AKO DOSIAHNUŤ ÚSPECH

Afirmácie musia byť stručné

Vytvoriť krátky a účinný výrok je náročná práca. Človek má tendenciu byť presný a ísť do hĺbky. Vo výrokoch potom pribúdajú zbytočné slová, ktoré nepomôžu, ale skôr zahmlievajú podstatu.

Je to podobné, ako pri tvorbe reklamného sloganu. Musí to byť stručné, zrozumiteľné a zapamätateľné tvrdenie.

Text nesmie obsahovať nič navyše, preto ho treba zbaviť „slovnej vaty“. Na niekoľkých príkladoch si ukážeme, ako krátke vety ešte viac skracovať.

  • Výrok „som úplne zdravý“ vyzerá fajn. No slovo „úplne“ tam je zbytočné. Ak som zdravý, tak som zdravý. Je zaujímavé, že veta „som ti úplne verná“ nám znie normálne, ale keby tá žena povedala „som úplne tehotná“ znie to ako vtip.
  • Výrok „som ochotný učiť sa nové veci a počúvať druhých“ je dlhý a nejde k podstate. Ak som niečo ochotný robiť, asi tušíte, že to nerobím celkom rád. Netreba hovoriť, že sa učíte nové veci, je jasné, že ak sa niečo ešte len učíte, tak je to nové. No a počúvanie druhých je len dôsledok toho, že sa o nich zaujímame. Je to na dve afirmácie: „zaujímajú ma iní“ a „učím sa“.
  • Výrok „vyhľadávam skôr príležitosti než ťažkosti“ je dlhý. Vychádza zo správnej poučky, ale formulácia je neistá. Uprednostniť treba jednoduchosť „Nachádzam nové riešenia“, alebo stručne „Som tvorivý“.
  • Výrok „moje manželstvo je ideálne, pokojné, plné lásky, harmónie, spolupráce a porozumenia“, je dlhá veta pripomínajúca skôr zoznam fráz, než by vyvolala nejaké pocity. Možno by stačilo občas si pripomenúť „mám skvelú ženu (muža)“. Ak totiž budete cítiť ku svojmu partnerovi úctu a prejavíte ju, tak náklonnosť, láska, harmónia, pokoj a idylka sa zvyčajne dostavia ako zákonitý dôsledok.

Takže stručne, úderne. Stačia dve-tri slová. Ak máte pocit, že chcete pokryť viacero oblastí, vytvorte si radšej niekoľko samostatných afirmácií a vždy sa v duchu venujte len jednej. Tú si však predstavte do detailov.

Moderné otroctvo

Možno poznáte niekoho, kto denne chodí do práce a už mu nezostáva vlastne na nič iné čas. S manželkou sa stretne večer

Čítajte ďalej...

Bezmocnosť plodí hnev

Ak sledujete veci, ktoré neviete ovplyvniť, ľahko sa rozčúlite. Hnev vzniká v stave bezmocnosti. Hnevu a podnetom, ktoré môžu hnev vyvolávať sa

Čítajte ďalej...

Ako si zlepšiť kondíciu tela a mysle

Platí, že čo v tele nepoužívate, to bude chradnúť. Najmä ak trpíte sedavým zamestnaním, mali by ste preto dbať na to, aby vaše

Čítajte ďalej...

Máte nejakú úlohu?

Položte si pár otázok: Musím to spraviť? Kto to povedal? Pre koho to bude prospešné? Čo sa stane ak to spravím až

Čítajte ďalej...

Priveľa podnetov

V 21. storočí sme v ére informácií. Stále nové zmeny. Nové fakty pribúdajú každým dňom. Kto to nesleduje, stratí krok. Nie je

Čítajte ďalej...

Najčastejšie novoročné predsavzatia

V tomto článku si prejdime najčastejšie predsavzatia do nového roku. Možno vás budú inšpirovať, ako môžete ten svoj rok odštartovať smerom k

Čítajte ďalej...

Napíšte komentár

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý.

Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com a archív autora.

Motivačný kurz úspechu

Zjednodušte si život. Pravidlá dosahovania cieľov posielam ako 10 dielny e-mailový kurz.

  • 10 dní budete dostávať motivačné tipy.
  • Odporúčam len to, čo mám overené v našich podmienkach.
  • Kurz je zadarmo.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Ten potvrdíte a v tej chvíli kurz začína.