AKO DOSIAHNUŤ ÚSPECH

Kým neviete, čo chcete, je jedno, čo robíte

Ak nemáte sen, bude v poriadku ak zotrváte na pracovnom mieste s malými možnosťami. Takže váš sen vám môže ukázať, koľko peňazí by ste v nejakom časovom horizonte asi mali získať. Potom prichádza na rad váš mozog.

 • Máte ho nakŕmený pestrými informáciami?
 • Máte ho v dobrej kondícii?
 • Je zvyknutý myslieť a generovať nápady?

Teraz si príde na svoje. Možno by ste chceli mať na účte viac peňazí. Tisíc? Desaťtisíc? Stotisíc? Milión? Ak nemáte s peniazmi skúsenosti, možno sa vám každá z týchto možností zdá nedosiahnuteľná. Poďme na to preto z opačnej strany. Dajte si termín, napríklad jeden rok. A cieľ: mať nejaké peniaze navyše.

 • Napríklad 10 eur. Viete si predstaviť, že by ste za rok oddnes mohli mať navyše 10 euro? Asi sa pousmejete. Jasné. Vytiahnete z vrecka bankovku.
 • Čo tak 100 eur? Asi sa zas pousmejete. Niekto možno kyslejšie. Ale väčšinou stačí skočiť do bankomatu a dať si vybzučať bankovku. Trocha sa uskromníme a život ide ďalej.
 • Čo tak 1 000 eur? Niekto toľko nezarobí ani za mesiac. Vedeli by ste zariadiť, aby ste mali 1000 euro do jedného roka? Asi áno. Trocha sa obmedzíte a našetríte.
 • A čo 5 000 eur? Toľko mnohí ľudia zarobia za rok práce. Ako získať raz toľko? Dá sa to vôbec? Toto by už chcelo asi nejaké druhé zamestnanie. Ale ak by bolo naozaj potrebné tú sumu mať, viac by ste sa obracali a zrejme by ste to dokázali.

Práve teraz je na rade váš mozog. Doteraz ste žili istým spôsobom. Mali ste nejaký príjem, viete ako funguje váš život. Máte istý príjem a tento príjem presne zodpovedá tomu, čo ste preň spravili. Vo chvíli, keď chcete získať oveľa viac než ste mali doteraz, musíte väčšinou zmeniť svoje myslenie a návyky.

Ak ste doteraz zarábali málo, tak niečo robíte zle. Chceli ste zarábať málo? Nechceli. Každý chce viac. Ale máte málo. To čo ste robili viedlo k malému príjmu. Ak s tým neprestanete, váš príjem zostane malý. Preto sa oplatí začať rozmýšľať nad tým, ako veci zmeniť. Mnoho ľudí sa v takejto situácii okamžite dostane k záveru – nestačí mi plat z jednej práce, tak priberiem druhé zamestnanie. A práve toto je logická chyba.

Zamestnanecký pomer je vzťah, ktorý uzatvárate s niekým. Vy vložíte svoj čas a tvorivosť a zamestnávateľ vám za to zaplatí. Je však dobré, ak viete, ako to funguje. Aby vás niekto mohol zaplatiť, musíte vašou prácou zarobiť na svoju mzdu. Možno priamo, možno nepriamo. Ale spoločná činnosť zamestnancov nejakej firmy musí tejto firme vyprodukovať zisk. Z tohto zisku si potom nechá nejakú časť zamestnávateľ, niečo ide štátu, niečo na vybavenie, náklady a zvyšok sa rozdelí na mzdy. To znamená, že vaša práca zarobí viac peňazí než koľko dostanete do rúk. Pomocou práce zamestnancov majiteľ firmy realizuje svoje ciele. Zaplatí im len toľko, aby neutiekli. Všetko navyše si nechá, alebo investuje. Kým ste zamestnanci, hráte podľa jednoduchých pravidiel hry:

 • Je veľa iných záujemcov o vašu prácu? Mzdy pôjdu dolu.
 • Môže tú prácu nahradiť stroj? Mzdy pôjdu dolu.
 • Nie je tá práca nevyhnutná pre rast zisku firmy? Mzdy pôjdu dolu.

