AKO DOSIAHNUŤ ÚSPECH

Kam sa stráca náš čas?

Stane sa vám občas, že celý deň pracujete a nič poriadne nespravíte? Pokiaľ ste v blízkosti počítača, mám pre vás dva tipy, ako sa dá získať prehľad o vašich aktivitách.

Začnime poporiadku. Na počítači sa dnes dá vykonávať nečakane veľa činností. Od práce, cez zábavu, realizáciu koníčkov až po nakupovanie. Takáto pestrá zmes možností je lákavá a niekedy nás zláka. Potom namiesto práce začneme čítať e-maily. V e-mailoch nájdeme tip na zaujímavý článok. Ten nás inšpiruje niečo si kúpiť a už si zisťujeme podrobnosti. Čas beží a práca čaká. K tomu prirátajte nejaký telefonát, rozhovor a pekný deň je za nami. Čo sme vlastne celý deň robili? Nič – ak sa na to pozriete z pohľadu produktivity.

Na analýzu svojej činnosti môžete použiť nástroje, ktoré monitorujú vašu činnosť pri počítači. Budem sa venovať dvom rôznym možnostiam. Obidve majú svoje výhody aj nevýhody. Obidve sa dajú používať zadarmo v obmedzenej miere a za peniaze, ak zistíte, že vám tento nástroj dokáže ušetriť čas.

Online nástroj RescueTime

Rýchle a jednoduché riešenie predstavuje rokmi preverená služba www.rescuetime.com. Funguje jednoducho. Stiahnete si malú aplikáciu, ktorá pobeží na vašom počítači a priebežne na server rescuetime.com odosiela informácie o vašej činnosti.

Z dát vám potom RescueTime vyskladá grafický prehľad toho, aké programy ste na svojom počítači spúšťali, na akých dokumentoch ste pracovali, či ste boli výkonní, alebo ste sa bavili. Dokonca vaše pracovné nasadenie porovná s veľkou vzorkou iných používateľov a tak viete posúdiť, či ste produktívni. Na ilustračnom obrázku je záznam z počítača na ktorom sedí známa. Striedavo sa venuje práci a zábave a na počítači pracuje len 7 hodín do týždňa. Červenou farbou je znázornená zábava (Facebook, internetové časopisy) modrou sú znázornené pracovné aplikácie (dizajnérske). Vidíte, ako balansujú dni v týždni a ako veľa času života pohlcuje sociálna sieť. Rastie priamo úmerne času strávenému za počítačom…

Aktivácia služby RescueTime je jednoduchá a vo verzii zadarmo získate primerane podrobný prehľad, čo ste na počítači robili. Z neho potom viete posúdiť napríklad to, či je vaša práca efektívna, alebo aký je váš trend počas priebehu týždňa. V platenej verzii získate podrobnejšie výstupy a možnosti nastavenia. 

To, samozrejme, môže v niektorých prípadoch predstavovať istý bezpečnostný problém. Tretej strane totiž dáte k dispozícii dáta ako názvy súborov s ktorými pracujete. Vo väčšine prípadov však takéto dáta asi zneužiteľné nebudú – to posúďte sami. Predsa len RescueTime je pomerne známa služba. Nie je to síce bezpečnostný argument, ale ak nerobíte nič tajné a dôverné, namyslím si, že by sa dáta služby RescueTime dali zneužiť. Ale radšej to zvážte.

Program na kontrolu práce s počítačom ManicTime

Niečo podobné, ale v podobe aplikácie nájdete na webe www.manictime.com. Môžete si tu stiahnuť program ManicTime, ktorý bude následne monitorovať vašu prácu na počítači. Dáta z tohto programu zostávajú u vás na počítači, to považujem za nezanedbateľnú výhodu. Príjemnou na ManicTime je aj možnosť, ktorá monitoruje vašu nečinnosť. Ak totiž od počítaču odídete (na vopred určenú dobu napríklad 10 minút) po návrate vás víta formulárové okno. Do neho môžete zapísať čo ste práve robili. Tak získate vďaka ManicTime oveľa komplexnejší pohľad na priebeh svojho pracovného dňa, či dlhšieho obdobia.

Príjemnou vlastnosťou ManicTime sú aj stopky. Ak pre niekoho pracujete, môžete si tu zaznamenávať, koľko času ste zákazke investovali.

Výstup programu ManicTime je podrobný a niekedy na prvý pohľad odhalíte, kam sa stráca váš čas.

Na obrázku vidíte príklad práce s e-mailom. Viete určiť, koľko ninút ste písali ktorý e-mail.

Určite poteší aj to, že program ManicTime vie aj po Česky a tak sa príjemnejšie ovláda.

Vybrať si RescueTime, alebo ManicTime?

