AKO DOSIAHNUŤ ÚSPECH

Dôležité zvyčajne neponáhľa

Možno by ste aj chceli cvičiť, učiť sa a viac relaxovať, no nemáte čas. Ak to nie je len lacná výhovorka, potom môžete nasadiť stratégie časového manažmentu. Pozná ich každý manažér. Stačí ich uplatniť na svoj vlastný život.

Takže poďme hneď zhurta rýchlo prejsť časový manažment.

Najdôležitejšie je vedieť rozpoznať dôležité úlohy a uprednostniť ich pred naliehavými. Väčšina dôležitých vecí nie je súrna. A našu pozornosť strhnú nepodstatné maličkosti, ktoré vyzerajú neodkladne.

Súrne veci bývajú veľmi často málo dôležité, zbytočné. Alebo sú dôležité pre niekoho iného, nie pre vás. Dva rýchle príklady:

  • V budúcnosti chcem byť zdravý. Je to dôležitý cieľ. No či pôjdem cvičiť teraz, alebo o dve hodiny, na tom fakticky nezáleží. Vlastne, môžem ísť až zajtra. No zavolá mi známa, že má ťažkosti s počítačom, súrne to potrebuje riešiť. Ja pomôcť viem. Je to súrne. Vstanem a idem. Práve som sa rozhodol (pod tlakom naliehavosti) odísť a stráviť hodinu opravou počítača. Je to súrne a dôležité pre ňu. Pre mňa to nie je dôležité, iba som vyhovel pocitu naliehavosti. Pre mňa je dôležité zdravie. Napriek tomu si na pomoc známej čas nájdem, ale o cvičení poviem, že nestíham.
  • Študent sa práve chce začať učiť na zajtrajšiu skúšku (dôležité). No zapnutý televízor práve púšťa upútavku na zaujímavý film. Už za chvíľu (súrne) začína. Študent podľahne pokušeniu a na dve hodiny uviazne pred televízorom.

Mrzuté je, že momentálne nás obklopuje veľké množstvo najlákavejších a najrafinovanejších podnetov, atrakcií a iných zlodejov času a pozornosti. Noviny, rádio, televízia, internet, známi, susedia, telefonáty… Všetko odsáva pozornosť, rozptyľuje a unavuje nás. Sme vyčerpaní maličkosťami. Potom neostáva čas na to, aby sme sa aspoň občas venovali aj tomu, čo by bolo pre našu budúcnosť naozaj dôležité.

Plnenie životne dôležitých úloh často znemožnia bezvýznamné maličkosti. Mrháte svojím životom? Ak plytváte časom, ten sa už nikdy nevráti. Nedá sa kúpiť. Nedá sa skladovať. Nedá sa šetriť na neskôr. Ak dnes neurobíte nič pre svoju budúcnosť hrozí, že zo zvyku premrháte aj tú. Keď máte veľa lákavých možností, ako si spríjemniť chvíľu, asi sa vám nebude páčiť, že pre budúci úspech sa musíte vzdať práve týchto príjemností. Musíte sa vzdať neproduktívnych, zbytočných činností, ktoré vás neposúvajú ďalej.

Časový manažment

Pojem časový manažment je zaužívaným pojmom, je to však značne nepresné označenie. Nemôžeme totiž manažovať čas. Čas je pre všetkých rovnaký. Môžeme

Čítajte ďalej...

Ako si rozplánovať deň?

Ako rozpoznať, ktorým veciam máme venovať svoj čas? Ako si stanoviť program v živote? Mali by ste si rozdeliť čas na najdôležitejšie

Čítajte ďalej...

Nízke sebavedomie

Zlé sebahodnotenie a z neho vyplývajúce nízke sebavedomie je častý jav. Už od detstva má mnoho z nás pocit vlastnej nedostatočnosti. Stáva

Čítajte ďalej...

Telo v neverbálnej komunikácii

Seriál o reči tela sa dnes dostane k podstate - k telu. Pozrieme sa na to, čo vieme zistiť z rôznych polôh

Čítajte ďalej...

Kde vziať čas?

Teraz sa asi opýtate, kde vziať čas na toľko vecí? Použite trik, ktorý sa používa pri šetrení peňazí. Aj pri šetrení časom

Čítajte ďalej...

Nohy – najúprimnejší prejav reči tela

To, čo hovoria nohy sa väčšinou dá brať ako pravda. Ak vám niekto hovorí že sa s vami skvele cíti, ale jeho

Čítajte ďalej...

Napíšte komentár

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý.

Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com a archív autora.

Motivačný kurz úspechu

Zjednodušte si život. Pravidlá dosahovania cieľov posielam ako 10 dielny e-mailový kurz.

  • 10 dní budete dostávať motivačné tipy.
  • Odporúčam len to, čo mám overené v našich podmienkach.
  • Kurz je zadarmo.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Ten potvrdíte a v tej chvíli kurz začína.