AKO DOSIAHNUŤ ÚSPECH

Časový manažment

Pojem časový manažment je zaužívaným pojmom, je to však značne nepresné označenie. Nemôžeme totiž manažovať čas. Čas je pre všetkých rovnaký. Môžeme manažovať seba, svoje záujmy. Môžeme riadiť, čomu budeme venovať svoju pozornosť a čomu nie. Môžeme sa rozhodnúť, či budeme časom plytvať, alebo ho využijeme. A tak presnejšie by sa táto kapitolka mala volať manažment pozornosti. O našu pozornosť sa často veľmi hlasným spôsobom uchádza veľa ľudí, mnoho podnetov, reklama, médiá, kolegovia, brechajúsi pes. Často sú to ľudia nepríjemní, otravní, „vlezlí“, ktorí si dokážu najúčinnejšie vynútiť pozornosť.

 • Vytvoria pocit naliehavosti, takže máte pocit, že ide o súrnu vec.
 • Vyvolajú vo vás pocity viny a vy spravíte, čo chcú.
 • Kričia a strhnú pozornosť.
 • Kritizujú vás a vy chcete dokázať, že neprávom.
 • Sú večne nespokojní a sekírujú vás.
 • Majú svoj zvonček na vašom telefóne a zvonia, keď vás chcú.

Nepríjemné na tom je, že stačí, aby ste mali vo svojom okolí niekoľkých takýchto ľudí a máte vážny problém s časom. Takíto ľudia potom pohltia väčšinu vášho času pre seba a pre svoje záujmy. A vy sa už potom nestihnete venovať tomu, čo ste pôvodne chceli. Nezostane vám čas na dôležité veci.

 • Nemáte čas sa stretávať s kamarátmi, pretože niekto z rodiny si stále vynucuje nejakú pozornosť.
 • Problémoví zákazníci vás vo firme zamestnajú natoľko, že sa nestihnete venovať vašim najlepším zákazníkom.

V živote dostaneme viac toho, čomu často venujeme svoju pozornosť.

 • Venujte pozornosť problémovým ľuďom a budete v problémoch.
 • Venujte pozornosť príjemným ľuďom a budete mať príjemný život.

Pozornosť je najväčšou odmenou. Ignorácia trestom. Máte psa a nevšímate si ho? Začne brechať a získa vašu pozornosť. Tá je to preň ako odmena. Párkrát to zopakujte a vychováte si rozmaznaného zlostného psa.

Ak sa venujete problémovým ľuďom, nezostane vám čas na tých príjemných. Si milý? Nemám teraz čas, lebo mi volá naštvaný sused. Milí ľudia nás nenaháňajú. Nevynucujú si pozornosť. No potrebujú ju. Ak im ju nedáte, stratíte ich. A v živote vám zostanú len vzťahy s tými, čo boli hlučnejší.

Odporúčam vám preto: ignorujte nepríjemných a hlučných. To sa tým nepríjemným nebude páčiť. Potrestajú vás! Prestanú sa s vami stretávať. Vám zostane viac času a vpustíte do svojho života príjemnejší kolektív.

Každá činnosť, ktorú robíte – hoc aj len pár sekúnd – sa dá zaradiť do niektorej oblasti v tabuľke. Skúste hľadať spôsob, aby ste veci, ktoré sú pre vás prínosné robili čo najčastejšie.

Za dôležité musíte rozumieť veci dôležité pre vás osobne. Nie pre niekoho iného. Ak vám práve zvoní telefón, je to súrne. Telefón sa dožaduje vašej pozornosti. Na druhom konci je asi niekto, pre koho je dôležité hovoriť s vami. Zdvihnete a zistíte, že známy má problém, súrne potrebuje, aby ste mu s niečím pomohli. Čo urobíte? Je ušľachtilé ak vstanete a pôjdete to riešiť. Ak na to máte čas, je to skvelé. Je isté, že ak budete pomáhať svojím známym, budú vás mať radi, zlepší to vaše vzťahy a aj oni vám asi pomôžu. Ale neraz sa ukáže že ľudia ktorým ste pomohli chcú pomoc či pozornosť zas a potom znova. Potom je asi výhodnejšie neposkytnúť ju. Nebude sa im to páčiť. Budú na vás tlačiť, naliehať. Ale ak chcete hojne pomáhať iným, položte si otázku, či máte vyriešené svoje veci. Aby sa nestalo, že pomáhate a slúžite ľuďom široko–ďaleko a sami pritom máte problém s časom a zdravím, pretože nestíhate to, čo by ste chceli dosiahnuť vy.

Preto je výhodné ak si svoj život rozsegmentujete. Koníčky, sebarozvoj, zdravie, odpočinok, práca, rodina, údržba. To sú činnosti, ktoré sú dôležité pre vás. Tie splňte ako prvé. Pri časovom rozvrhu ich prvé napíšte do kalendára na každý mesiac. Keď vám v diári ostane voľno, s chuťou sa pustite do pomoci iným ľuďom, do nadčasov, zábavy, sledovania televízie.

