AKO DOSIAHNUŤ ÚSPECH
píše Miro Veselý

Afirmácie – preprogramujte si myslenie

Preprogramovať, zmeniť svoje myslenie dokážete tým, že si budete opakovane hovoriť a myslieť nové tvrdenia alebo výroky. Také, ktoré budú vaše sebavedomie posilňovať. Pomocou nich budete manipulovať so svojím podvedomím. Tento postup sa nazýva afirmácia, hoci u nás je asi známejšie slovo autosugescia.

 • Afirmácia je kladné tvrdenie, prisvedčenie, uistenie.
 • Autosugescia je psychické pôsobenie na seba samého, keď si človek sám sebe niečo nahovára.

V zásade však ide o to isté: budete samých seba uisťovať v určitej veci. Keďže však pôjde len o kladné, pozitívne tvrdenia, pôjde o afirmáciu.

Opakovaným pripomínaním kladných výrokov sa dá zvýšiť sebavedomie. Možno niekto namietne, že je to len obyčajné vymývanie mozgu. A veruže má pravdu. Ak máte v mozgu balast a neužitočné názory, oplatí sa vám ich odtiaľ veľmi rýchlo vypláchnuť. Vytvoríte tak priestor pre niečo užitočné.

Častým opakovaním si vhodných slov sa dá dosiahnuť zmena postojov. Ak niečo budete často opakovať (presviedčať sa, sugerovať), uveríte tomu a začnete sa podľa toho správať. Takto je možné zvýšiť si sebavedomie, motivovať sa, upriamiť svoju pozornosť na niečo žiaduce. Dokážete teda zmeniť vaše myslenie.

AFIRMÁCIE NESPÔSOBIA ZÁZRAKY

Nechcel by som však vyvolať dojem, že takto môžete vyvolávať zázraky. Nedá sa dosiahnuť úplne všetko. Veci svojou povahou nereálne sa afirmáciami ovplyvniť nedajú.

Ak niekto pri autonehode príde o nohy, opakovanie tvrdenia typu „mám nohy“ mu ich nevráti. Taký človek sa už nestane víťazom na riadnej olympiáde, aj keby veľmi chcel a trénoval. Na druhej strane aj v takejto situácii môže človek pracovať na svojich postojoch. Je známe, že niektorí ľudia sa po ťažkom úraze opustia, iní bojujú ďalej a aj napriek postihnutiu dosiahnu neuveriteľné výsledky. A to práve vďaka svojim postojom. A tak, aj človek bez nôh – ak veľmi chce – môže dosiahnuť výborné športové výsledky, napríklad na paraolympiáde.

Afirmácie samotné vám však nezaistia ciele, pri ktorých je potrebné vykonať určitú prácu. Môžete sa nimi motivovať ku práci, dodať si tak vieru, silu, chuť. Ale potom musíte začať konať.

Nepomohlo by vám opakovať si denne výrok „mám veľké svaly“. Tu je výsledok závislý len na tom, čo pre svoje veľké svaly fyzicky urobíte. Rozumnejší výrok by tu znel „rád dvíham činky“. Ak sa opakovaním takýchto výrokov zmobilizujete na previdelné návštevy posilňovne, výsledkom budú veľké svaly. Afirmácie vás môžu motivovať, mobilizovať. Môžu sústreďovať vašu pozornosť, aby ste sa nerozptyľovali inými vecami. To je presne to, na čo sú určené a v čom fungujú. Následne však musíte vykonať potrebnú prácu.

Ak si tučný človek bude denne opakovať „som štíhly“, neschudne, pokiaľ sa bude ďalej stravovať nevhodne. Nech si už bude opakovať čokoľvek. No ak ho opakovanie výroku typu „vážim 80 kíl“ zmotivuje k akcii, bude to fungovať. Ak si preštuduje, čo treba v tej veci urobiť a urobí to, stane sa naozaj štíhlym človekom. Nie preto, že si opakoval nejaký výrok. Ale preto, že sa opakovaním a pripomínaním svojho zámeru schudnúť dokázal koncentrovať na akciu a vytrval.

