AKO DOSIAHNUŤ ÚSPECH

Afirmácie musia byť stručné

Vytvoriť krátky a účinný výrok je náročná práca. Človek má tendenciu byť presný a ísť do hĺbky. Vo výrokoch potom pribúdajú zbytočné slová, ktoré nepomôžu, ale skôr zahmlievajú podstatu.

Je to podobné, ako pri tvorbe reklamného sloganu. Musí to byť stručné, zrozumiteľné a zapamätateľné tvrdenie.

Text nesmie obsahovať nič navyše, preto ho treba zbaviť „slovnej vaty“. Na niekoľkých príkladoch si ukážeme, ako krátke vety ešte viac skracovať.

  • Výrok „som úplne zdravý“ vyzerá fajn. No slovo „úplne“ tam je zbytočné. Ak som zdravý, tak som zdravý. Je zaujímavé, že veta „som ti úplne verná“ nám znie normálne, ale keby tá žena povedala „som úplne tehotná“ znie to ako vtip.
  • Výrok „som ochotný učiť sa nové veci a počúvať druhých“ je dlhý a nejde k podstate. Ak som niečo ochotný robiť, asi tušíte, že to nerobím celkom rád. Netreba hovoriť, že sa učíte nové veci, je jasné, že ak sa niečo ešte len učíte, tak je to nové. No a počúvanie druhých je len dôsledok toho, že sa o nich zaujímame. Je to na dve afirmácie: „zaujímajú ma iní“ a „učím sa“.
  • Výrok „vyhľadávam skôr príležitosti než ťažkosti“ je dlhý. Vychádza zo správnej poučky, ale formulácia je neistá. Uprednostniť treba jednoduchosť „Nachádzam nové riešenia“, alebo stručne „Som tvorivý“.
  • Výrok „moje manželstvo je ideálne, pokojné, plné lásky, harmónie, spolupráce a porozumenia“, je dlhá veta pripomínajúca skôr zoznam fráz, než by vyvolala nejaké pocity. Možno by stačilo občas si pripomenúť „mám skvelú ženu (muža)“. Ak totiž budete cítiť ku svojmu partnerovi úctu a prejavíte ju, tak náklonnosť, láska, harmónia, pokoj a idylka sa zvyčajne dostavia ako zákonitý dôsledok.

Takže stručne, úderne. Stačia dve-tri slová. Ak máte pocit, že chcete pokryť viacero oblastí, vytvorte si radšej niekoľko samostatných afirmácií a vždy sa v duchu venujte len jednej. Tú si však predstavte do detailov.

Afirmácie sa musia navzájom dopĺňať

Snažte sa svoje ciele plánovať tak, aby sa navzájom dopĺňali. Aby mohli stáť vedľa seba. Nemá zmysel chcieť protichodné veci, ktoré sa

Čítajte ďalej...

12 tipov, ako ušetriť peniaze

Poďme sa pozrieť na tipy, ako sa čo najmenej bolestivo dá ušetriť. Podrobnejšie sa téme venujem v dlhšom článku ako ušetriť peniaze.

Čítajte ďalej...

Sila svalov nestačí, treba myslieť

Kto po ukončení štúdia prestane na sebe pracovať, za pár rokov nebude môcť vykonávať ani tú prácu, na ktorú „má papiere“. Stratí

Čítajte ďalej...

Aký cieľ je primeraný pre vás?

Cieľ prirovnajme k latke pri skoku do výšky. Cieľ by mal byť dostatočne vysoký, musí byť dôstojnou výzvou. Musíte zabojovať, aby ste

Čítajte ďalej...

Nemeňte kvantitu ale kvalitu práce

Podrobnejšie v pasáži o podnikaní. Teraz len telegraficky: Ak si zoberiete druhú prácu, váš príjem podrastie maximálne tak na dvojnásobok, ale už

Čítajte ďalej...

Hľadajte spôsoby

Ak niečo nejde, hľadajte spôsoby, ako by to ísť mohlo. Možno sa bojíte, čo povedia ostatní na to, že nesledujete správy, ale

Čítajte ďalej...

Napíšte komentár

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý.

Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com a archív autora.

Motivačný kurz úspechu

Zjednodušte si život. Pravidlá dosahovania cieľov posielam ako 10 dielny e-mailový kurz.

  • 10 dní budete dostávať motivačné tipy.
  • Odporúčam len to, čo mám overené v našich podmienkach.
  • Kurz je zadarmo.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Ten potvrdíte a v tej chvíli kurz začína.