AKO DOSIAHNUŤ ÚSPECH

Cieľ vás smeruje

Čo však dnes robí väčšina ľudí? Nedávajú si žiadne ciele. Nemajú na to čas. Cez deň v práci, popoludní po nákupoch, večer pri televízore. V podstate stále reagujú na okolnosti.

 • Ak sa túlate po lese bez cieľa, je jedno, kadiaľ a kam pôjdete. Môžete sa prechádzať dookola, okolo jedného stromu, alebo ísť hociktorým smerom. Je to jedno.
 • Ak však chcete ísť k lúke, okamžite začnete voliť optimálny smer. Možno najkratšiu cestu. Možno cestu, o ktorej viete, že je dlhšia, ale pohodlnejšia. No určite sa nepustíte opačným smerom, pretože vám už nie je jedno, kam pôjdete.

Ľudia si väčšie ciele nedávajú niekedy aj preto, lebo splniť nejaký cieľ znamená vzdať sa niečoho iného.

 • Chcú schudnúť, ale to by sa museli vzdať príjemného životného štýlu.
 • Chcú podnikať, ale to by bolo riskantné.
 • Chcú byť vyšportovaní, ale cvičenie je namáhavé.

Každý cieľ sa skrýva za väčšou či menšou húštinou prekážok, bariér, problémov. Je to logické – ak by neexistovala prekážka, nebol by cieľ. Prekážkou môže byť čokoľvek – čas, peniaze, námaha, práca, vzdelať sa, nepohodlie, lenivosť, strach, neznalosť, vzdať sa niečoho iného, priestorová nedostupnosť… Alebo často najmä neznalosť, že nejaký zaujímavý cieľ vôbec existuje.

Aby sa vám cieľ splnil, vyžaduje to prácu. Práca je nepohodlná, namáhavá, náročná. A ak sú veci nepohodlné, ľudia sa im radi vyhýbajú. Preto nestačí povedať „toto je môj cieľ, hneď začnem pracovať“. Potrebujete motív. Niečo, čo bude stáť s bičíkom v ruke nad vami a vašou lenivosťou. A toto niečo sa dá najlepšie nazvať slovom túžba, sen, vízia. Túžba je silný motív. Skladá sa z dvoch zložiek – z racionálneho „čo“ a z emocionálneho „chcem“.

 • Racionálna zložka túžby je takpovediac digitálna informácia, popis. Môže sa meniť ľubovoľne. Niekto chce priateľku, iný dom, vedieť hrať na harfu, strieľať z pušky, peniaze, prečítať si novú knihu. Môže to byť čokoľvek.
 • Emocionálna zložka túžby môže mať rôznu intenzitu, je to analógová informácia, miera túžby. Môžete niečo chcieť trocha, alebo veľmi. Niekto cíti spaľujúcu túžbu. K iným veciam sme takmer ľahostajní.

Intenzita túžby rozhodne, či svoj sen zrealizujeme. Súvisí to s motiváciou.

 • Ak niečo veľmi chcem, som veľmi motivovaný.
 • Ak niečo chcem len trocha, som málo motivovaný.

Na intenzitu túžby a teda motiváciu vplývajú mnohé faktory. Najčastejšie na to máme vplyv my sami! Ak napríklad máte komplexy menejcennosti, nedôverujete si, tak to otupí vaše chcenie.

 • Chcel by som byť spevák, ale aj tak by som neuspel.
 • Chcel by som si nájsť partnerku, ale aj tak by ma žiadna nechcela.
 • Chcel by som prestať fajčiť, ale mám slabú vôľu.

A tak človek sám vopred limituje svoje šance. Právom namietnete, že na to, aby sa človek stal svetoznámym spevákom nestačí len si veriť. To je pravda. Ale skúste túto logiku dotiahnuť do konca.

 • Ak si veríte, skúsite. Možno uspejete, možno nie.
 • Ak si neveríte, neskúsite. Určite neuspejete.

V prvom prípade máte šancu. Možno ako spevák nedosiahnete svetovú úroveň. Možno ani len slovenskú. Ale vedieť si zaspievať je príjemná činnosť, ktorá vás obohatí. No ak to vzdáte vopred, tak vám ostane celoživotný pocit porážky, pretože ste sa o výhru ani len nepokúsili. Možno ste si postavili príliš nafúknutý cieľ, ktorý vás hneď odradil. Preto je dobré vybrať si cieľ, ktorý je síce ambiciózny, ale reálny. Takže pri plánovaní cieľa hľadajte také oblasti, v ktorých

 • máte reálnu šancu uspieť;
 • veríte si, že to môžete zvládnuť;
 • veľmi to chcete.

Potom si môžete začať pripravovať si plán. Vráťme sa ešte k tomu, že splneniu každého cieľa bránia rôzne prekážky. Z toho sa totiž dá odvodiť, že práve problémy a prekážky sú v živote to, čo by vás malo vždy vážne zaujímať. Za ich vyriešením sa často skrýva zaujímavý cieľ. Viem, vyznieva to ako samoúčelná slovná hračka. Ale skúste tú myšlienku ešte chvíľu potiahnuť. Poznáte vo svojom živote, alebo okolí nejaký vážny problém? Ak ho prekonáte a vyriešite, môže sa všeličo zmeniť. Možno si zlepšíte život. Možno tak pomôžete aj iným ľuďom. Možno zarobíte. Ja neviem, aký je to problém. Ale ak ho prekonáte, môže sa za ním skrývať zaujímavý cieľ. A úspech. Skúste si to premyslieť.

Ak narážate na prekážky, možno sa snažíte niekam dostať. Je dôležité, aby ste ich prekonávali, neustupujte pred nimi.

V džungli víťazí najsilnejší

A najsilnejší nemusí znamenať len silu. Môže to byť šikovnosť, rýchlosť, múdrosť, informovanosť... Žijeme v kapitalizme. To je spoločenské zriadenie, ktoré sa

Čítajte ďalej...

Prispôsobivosť umožňuje prežiť

Ste prispôsobiví, ak aktívne meníte svoj prístup a stratégie tak, aby ste uspeli aj v meniacich sa podmienkach. Ste zasadení v nejakom

Čítajte ďalej...

Sebavedomie vám pomôže zlepšiť život

Neskúmajte, čo si o vás myslí okolie. Záleží na tom, čo si o sebe myslíte vy. Ak sa zameriate na to, čo

Čítajte ďalej...

Afirmácie musia byť stručné

Vytvoriť krátky a účinný výrok je náročná práca. Človek má tendenciu byť presný a ísť do hĺbky. Vo výrokoch potom pribúdajú zbytočné

Čítajte ďalej...

Pozitívne sebahodnotenie

Ak chcete byť úspešní, musíte vždy najskôr podstúpiť značné nepohodlie. Na úvod môžete začať svoj mozog kŕmiť konštruktívnymi myšlienkami, cibriť si nápady

Čítajte ďalej...

Úspech nie je šťastie, ani náhoda

Úspech je v predstave neúspešných ľudí spojený väčšinou so šťastím a náhodou. Tento nezmysel nájdete dokonca aj v slovníkoch. Napríklad v synonymickom

Čítajte ďalej...

Napíšte komentár

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý.

Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com a archív autora.

Motivačný kurz úspechu

Zjednodušte si život. Pravidlá dosahovania cieľov posielam ako 10 dielny e-mailový kurz.

 • 10 dní budete dostávať motivačné tipy.
 • Odporúčam len to, čo mám overené v našich podmienkach.
 • Kurz je zadarmo.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Ten potvrdíte a v tej chvíli kurz začína.