AKO DOSIAHNUŤ ÚSPECH

Ak chcete dostať, musíte dať

Náš svet funguje na princípe daj a dostaneš. Často dostanete to, čo dáte.

 • Ak dáte ľuďom oporu, dostanete oporu.
 • Ak im vynadáte, aj vám bude vynadané.
 • Ak sa vzdeláte (dávate pozornosť téme), zo získaných vedomostí sa vám zloží nápad, alebo možnosť, ktorá tu predtým nebola.

Princíp daj a dostaneš funguje, no nedajte sa pomýliť! Niektorí občania parazitujú na iných. Berú, očakávajú, prijímajú, lákajú, drankajú. Nikdy však sami nič nedajú, neusmejú sa, nepoďakujú, nepozvú. Časom sú osamelí, sklamaní, nespokojní, nenávidiaci. Manipulátori a paraziti medzi nami sú. Neriešte to. Nestretávajte sa s nimi. Investujte svoju pozornosť a čas prednostne tým ľuďom, ktorí to vedia oceniť.

 • Chcete mať radosť? Spôsobte radosť.
 • Chcete šťastie? Potešte niekoho.
 • Chcete zlosť? Naštvite niekoho.
 • Chcete získať peniaze? Pomôžte niekomu, aby niečo získal.

Ja viem, keď sa to napíše takto priamo, vyzerá to ako návrh na perpetuum mobile. Tento princíp nie je zmenáreň. Nepočítajte s tým, že ak na charitu pošlete 100 eur, odniekadiaľ k vám príde 1 000 eur. Môže sa to stať a mnoho ľudí vám povie, že mali podobnú skúsenosť. Ak dáte niečo, čo prospeje ľuďom okolo vás, dosť pravdepodobne sa z nejakého iného zdroja dostane niečo užitočné k vám. Neviem, čo to bude a kedy. Celkom priamočiaro to funguje napríklad vo svete emócií.

 • Usmievajte sa a väčšina ľudí sa na vás tiež usmeje.
 • Uznávajte ľudí okolo seba a aj oni budú uznávať vás.
 • Kritizujte ľudí a aj vy „zliznete“ kritiku.
 • Tvárte sa zamračene a stretnete mrzutých ľudí.

Je to princíp. Nedá sa ním manipulovať. Nedá sa obabrať, nedá sa obísť.

 • Chcete dostať peniaze? Najskôr dajte. Možno službu, tovar, nápad…
 • Chcete zostať zdraví? Dodajte telu to, čo zdraviu prospeje.

Dať môžete aj svoju pozornosť. Je to to najcennejšie, čo môžete dať. Na tom môžete postaviť svoj úspech medzi ľuďmi.

 • Keď hovoríte, beriete. (Pozornosť ide smerom ku vám.)
 • Ak počúvate, tak dávate. (Vy dávate svoju pozornosť hovoriacim.)

Neplatí to, ak ste na školení, tam lektor hovorením dáva.

Rozdeľte si veľké úlohy

Už ste boli na nejakej väčšej túre v Tatrách? Stojíte celkom dolu a pozeráte sa na vysokú horu pred sebou. Niekoľko kilometrov

Čítajte ďalej...

Proměna

Kniha Proměna autorov Chip a Dan Heath patrí k tomu najlepšiemu, čo si môžete v súčasnosti prečítať. Zaoberá sa témou zo všetkých

Čítajte ďalej...

Komunikácia

Dobrá komunikácia je základom úspechu. Nepríjemný človek má pri dosahovaní úspechu akosi automaticky horšiu pozíciu – málokto mu pomôže. Preto sa vám

Čítajte ďalej...

Depresia

Depresívne pocity a nálady sú vo vážnych životných situáciách normálne a prirodzené. Netreba sa tomu brániť. No bolo by dobré myslieť aj

Čítajte ďalej...

Afirmácie musia byť stručné

Vytvoriť krátky a účinný výrok je náročná práca. Človek má tendenciu byť presný a ísť do hĺbky. Vo výrokoch potom pribúdajú zbytočné

Čítajte ďalej...

Ako si zlepšiť nízke sebavedomie

Nízke sebavedomie je nepríjemný stav, ktorý môže človeka doslova paralyzovať. Je dobré vedieť, že tento problém sa spravidla odohráva v hlave postihnutého.

Čítajte ďalej...

