AKO DOSIAHNUŤ ÚSPECH

Čomu dáte pozornosť, toho dostanete viac

Dnešná doba nás zvádza, aby sme len brali a dostávali. V takom stave sa dá nejaký čas zotrvať, no človek, ktorý nič nedáva postupne prestane aj dostávať. Sám cítim, ako to takto píšem, že to znie príliš pateticky. Takže rýchlo príklad, kým mi vynadáte.

Skúste si dávanie predstaviť ako životný priestor, ktorý si okolo seba vytvárate. Zakaždým, keď niečo dáte, váš životný priestor sa akoby zväčší. Keď vezmete, priestor sa zmenší.

 • Ak sa učíte, dávate niečo svojmu mozgu, vytvárate si tým v budúcnosti väčší priestor pre zaujímavejšiu prácu. Lepšie ohodnotenie. Lepšie nápady.
 • Ak pravidelne cvičíte, dávate tak niečo svojej kondícii. Tvoríte si tak priestor do budúcnosti. Lepšia kondícia sa vždy zíde.
 • Ak niekomu pomáhate, pomôžete tomu človeku. Rastie vaše sebahodnotenie a to vám rozšíri priestor. V budúcnosti sa vám tento priestor môže hodiť. Dnes asi ešte neviete ako.

Podobne by ste mohli nájsť aj iné príklady. A odporúčam vám, hľadajte oblasti, v ktorých by ste mohli niečo dať ľuďom, s ktorými žijete, alebo aj sebe.

 • Dajte svojmu telu kvalitné jedlo, dostanete lepšie zdravie.
 • Dajte svojmu mozgu kvalitné informácie, dostanete lepšie nápady.

Dajte si za cieľ, že venujete istú námahu na zlepšenie niečoho – čohokoľvek. Keď to spravíte zistíte, že ste si vytvorili väčší priestor pre manévrovanie, než keby ste to nespravili. Že sa vám rozšírili možnosti. Okolo vás bude čoskoro veľa ľudí, ktorí vám radi pomôžu – veď aj o vás je známe, že pomáhate.

V horšej životnej situácii sú po nejakom čase ľudia, ktorí si ako cieľ zvolili brať a nedávať. Neľúbia námahu. Neradi nepohodlie. Predstavte si takého človeka ako sedí s ovládačom na televízor v ruke.

 • Chce dostať zábavu, ale ľahko. Z televízora. Sám nedá nič.
 • Chce si kúpiť nový počítač, ale nemá naň. Zoberie si pôžičku.
 • Chce schudnúť. Ale v pohodlí. Liposukcia, lieky…

Človek, ktorý len berie, si časom zvyká na svoju pasivitu. A zvyk posilňuje sám seba. Ak sa dlhodobo vyhýbate nepohodliu, život vás začne vmanévrovávať do čoraz väčšieho nepohodlia. Váš životný priestor sa sústavným braním zmenšuje. Nakoniec sa už ani nepohnete.

Príklad. Pasívny človek, ktorý odmieta nepohodlie. Veľmi pravdepodobne zo svojho života vyškrtne vzdelávanie, systematický šport a zdravú stravu. Chce sa baviť, tak často trávi noci po žúroch, večierkoch a málo spí. Fajčí cigarety. Tieto faktory vám v živote môžu dať rýchlo šach-mat.

 • Ak sa nevzdelávate, pomaly sa bude zužovať množstvo pracovných pozícií, kde sa môžete uplatniť. Zmenšíte si priestor pre svoju kariéru. Zníži vám to budúce príjmy. V päťdesiatke budete neužitoční a bez práce. Malý manévrovací priestor.
 • Ak sa nevenujete pravidelnému pohybu, vlastne sa nestane nič zvláštne. Čím budete starší, tým ťažšie sa budete hýbať, tým viac zdravotných ťažkostí zaznamenáte. Nečinnosť vedie k úpadku organizmu. Slabnú svaly, kosti, srdcovocievny systém. Nielen starobou, ale najmä z nečinnosti. V starobe si tak pripravíte nesamostatnosť, imobilitu. Malý priestor pre život.
 • Nuž a tretia zložka, v ktorej dnes zlyháva absolútna väčšina ľudí, je strava. Strava, akú sme zvyknutí jedávať, škodí zdraviu. Pozrite sa okolo seba. Nadpolovičná väčšina ľudí má dnes nadváhu, obezita je na prudkom vzostupe už aj u malých detí. Následky sú tvrdé. Predčasné úmrtia, choroby. S obezitou je život doslova ťažší.
 • Nedostatok odpočinku vyvoláva chronické vyčerpanie. Človek je sústavne unavený, otrávený. Pohotový preflákať ďalší deň po kreslách, pretože telo je unavené. A potom večer zavládne panika z ďalšieho premárneného dňa a túžba „ešte niečo zažiť“, namiesto spánku.

Vždy hľadajte, či môžete spraviť niečo nepohodlné. Prekonať nejakú prekážku. Cesta najmenšieho odporu je síce príjemná, ale nikdy nevedie smerom, ktorým by ste chceli ísť. Samospádom môžete ísť vždy len dolu kopcom.

Potreba prítomnosti na pracovisku je problém

Teraz sa práve dostávame k odpovedi, ako získať viac peňazí. Kým bude potrebná vaša fyzická prítomnosť počas výkonu práce, máte problém. Nezarobíte,

Čítajte ďalej...

Čo môžete dať, ak nič nemáte?