Ťažká otázka. Myslím si, že RescueTime poskytuje prehľadnejší výstup dát. Na prvý pohľad vidíte, čo sa deje. Podrobnejšie údaje si však vynútia, aby ste šli do platenej verzie. ManicTime dá asi viac informácií, je ale o niečo náročnejšie naučiť sa v ňom „čítať“. Vo výstupoch totiž zhromaˇžďuje aj informácie o procesoch v počítači, ktoré bežia automaticky, alebo na pozadí. Ak počas práce počúvate hudbu, vykáže vám to ako prácu s daným dokumentom. Pre podrobné výpisy si vyžiada, aby ste tiež siahli po platenej verzii. A preto asi o voľbe môže rozhodnúť bezpečnosť. Ak nechcete posielať von názvy súborov a programov s ktorými práve pracujete, tak interný program ManicTime skrytý za firewallom je asi lepšia voľba.

Osobne sa však domnievam, že na bežné použitie nemusíte kupovať. Nainštalujte si na pár dní ktorýkoľvek nástroj. Stačí na pár dní a rýchlo nájdete hlavné problémy. Potom už zas nemusíte tieto dáta zhromažďovať…

Alternatívne sa môžete pozrieť aj po iných, podobných riešeniach, napríklad timedoctor.com, timelog.com, timesink, alebo timeedition.com.

Čo vďaka RescueTime, alebo ManicTime získate?

Podobne, ako účtovníctvo vám neukáže kam máte ísť, ukáže vám aspoň kde ste už boli. Pri spätnom pohľade sa dajú vytvárať trendy. Môžete hľadať najslabšie miesta a tie riešiť. Spomeňte si na paretovo pravidlo ktoré hovorí o tom, že 20% príčin zvyčajne spôsobuje 80% následkov. Napríklad 20% činností robíme 80% času. Nemusí to platiť takto na percento presne. Ak sa potom pozriete na prehľad činností možno si uvedomíte, že tých pár letmých nahliadnutí na Facebook vám zaberie možno aj hodinu z dňa. S takouto informáciou potom už môžete naložiť konkrétne. Položíte si otázku, či zábava, alebo informácie, ktoré ste chceli vďaka takejto službe získať majú hodnotu jednej hodiny vášho času.

Naša pamäť a schopnosť sústrediť sa podliehajú rozptýleniu. Ak sa ľahko necháte rozptýliť, takýmto nástrojom rýchlo zistíte, ako preorganizovať svoj pracovný deň tak, aby ste čas pri počítači využili efektívnejšie.

Hľadajte spôsoby

Ak niečo nejde, hľadajte spôsoby, ako by to ísť mohlo. Možno sa bojíte, čo povedia ostatní na to, že nesledujete správy, ale

Čítajte ďalej...

Ako identifikovať prokrastináciu

Prokrastináciu si často ani neuvedomíme. Možno takáto veta vyzerá ako nezmysel. Ale z vlastnej skúsenosti viem, ako zákerne sa vie mozog postarať

Čítajte ďalej...

6 trikov, ktorými si zvýšite sebaistotu

Pocit sebaistoty je veľmi dôležitý. Ak ho máme, spravidla sa cítime uvoľnene a dosahujeme aj lepšie výsledky. Súvisí to so sebavedomím a

Čítajte ďalej...

Neúspešní ľudia neplánujú

Neuvažujú o svojich cieľoch. Svoj čas a pozornosť venujú cudzím ľuďom. Majú výborný prehľad o úspechoch iných. Povedia vám mená hokejistov a

Čítajte ďalej...

Na čo sa zameriate, to ovplyvníte

Ak sa sústredíte na problémy a ťažkosti, nájdete ich stále viac. Ak sa zameriate na riešenia, na tvorbu, na príjemné pocity, dostanete

Čítajte ďalej...

Keď vy rastiete a vaši kamaráti nie

Ľudia sa zvyknú spolčovať so seberovnými. Vy priťahujete takých, ako ste vy sami. A vás priťahujú takí, ako ste vy. Začali ste

Čítajte ďalej...

2× koment k článku Kam sa stráca náš čas?

  1. Tiež stačí pozrieť si históriu vyhladávača. Tie programy sú pravdepodobne pre zamestnávatelov aby mali informácie o pracovníkoch.

  2. (nepúšťajte vonku tento komentár)
    práve som doladil slovenský preklad pre ManicTime 3.0, ktorý čoskoro vyjde. Pekný deň.

Napíšte komentár

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý.

Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com a archív autora.

Motivačný kurz úspechu

Zjednodušte si život. Pravidlá dosahovania cieľov posielam ako 10 dielny e-mailový kurz.

  • 10 dní budete dostávať motivačné tipy.
  • Odporúčam len to, čo mám overené v našich podmienkach.
  • Kurz je zadarmo.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Ten potvrdíte a v tej chvíli kurz začína.