17× koment k článku Afirmácie – preprogramujte si myslenie

 1. Už asi týždeň nastavujem vašu stránku ,, dosť mi pomáha dodáva mi to samé pozitíva v mojom živote a v osobnom rozvoji,, fakt ma to nadchlo a upútalo,, cítim sa oveľa lepšie!!! Proste Skvele články , …a skvele pisane všetky na tejto stranke :o) Drzim palce len tak ďalej ..

 2. Dobrý večer ja by som sa Vás chcel spýtať ,že či tieto všetky články nejak súvisia s filmom (knihou) The Secret či je to nejako navzájom prepojené či to do seba v podstate nejak zapadá…..

 3. shelby nie, secret je iný materiál. afirmácie sú celkom bežná technika odporúčaná veľmi veľkým počtom autorov.

 4. Áno ja vám rozumiem ja sa Vás len chcem spýtať či fakt existuje ten zákon príťažlivosti ako z vašej strany že sa do toho oveľa viac rozumiete ,že či sa to dá pomocou myšlienok všetko…ako v tom Secret. (Tajomstve)

 5. shelby jasné, že myšlienky ovplyvňujú veci, ale nie tak ako v kúzlach z rozprávok. Ak niečo veľmi chcete, nestačí chcieť. Treba v tej veci aj niečo spraviť. A to v Tajomstve (vo filme) nie je dosť jasne povedané, Canfield to povedal aj na vystúpení v Bratislave.

 6. v skratke, ked mozem povedat, pred polrokom som dala 50 eur za informacie, o kt sa tu pise (bola som na seminary v jednej firme, kde funguje mlm) … tieto články dávajú veľmi veľa pre rozvoj človeka, pri tom každý to má pod nosom, len zatváreme oči.
  tak velka vdaka za otvorenie :)

 7. Ahoj Miro, robíš perfektnú vec, že sa snažíš dvíhať luďom ich pošramotené sebavedomie vhodnými radami. Sám som mal problém so svojim sebavedomím, posledné roky svojho pracovného života /som pred dôchodkom/ som sa dostal ku kolegovi so zdravím sebavedomím a veľkou mierou veriť si /podloženou tvrdou prácou na sebe/ a tak sa z toho sebavedomia ušlo aj mne, som mu za to veľmi vďačný. Prajem ti všetko dobré, mám z tejto stránky veľmi dobrý pocit.

 8. Majo ďakujem za milé slová ocenenia. Plne súhlasím – sebavedomie je dôležitá vec a robí doslova zázraky. Vždy mi je ľúto keď vidím ľudí čo si neveria a likvidujú sa len tým, že si vo vlastnej hlave proste zakázali uznávať samých seba.

 9. Zdravim Vas, ak ste niekto čital knihy od Iva Tomana, museli ste si teraz spomenuť na to, keď pisal v knihe že afirmaciami schudol neviem presne asi 20 KG za 3mesiace bez fyzickej namahy alebo diety. Jednoducho len opakoval pozitivne vyroky. Myslím že niektore ciele sa daju dosiahnuť aj bez činnosti, ale to už zavisi od druhu, intenziti atď… ale članok veeeľmi dobry chvalim:))

 10. MAREK koncept autosugescie určite funguje, ale nie je to tak ideálne ako píše Toman. On totiž tvrdí, že len tým, že sa rozhodol schudnúť schudol. Vyznieva to tak, že inaknič nezmenil. To nie je pravda. Na prednáške v Bratislave premietal fotky, ako u nich vyzerá chladnička a medzi iným povedal, že on miluje rôzne jedlá, ale manželka ho stráži. Inými slovami. Aj ja tvrdím, že funguje, ak sa človek mysľou naprogramuje že schudne. Aj ja som to robil. Ale potom musí nasledovať aj akcia. Náš svet pozná postup akcia reakcia – to je účinné. Ak chceme schudnúť, nefunguje postup túžba – reakcia. Túžba môže fungovať ako motivácia ku akcii. Potom môže platiť túžba – akcia – reakcia. A ak človek po rokoch zabudne na akciu (nepríjemné spomienky zanikajú, príjemné si pamätáme) potom môže tvrdiť, že veľmi chcel schudnúť a potom zrazu schudol :-)