Vždy máte čo dať. Dajte ľuďom okolo seba pozornosť. Môžete im tak dať oveľa viac, ako im dávajú mnohí iní. Zvyknite si

Čítajte ďalej...

Zavalení v e-mailoch?

Veľmi častým problémom internetovej komunikácie je jej exponenciálny rast. Na základe princípu „čo oceníš toho dostaneš viac“ vám bude aj e-mail narastať

Čítajte ďalej...

Vyhorenie

Pod pojmom vyhorenie sa dnes rozumie všeličo. Bežne sa tento pojem používa pre profesie ako sú manažéri, lekári, sestry a mnoho iných profesií,

Čítajte ďalej...

3 druhy reakcie na stres

Jedným z dôvodov prečo vzniká prokrastinácia je stres. V tomto článku sa pozrieme na to, ako človek reaguje na stres a prečo

Čítajte ďalej...

Prečo je lotéria nanič

Lotéria je vstupenka na nádej. Človek si podá žreb a pár dní si môže predstavovať, ako zbohatne. Lotéria zodpovedá mysleniu neúspešného človeka

Čítajte ďalej...

8× koment k článku Čomu dáte pozornosť, toho dostanete viac

 1. Akoby som čítala o sebe… Večný kolobeh: nevyspatá = unavená = lenivá pripraviť si zdravšie jedlo = tučná = zanedbaná = zle naladená = túžba ešte niečo večer zažiť…

 2. Čo sa týka tohto článku , môžem potvrdiť , že je to všetko pravda. Ľudia v dnešnej dobe sú zameraní len na seba, pravda, nie sú takí všetci našťastie. Dnes málokto dokáže dávať a rozdávať bez toho , aby čakal odplatu , či pochvalu , alebo revanž. Je to smutné, sme slepí, nevidíme to, čo máme vidieť a tak nemôžme robiť to, čo by sme mali. A keď slepy vedie slepého nasleduje pád….

 3. Ja chcem poďakovať za príkladné vodítko počas celých 10 dní a samozrejme pokračujem.Mám 64 rokov bola som aktívna športokyňa na treningy zvyknutá ale akosi disciplína k jedlu sa pominula a práve Vy Mirko Vašimi návodmi ste ma naštartovali za čo ďakujem.

 4. Chcela som sa vam podakovat za vase dobre rady,ktore mam zapisane v mojom zapisniku uz skoro 5rokov a nosim ho v taske a to ma ukludnovalo vzdy ,ze mam tie najlepsie rady a zvladnem to znovu aj ked porusim pravidla mojho stravovania. Musim sa priznat ,ze som si drzala svoju vahu velmi dobre( schudla som 10kg.na 64 kg.)a citila som sa ovela lepsie.(Moja vyska je 168cm.a vahu som mala 74kg).no a po case asi po 2rokoch  som zase porusovala najprv opatrne a potom ma uspokojovalo to ,ze ved viem co mam potom spravit,aby som sa znovu dostala na moju vahu. Radsej som sa ani nevazila ale necitila som sa dobre a uz ked som si isla sadnut a zips na nohaviciach sa samovolne spustal tak som si povedala ,ze je cas znovu nabehnut na spravne stravovanie.Jedine som si povedala,ze ste pre mna spasa ako ked sa topiacemu hodi zachrane koleso vedela som,ze ziadne diety nepomozu.Hnevala som sa sama na seba.Teraz vazim 72kg. som uz znovu nastavena na zdravy sposob zivota a velmi pekne sa chcem podakovat za preposlanie mailoveho kurzu chudnutia.Vase clanky ma oslovili ako to uzasne viete vysvetlit a podelit sa so svojimi skusenostami,aby sa dobre myslienky mohli sirit dalej patri vam velka vdaka a moj obdiv. Knihy dostanem ako darcek od mojej rodiny ,ale moj zapisnik ostane nadalej v mojej taske mam ho stale so sebou.Prajem vam vsetko,len to najlepsie a vdaka za vsetko.

                                                       S pozdravom Katarina

 5. Mirko, ako je to s candidou albicans, ak ju mam premnozenu v organizme,ako upravit stravu?

 6. Trinity tu by som odporúčal kontaktovať lekára a riadiť sa jeho odporúčaniami. Kvasinková infekcia môže meť rôzne príčiny a treba najskôr riešiť čo sa deje. Výživové odporúčania vám dá lekár, v tomto sa necítim kompetentný odpovedať.

 7. Miro, veľmi zaujímavé čitanie, a nakoľko ste si sám prešiel etapu chudnutia, vaše rady sú veľmi dobré, užitočné. Idem do toho , lebo ste ma úžasne motivoval , možno o par mesiacov oznámim svoj výsledok snaženia. Ďakujem za motiváciu

 8. Ďakujem za rady a maily počas 10 dní,schudla som 2kg a budem pokračovať ďalej,potrebovala som usmernenie a informácie ako na to.Odteraz
  sa budem ďalej vzdelávať v oblasti zdravej výživy a starostlivosti o svoje zdravie.Ďakujem za pomoc.

Napíšte komentár

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý.

Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com a archív autora.

Motivačný kurz úspechu

Zjednodušte si život. Pravidlá dosahovania cieľov posielam ako 10 dielny e-mailový kurz.

 • 10 dní budete dostávať motivačné tipy.
 • Odporúčam len to, čo mám overené v našich podmienkach.
 • Kurz je zadarmo.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Ten potvrdíte a v tej chvíli kurz začína.