AKO DOSIAHNUŤ ÚSPECH

Ako si rozplánovať deň?

Ako rozpoznať, ktorým veciam máme venovať svoj čas? Ako si stanoviť program v živote? Mali by ste si rozdeliť čas na najdôležitejšie veci:

  • práca,
  • zábava,
  • rodina,
  • zdravie,
  • regenerácia.

To sú oblasti, ktoré sa vám musia nejako vtesnať do vášho 24-hodinového dňa. Začnime tým, že deň rozdelíme na 3 časti po 8 hodín.

Prvá tretina dňa bude venovaná spánku

Na tomto šetriť nesmiete, spánok je pre zdravie a výkonnosť človeka nevyhnutný. Nedovoľte nikomu a ničomu, aby vás pripravil o tento čas. Spánok určuje nielen vaše zdravie, ale aj úspešnosť. Nevyspatý človek je mrzutý, unavený, otrávený. Neveríte? Doprajte si niekoľko žúrov po sebe a vaše telo i myseľ sa začnú prepínať do iného režimu. Chronicky nevyspatý človek robí viac chýb. Je skeptický, so sklonom k depresii a pasivite. Nemá chuť do akcie – ak sa mu podarí nájsť niekde voľné kreslo, uviazne na ňom a bude len znudene civieť na televízor. Jeho telo si tak nenápadne vynúti aspoň takéto drobné chvíle odpočinku. Vyzerá to ako lenivosť, ale môže to byť jednoducho potreba relaxácie. Chronicky nevyspatý človek sa bude nudiť, ale nebude sa mu chcieť niečo meniť. Bude stále podráždený, namosúrený. Zlá nálada bude chcieť rozptýlenie. Skúsi to s ďalšími večierkami, sledovaním relácií v televízii do hlbokej noci. Ak tento prístup k životu trvá pár týždňov, stáva sa postupne návykom, ktorý mrzačí náladu na celé roky.

Druhá tretina dňa bude patriť práci

Asi tak 8 hodín by ste mali vykonávať takú činnosť, ktorá vás dôstojne uživí. V ideálnom prípade by práca mohla trvať kratšie ako 8 hodín. Niekto však pracuje 10 aj 14 hodín denne. Nerobte to, aspoň nie dlhodobo. Čím viac totiž budete pracovať, tým viac ukrojíte zo svojho osobného času. To je problém. Ľudia sa zamestnajú u nejakej firmy za neveľký plat a ak chcú viac peňazí, robia dlhšie. Získajú tak pár eur navyše, ale za akú cenu? Na úkor čoho? Na úkor zdravia, rodiny, vzťahov… Preto je výhodné zvyšovať svoju kvalifikáciu tak, aby ste podávali čo najvyššie kvalifikovanú prácu. Tá je lepšie platená, stačí ju vykonávať kratší čas. Prípadne začnite podnikať.

Tretia časť dňa – pointa

Tretia časť dňa, to je tlačenica tých najdôležitejších vecí. Sú to práve všetky tie hodnotnejšie veci, než peniaze. Ale ak nemáte peniaze, ťažko sa zrealizujú. Dohliadnite preto, aby vám ostal čas aj na ne. Nezabite svoj najcennejší čas v areáloch obchodných centier, v dopravných zápchach a iných zbytočných časožrútoch, ak to nie je naozaj nutné.

Patrí sem tých 8 hodín, ktoré venujte svojmu zdraviu, rodine, relaxácii, údržbe a zábave. Do tohto času musíte vtesnať asi najviac činností a mnohé z nich si budú tvrdo a nepríjemne konkurovať. Práve tu budete asi najprísnejšie musieť uplatňovať časový manažment. V týchto hodinách totiž môžete plniť rôzne dôležité činnosti. Napríklad cvičenie je pre vás dôležité, ak chcete zostať zdraví. Ale niečo vám možno bude hovoriť, že aj s rodinou by ste mali tráviť viac času. A niečo iné vás bude lákať, aby ste si užili aj trocha zábavy. Známi sa budú dožadovať spoločnosti. K tomu nákupy, upratovanie a kopa drobných i veľkých povinností okolo rodiny, domu, auta a života vôbec. V nejednej rodine sa pár hodín z tohto času strávi pred televízorom. Denne. Ľahko si dokážete odvodiť, aké to má dôsledky.

Čo môžete dať, ak nič nemáte?

Vždy máte čo dať. Dajte ľuďom okolo seba pozornosť. Môžete im tak dať oveľa viac, ako im dávajú mnohí iní. Zvyknite si

Čítajte ďalej...

3 životné ciele, ktoré sa oplatí sledovať

Je známe, že ak vieme, čo chceme, časom nájdeme spôsob, ako to dosiahnuť. Tak už naša myseľ funguje. V tomto článku si

Čítajte ďalej...

Pasívny príjem: najskôr aktivita

Viem si predstaviť, že v očiach mnohých čitateľov teraz asi zavládlo isté sklamanie. Na zaujímavý pasívny príjem treba mať väčšinou veľa znalostí

Čítajte ďalej...

Telo v neverbálnej komunikácii

Seriál o reči tela sa dnes dostane k podstate - k telu. Pozrieme sa na to, čo vieme zistiť z rôznych polôh

Čítajte ďalej...

Je info-marketing cesta k miliónom?

Už ste sa s tým určite aspoň raz stretli. Niekto vám pošle e-mail, alebo sa pred vami objaví internetová stránka. Je to

Čítajte ďalej...

Napíšte komentár

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý.

Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com a archív autora.

Motivačný kurz úspechu

Zjednodušte si život. Pravidlá dosahovania cieľov posielam ako 10 dielny e-mailový kurz.

  • 10 dní budete dostávať motivačné tipy.
  • Odporúčam len to, čo mám overené v našich podmienkach.
  • Kurz je zadarmo.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Ten potvrdíte a v tej chvíli kurz začína.