 11. Tak nam pán Toman zabudol povedať tu nasledovnu akciu jeho manželky. Jasne akcia-reakcia, to mate pravdu. Ďakujem za vysvetlenie :-)

 12. Zdravím, aj ja keď raz naberiem sebavedomie a sebadôveru, budem chcieť ľuďom pomáhať v ich psychickom trápení. Mojím problémom je, že nemám pevnú vôľu a nemám cieľ. Neviem, čím chcem byť, aký mám zmysel života. Je to asi preto, lebo celý môj život mi naprogramoval otec a ja teraz nie som samostatná a neviem, čomu sa mám venovať. Máte pre mňa nejakú radu? Ďakujem, pomôžete tým aj mojim dvom sestrám.

 13. Večernica neviem si predstaviť dať nejakú radu na základe takej informácie. Hádam len to, že by ste sa mali venovať tomu, čo vás veľmi baví, nadchýna. Akonáhle sa venujete niečomu čo máte rada, tak na to nepotrebujete nejakú pevnú vôľu. Proste to robíte rada.

 14. Vecernica, citim to rovnako. Rodicia mi neustale davali limity aj tam, kde som sa citila dobre, v tom co mi slo. Teraz sa sama neviem motivovat a ked nieco zacnem, vacsinou to nedokoncim, lebo som sa naucila z minulosti, ze moja namaha nebola ocenena. A co sa tyka tej pevnej vole, tak aj ked nieco robim rada, neznamena to,ze pri tom vytrvam. Asi si nejako poviem, ze to nema zmysel a skusam nieco nove, pri com sa samozrejme po case zase sklamem. Napriek tomu, ze to robim rada. Dakujem Vam inak, za uzitocnu stranku:) Vela dobreho

 15. Mam skusenosti s opakovanou afirmaciou “som stihla”. Fakt to funguje. Zo zaciatku sa nepozerajte do zrkadla. Kym to zacne fungovat trva to aj pol roka, potom zacnete vidiet vysledky, jednoducho telo si zacne menej pytat jedlo. Tie veci, ktore ste mali radi napr. ja keksy, lupienky, arasidy, budete jest coraz menej, lebo nepojdu Vam na chut. Aj mnozstvo jedla sa zacne zmensovat, lebo uz nebudete vladat zjest tolko ako kedysi, budete skor syti. Inak cvicim raz do tyzdna, nic extra – plavanie. Ak uz zostupite na pozadovanu vahu, potom nastupuje zrkadlo, kazdy den sa v nom obzerajte(chvilku) a dakujte, dakujte, dakujte Najvyssiemu (ja Bohu). A myslim, ze som lepsie nevyzerala, ani na strednej skole a to je 20 rokov dozadu.
  Ps: Ked sa budete pacit sebe, lahsie dosiahnete ine ciele.
  Drzim prsty!! :-)

 16. Az dnes som nasla tuto stranku a musim povedat ,ze nieco na tom bude , riadila som sa akosi podvedome presne tym co tu opisujete a az teraz som vlastne prisla na to ze, spontanne som zila podla afirmacie , napr,som bola tuha fajciarka , fajcila som od detstva az do 48 rokov , intenzivne az kym som si povedala , ze uz dost a presviedcala som samu seba ,ze smrdim od cigariet, a malo to uspech, dnes uz 6 rokov nefajcim , moje okolie to nechape, a moje sebavedomie stuplo ked mi niekto povedal ,ze je to neuveritelne, ze ma obdivuje, pomaha to verim ze to co tu opisujete tak to funguje