8× koment k článku Ak chcete dostať, musíte dať

 1. Ahoj, týmito princípmi sa riadim už nejakú dobu a veľa vecí sa stále potvrdzuje, dala som si ale asi latku dosť vysoko a preto potrebujem radu.
  V skratke napíšem o čo ide: pred časom som sa rozhodla, že si otvorím kozmetický salón a viem, že som nemohla urobiť nič lepšie. Zákazníkov stále pribúda, ale ešte stále výdavky prevyšujú príjmy, takže každý mesiac ostane nejaká pohľadávka neuhradená a pomaly, ale predsa sa to nabaľuje. A to je to, čo ma trápi, urgencie o zaplatenie pohľadávok. Požičiavať si nechcem, mám jeden úver – to stačí :-)
  Rozmýšľala som aj nad MLM, pred nejakým časom som robila Amway, ale tam predsa len nejaké peniaze do toho treba. Tak neviem, budem rada, ak mi poradíš. Ďakujem a nech sa Ti darí v tom, čomu sa venuješ. Pekný deň :-)

 2. Je čas uplatniť Paretovo pravidlo 80:20 a zvýšiť ceny o 10%. Odídu len najhorší zákazníci, zostane viacej času na tých ostatných a aj viacej tržieb na zaplatenie faktúr.

  No a ešte jednať s dodávateľmi na predĺžení splatnosti o 14 dni ;)

 3. olinik MLM je iný biznis. môžeš produkty niektorej MLM spoločnosti používať pre zákazníčky a predávať ich, to by fungovať mohlo. ale pri podnikaní je mínus na začiatku celkom bežná vec. nesplácania by som sa bál, to treba riešiť. ak hrozí nezaplatenie, radšej komunikuj a zjednaj si odklad, inak stratíš kredibilitu. a pravidlo čo radí Ďusi naozaj často funguje. ak rastie klientela a si dobrá, vyššie ceny môžu naozaj pomôcť. ale treba spraviť kalkulácie.

 4. díki, chalani, za rady… Miro, ja som myslela, že MLM popri kozmetike ešte… ten Amway mi stále vŕta v hlave, aspoň podmienky by som chcela vedieť, či tam nie sú vysoké vstupné poplatky a pod. Viem si predstaviť, že pri dobrých podmienkach by som výrobky mohla používať, poprípade predávať… V každom prípade som veci prehodnotila a urobila nejaké opatrenia… díky ešte raz a pekný večer :-)

 5. olinik s amway to nie je tragédia, vstupenka je tuším 10 eur ostatné sa dá vrátiť do pol roka ak sa neosvedčí. kozmetiku majú vcelku slušnú, niečo je drahšie a niečo lacnejšie ako konkurencia. iste by sa to dalo doplniť ako predajný artikel. takých spoločností s kozmetikou je viac, takže mať väčší výber môže pomôcť. baby tie veci často kupujú, takže avon, mary kay, oriflame a podobne určite pre kozmetičku má zmysel zvážiť. ak je väčšia klientela pýtaj sa, či to zákazníčky používajú. ak áno, môže sa stať, že to budú ochotne k tebe kupovať. ak chceš, napíš, dám ti kontakt na niekoho cez amway. ale nemyslím si, že práve predaj MLM výroblov je to, čo pomôže riešiť situáciu. je to len ďalšia investícia, ktorej návratnosť bude skôr v horizonte mesiace až otáznik. zameral by som sa skôr na to ako zvýšiť príjmy a hlavne zisk.

 6. Niečo robím asi zle… znovu som v podobnej situácii ako pred časom… v sklze s platením, urgujú ma a ja nestíham platiť, horšie je, že mi začínajú vyrubovať pokuty a úroky z omeškania. Je pravda, že je toho na jedného človeka veľa… platiť nájmy, úver, ZP a ostatné výdavky spojené s podnikaním, keďže som na všetko sama. Ale išla som do toho s tým, že to všetko zvládnem… a ja to ZVLÁDNEM… Momentálne ale potrebujem minimálne rady, ako túto zložitú situáciu riešiť. Vopred ďakujem za rady príp. pomoc.

 7. olinik toto je skôr téma pre poradu s právnokom, alebo niekým kto pozná detailne situáciu. určite treba diskutovať s veriteľni a požiadať o návrh iného splátkového kalendáru. väčšinou pochopia že ak človek má problémy a chce platiť, je výhodnejšie počkať. ale ďalšie rady nedá asi nikto.

 8. Malá rada ak to robíš už dlho tak vieš že či to funguje alebo nie. Výsledkom každého dobrého podnikania sú financie. Len sa nezamiluj do toho tvojho podnikania aby si sa vedela aj vzdať a presedlať. Niekedy je výhra – úspech aj niečo nerobiť nie len za každú cenu niečo robiť…

Napíšte komentár

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý.

Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com a archív autora.

Motivačný kurz úspechu

Zjednodušte si život. Pravidlá dosahovania cieľov posielam ako 10 dielny e-mailový kurz.

 • 10 dní budete dostávať motivačné tipy.
 • Odporúčam len to, čo mám overené v našich podmienkach.
 • Kurz je zadarmo.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Ten potvrdíte a v tej chvíli kurz začína.