Spíšte si zoznam vecí, ktoré chcete stihnúť napríklad za zajtrajší deň. Určite ich priority. Zajtra potom začnite pracovať na najdôležitejšej úlohe. Keď je hotová, pristúpte k druhej. Takto pokračujte až ku maličkostiam. Nikdy sa nenechajte vtiahnuť do opačného postupu. Ak začnete vybavovať najskôr drobnosti, nedostanete sa k dôležitým veciam.

8 krokov ku zvýšeniu sebavedomia

Nízke sebavedomie je dnes až nepríjemne častým problémom. Je jasné prečo. Porovnávame sa s profesionálnou dokonalosťou. Žijeme v ilúzii, že ostatní sú

Čítajte ďalej...

Psychika a choroba sú prepojené

Toto programovanie môže v niektorých prípadoch napomôcť aj pri riešení zdravotných ťažkostí. Hlboké presvedčenie, že bude človek zdravý dokáže preklenúť rôzne zdravotné

Čítajte ďalej...

Ďalšie zdroje pasívneho príjmu

Poďme k iným príkladom, ako sa dá budovať pasívny príjem. Kúpite si dom alebo byt a prenajímate ho. Mesačne tak získate určitú

Čítajte ďalej...

Pasívny príjem: najskôr aktivita

Viem si predstaviť, že v očiach mnohých čitateľov teraz asi zavládlo isté sklamanie. Na zaujímavý pasívny príjem treba mať väčšinou veľa znalostí

Čítajte ďalej...

Zdravie a úspech

Ste práceschopní? Viem, to je asi trocha nezvyčajná otázka, ak ste mladí a zdraví. Zákerné je to, že telo má pomerne veľkú schopnosť

Čítajte ďalej...

3 zásady pri skúmaní reči tela

Ako sa budete postupne zoznamovať s rôznymi znakmi reči tela, bude vás to lákať ihneď to preniesť do praxe. Poviete si, že

Čítajte ďalej...

11× koment k článku Časový manažment

 1. Jednoducho povedane treba vediet povedat aj nie.perfektny navod na zivot…vo februari som skoncil v praci a zacal pracovat na svojom.myslel som si,ze budem mat cas na vsetko co som pred tym,len ako tak stihal.opak je vsak pravdou.ako som spoznal novych ludi,ktorych som si mojou chybou pustil prilis k telu.robilo mi fajn venovat sa aj im.mal som pocit,ze ma obdivuju.presny opis si dal skor ty:) zacal som mat nedostatok casu,na rodinu,priatelov a hlavne na seba.niekedy rozmyslam ako je to vlastne mozne,ze ulohy s ktorymi som pred tym absolutne nemal problem,su zrazu pre mna zdlhave a narocne.dokonca to vyvrrcholilo az k tomu,ze mam pocit,ze potrebujem pomoc od kazdeho(nepotrebujem,myslel som si to)znova sa ucim bit sebestacny.dari sa mi to.z kazdej splnenej ulohy mam fakt dobry pocit.citanie tvojich clankov je krasa.dakujem

 2. Miro, děkuji, uvědomila jsem si, proč vlastně se mi nedostává času. Chci potěšit všechny mé známé, protože vím, že to potřebují, ale… nesmí to být na úkor mých osobních potřeb a času. Udělám si žebříček priorit a uvidím, jak se mi pak bude dařit. Taky si zkusím napsat co chci udělat a nezdržovat se maličkostmi. Zdá se to jednoduché, ale asi to chce cvik. A cvik dělá mistra.

 3. asi segmetnujete a nie rozsegmentujete. Ved segment je cast a teda segmentovat znamena delit na casti..

 4. Hmm, logiku to dáva, ale nie som si istý. Rozmýšľam. Triedenie je činnosť ktorá niečo triedi. Roztriediť je normálne slovo, ktoré hovorí že som vykonal triedenie. Sekanie a rozsekanie sú tiež normálne slová. Segment je výsledok segmentácie. Ak niečo rozsegmentujem, delím to na segmenty.

 5. Super. Zase mi niekto potvrdil to čo som tušila a snažila sa to robiť. Teraz viem, že občas povedané ,,nie,, mi prinieslo slobodu v mojom rozhodovaní. Ano pomáham aj teraz , ale hlavne robím si najprv svoje veci, venujem sa svojím koníčkom , svojej rodine a aj svojím priateľom. Nepriateľa mám len jedného . televízor. Ale aj ten sa o chvíľku vyrieši. Ďakujem za krásne čítanie.

 6. Televízor potrebujem hlavne keď sa chcem zdokonaliť v reči , ale už sa pracuje na nahrávkach do prehrávača , tak sa budem učiť pri prechádzke lesom.prajem krásny dník.

Napíšte komentár

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý.

Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com a archív autora.

Motivačný kurz úspechu

Zjednodušte si život. Pravidlá dosahovania cieľov posielam ako 10 dielny e-mailový kurz.

 • 10 dní budete dostávať motivačné tipy.
 • Odporúčam len to, čo mám overené v našich podmienkach.
 • Kurz je zadarmo.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Ten potvrdíte a v tej chvíli kurz začína.