AKO DOSIAHNUŤ ÚSPECH

Ako znížiť výdavky

Väčšina ľudí dnes má väčšie finančné potreby ako príjmy. Nezarábajú síce na to, ale chceli by nový televízor, dom, auto, luxusnú dovolenku. Túto túžbu v nás vyvoláva často lákavá reklama, ktorá ponúka pôžičky.

Nepožičiavajte si!

Mnoho ľudí považuje pôžičku za spôsob, ako získať peniaze. Je to nebezpečné. Pôžička ponúka niečo, čo nie je prirodzené:

Najprv peniaze, potom prácu.

V mnohých prípadoch si človek pôžičkou na seba pletie bič, či priamo šibenicu. Kúpiť si niečo, na čo dnes nemám, znamená, že v budúcnosti sa budem musieť asi riadne uskromniť. A to sa mi určite nebude páčiť. Ale pre poriadok si najskôr povedzme niečo o dlhoch.

Existujú takzvané „dobré dlhy“ a „zlé dlhy“.

Dobré dlhy sú také, keď dlhom niečo získate.

  • Napríklad kúpite byt na hypotéku. Máte síce peniaze na jeho splatenie, ale tie viete investovať s väčším ziskom.
  • Alebo si chcete kúpiť auto. No ak ho zoberiete na lízing, môže vás to v celkovom súčte stáť menej, ako keby ste ho vyplatili v hotovosti.

Takéto pôžičky sú pre vás výhodné a potom sa oplatí ísť „do toho“. Ale vždy si spravte presné kalkulácie, ako to je v skutočnosti.

Zlé dlhy sú také, ktoré vám neprinesú zisk, ale stratu. Typickým príkladom sú bežné spotrebné úvery. Všade je na ne reklama. Chcete mať najnovší televízor? Stačí malá mesačná splátka a prvé 3 mesiace neplatíte nič. Lákavé. Človek si povie, že v budúcnosti to hádam nejako utiahne. No budúcnosť potom znamená platiť a platiť. Neskôr takí neboráci často zistia, že tovar, ktorý si z netrpezlivosti kúpili, preplatili o 30 a viac percent. Pritom tieto pôžičky si často berú ľudia, ktorí majú málo peňazí. Presne tí, ktorí by sa mali správať čo najšetrnejšie. Ale nie. Z netrpezlivosti a neznalosti si kúpia prístroj o 30 a niekedy až o šialených 60 % drahšie. Stačí neprečítať si také tie malé písmenká na zmluve. Alebo im nerozumieť a neporadiť sa. Potom majú dlhé roky do vrecka ešte hlbšie…

Kúpiť si niečo na dlh to je snaha získať odmenu za prácu, ktorú som ešte nevykonal. Je tu však chyba v logike. Ak som doteraz nezarobil tak, aby som si mohol zvýšiť životnú úroveň, mal by som zmeniť prácu. Nie odmeniť sa vopred za svoju doterajšiu neschopnosť zarobiť viac a zaťažiť tak svoju budúcnosť. Človek splácajúci hypotéku a zopár úverov je spravidla v takom ekonomickom tlaku, že si nemôže dovoliť ani len uvažovať o zmene povolania na lepšie platené. Skôr si bude musieť zobrať nejakú ďalšiu zle platenú prácu. O to menej času a síl mu zostane na to, aby sa rekvalifikoval. V tom sú dlhy zákerné. Ak si niekto kúpi na dlh vybavenie domácnosti, toto vybavenie mu zovšednie skôr, ako splatí pôžičku. Aj potom však bude chcieť novšie a novšie vybavenie. Len na to stále ešte nebudú peniaze. Preto je dlh na spotrebný tovar a luxusné veci niekedy až smrteľná pasca na doživotie.

Momentálne je ponuka ľahko dostupných pôžičiek na každom kroku. Banky sa predbiehajú a ponúkajú kreditné karty – len si užite dnešok naplno! Aj malé nákupy vám dnes ponúkajú na splátky. Aj to je obraz nášho sveta.

Šikovní zarábajú na neinformovaných.

Môžeme sa zamýšľať nad tým, či je to morálne. Či je alebo nie je svinstvo, ak sa reklama na pôžičku prezentuje tak rafinovane, aby to vyzeralo, že je výhodná. Budúci veriteľ vedome vopred kalkuluje s naivitou a hlúposťou ľudí. To od neho asi nie je veľmi pekné. Je však potrebné, aby bral ohľady na ľudí, ktorí sa nestarajú o svoje peniaze, nečítajú zmluvy, nestarajú sa o dôsledky? Neviem to posúdiť. Podmienky v zmluve totiž uvedené sú. A tak je otázka, kto je vlastne zlý. Chyba je asi skôr na strane tých hlúpych, zneužitých ľudí. Pripadá vám tento postoj krutý? Krutý je aj život. Kto sa neprispôsobí, zahynie.

K pôžičkám vám dám ešte dva tipy. Budú to inštrukcie, čiže vašou úlohou je len splniť ich a nediskutovať o tom.

  • Nikdy a nikomu nepožičiavajte peniaze.
  • Nikdy a nikomu nerobte ručiteľa.

Nie ste charitatívny ústav a ani banka. Nevšímajte si rečičky okolo toho. Toľko k téme dlhov stačí.

Ak máte dlhy, dajte si ako najvyššiu prioritu zbaviť sa ich tak rýchlo, ako to je len možné. Dlhy majú oveľa menej výhodné úroky ako investície, či úspory. Preto sa oplatí zbaviť sa ich urgentne. Poraďte sa s dobrým finančným poradcom.

3 druhy reakcie na stres

Jedným z dôvodov prečo vzniká prokrastinácia je stres. V tomto článku sa pozrieme na to, ako človek reaguje na stres a prečo

Čítajte ďalej...

Máte málo času? Zmeňte to

Ach tak rád by som chodil do posilňovne. Bolo by fantastické, keby bol na to čas. Lenže nemôžem. To je typický príklad

Čítajte ďalej...

Aký cieľ je primeraný pre vás?

Cieľ prirovnajme k latke pri skoku do výšky. Cieľ by mal byť dostatočne vysoký, musí byť dôstojnou výzvou. Musíte zabojovať, aby ste

Čítajte ďalej...

Návyky rozhodnú o tom, či uspejete

Veľká časť nášho konania beží na automatiku. Všetky opakujúce sa činnosti robíme buď bezmyšlienkovite, alebo s minimálnou kontrolou. Umývanie zubov, nákup v

Čítajte ďalej...

Cesta najmenšieho odporu

Ak neopustíte svoju zónu pohodlia, je isté, že nedosiahnete nič mimoriadne. Dosiahnete to, čo má 80% ľudí. Priemerný plat, priemerný úspech, priemerné

Čítajte ďalej...

Prekážky úspechu

Skúste hľadať nové, tvorivé prístupy k bežným problémom, pred ktoré vás život postaví. No ak aj viete, čo by ste chceli dosiahnuť,

Čítajte ďalej...

Jeden komentár koment k článku Ako znížiť výdavky

Napíšte komentár

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý.

Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com a archív autora.

Motivačný kurz úspechu

Zjednodušte si život. Pravidlá dosahovania cieľov posielam ako 10 dielny e-mailový kurz.

  • 10 dní budete dostávať motivačné tipy.
  • Odporúčam len to, čo mám overené v našich podmienkach.
  • Kurz je zadarmo.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Ten potvrdíte a v tej chvíli kurz začína.