Napíšte komentár

Prečítajte si knihy
Kniha jedálniček na chudnutie

Kniha Ako som schudol 35 kíl 

Kniha Ako dosiahnuť úspech

Afirmácie musia byť stručné

Vytvoriť krátky a účinný výrok je náročná práca. Človek má tendenciu byť presný a ísť do hĺbky. Vo výrokoch potom pribúdajú zbytočné slová, ktoré nepomôžu, ale skôr zahmlievajú podstatu. Je to podobné, ako pri tvorbe reklamného sloganu. Musí to byť stručné, zrozumiteľné a zapamätateľné tvrdenie. Text nesmie obsahovať nič navyše, preto ho treba zbaviť „slovnej…

Depresia

Depresívne pocity a nálady sú vo vážnych životných situáciách normálne a prirodzené. Netreba sa tomu brániť. No bolo by dobré myslieť aj na to, že ak depresia bude trvať pridlho, môže sa stať takpovediac návykom. U predisponovaného človeka môže ťažká životná udalosť spôsobiť takú hlbokú citovú ranu, ktorá môže prerásť do dlhotrvajúcej depresie. Do depresie,…

Ako prekonať strach z odmietnutia

Asi každému z nás sa to už stalo. Niečo sme chceli, ale mali sme strach spýtať sa. O tom, že tieto obavy sú vlastne zbytočné a škodlivé, bude tento článok. Pozrieme sa v ňom na zúbky tréme, ktorá je prezlečená do iného kabátika. Keď na výsledku veľmi záleží, máme strach Ak nám na niečom záleží,…

Času máme všetci rovnako

Deň má 24 hodín. Všetci máme denne čas. Ako ho využijete to je len vaše rozhodnutie. Na ilustráciu toho, ako sa čas dá nájsť slúžia asi najlepšie fajčiari. Nech je program akokoľvek nabitý, vždy sa im to podarí nejako zariadiť, aby fajčili. Keď sa to zráta, fajčiar ktorý stiahne 20 cigariet denne si takmer 2…

Ako vnímate úspech?

Za úspech považujem stav, keď je človek spokojný a vie prečo. Pocit spokojnosti však musí byť aspoň trocha v súlade s minulosťou aj budúcnosťou. Môžem byť spokojný pri pozeraní detektívky. Dve hodiny relaxovať vo vani v horúcej vode. Ak som však nezamestnaný, spokojnosť možno nie je celkom namieste – rozumnejšie by bolo podstúpiť námahu a…

Psychika a choroba sú prepojené

Toto programovanie môže v niektorých prípadoch napomôcť aj pri riešení zdravotných ťažkostí. Hlboké presvedčenie, že bude človek zdravý dokáže preklenúť rôzne zdravotné ťažkosti. Že to môže naozaj fungovať, to vám potvrdí každý skúsený lekár. Veľa chorôb a zdravotných ťažkostí má základ v psychike. Napríklad dlhodobý stres, depresia, pocit bezvýchodiskovosti či rozčuľovanie sa a hnev zhoršujú…

Pasívny príjem: najskôr aktivita

Viem si predstaviť, že v očiach mnohých čitateľov teraz asi zavládlo isté sklamanie. Na zaujímavý pasívny príjem treba mať väčšinou veľa znalostí a často aj peniaze. Alebo „aspoň“ známu tvár, meno, talent, alebo geniálny nápad. Nič z toho bežne človek nemá poruke, hlavne nie človek, ktorý bol doteraz skôr neúspešný a chcel by rýchlo zarobiť….

Založte si tajný účet v banke

Hovoríme tu o založení účtu, ktorý bude tajný pred vami, ako majiteľom. Koncept tohto návrhu vám pomôže šetriť peniaze. Postavený je na princípe prostého prasiatka. Šetrenie peňazí do prasiatka, alebo fľaše? Šetriť do prasiatka je veľmi dobrý nápad. Správne prasiatko je nepriehľadné a tak vlastne ani neviete, koľko peňazí v ňom máte. Môžete ho síce…

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý.

Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com a archív autora.