Ako zamestnanec jednoducho vždy ťaháte za ten najkratší koniec povrazu. Stačí, aby sa zhoršila ekonomická situácia firmy a ste bez práce. Je to deprimujúce. Prečo potom ľudia zotrvávajú v pozícii zamestnancov? Často je to spôsobené len tým, že nemajú žiaden iný nápad, ako sa živiť. Zamestnanec chodí do práce a nepremýšľa o tom, že by niečo zmenil.

Prispôsobivosť umožňuje prežiť

Ste prispôsobiví, ak aktívne meníte svoj prístup a stratégie tak, aby ste uspeli aj v meniacich sa podmienkach. Ste zasadení v nejakom

Čítajte ďalej...

Časový manažment

Pojem časový manažment je zaužívaným pojmom, je to však značne nepresné označenie. Nemôžeme totiž manažovať čas. Čas je pre všetkých rovnaký. Môžeme

Čítajte ďalej...

Svet je inštitucionalizovaný…

Nie všetko sa dá robiť doma, na vlastnú päsť. Veľa ľudí pracuje a bude pracovať v inštitúciách ako školstvo, zdravotníctvo, veda, úrady.

Čítajte ďalej...

Dôležité a neponáhľajúce

Ak uprednostňujete veci dôležité a pritom neponáhľajúce, tak sa stávate pánom svojho života a budúcnosti. Spravidla ide o veci, ktoré sú dôležité

Čítajte ďalej...

Depresia

Depresívne pocity a nálady sú vo vážnych životných situáciách normálne a prirodzené. Netreba sa tomu brániť. No bolo by dobré myslieť aj

Čítajte ďalej...

3 kroky, ako odštartovať aj veľký projekt

Veľký projekt často chceme mať nielen veľký, ale aj perfektne spravený. Tak vzniká požiadavka nielen na veľa práce, ale aj na kvalitu

Čítajte ďalej...

3× koment k článku Kým neviete, čo chcete, je jedno, čo robíte

 1. je to ako píšete, ale nie je to so zamestnaním úplne také zlé. Minule som čítal jeden príbeh chalana, ktorý si dal za ciel dobre zarábat a tak sa vypracoval, presne si už nepametám v čom, v grafickom dizajne, alebo tak. Niečo, čo rád robil a bolo mu to blízke. Prácu svojich snov našiel až na x tý pokus, ale zarába 3500 Eur a napísal doslova: PRÁCU ZA 3500 EUR NEMÁ KTO ROBIŤ. Bolo to pre mňa celkom podnetné :)

 2. Juro je naozaj fakt, že prácu snov nemá kto robiť. Je veľa najlepšie platených pozícií, ktoré nie sú obsadené.

  Zamastenie môže naozaj fungovať a niektoré prinesie aj veľa peňazí. Za dosť vážnu nevýhodu však považujem to, že ak so zamestnaním prestanete trebárs na pol roka, tak ste bez príjmu. Preto každému kto má nápad a odvahu odporúčam radšej uvažovať o takom podnikaní, ktoré tvorí aspoň časť príjmu vo forme pasívneho príjmu. Tam keď sa s tým sekne pribudne aspoň niečo na konto.

  Žiaľ je to cesta neraz ťažšia a nemusí sa ani podaríť.

 3. jasne, podnikanie je ovela lakavejsie aj pre mna, aj ked si myslim, ze ten kto najde pracu, ktoru nema kto robit casto problemom ze je pol roka nez prace neceli, ale moze sa stat.
  ja chcem jednoznacne robit pre seba, byt sam sebe sefom. ale bral by som aj pracu za 3500. clovek ma asi zacat podnikat, ked naozaj citi, ze chce. pred podnikanim je vyskusat si par firiem tiez celkom fajn. dobrych!

Napíšte komentár

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý.

Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com a archív autora.

Motivačný kurz úspechu

Zjednodušte si život. Pravidlá dosahovania cieľov posielam ako 10 dielny e-mailový kurz.

 • 10 dní budete dostávať motivačné tipy.
 • Odporúčam len to, čo mám overené v našich podmienkach.
 • Kurz je zadarmo.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Ten potvrdíte a v tej chvíli kurz začína.