AKO DOSIAHNUŤ ÚSPECH

Programovanie osobnosti

Predstavte si niekoho, koho uznávate. Niekoho, kto sa správa rovnako, ako by ste vy chceli pôsobiť na druhých. Predstavujte si, ako ten človek asi myslí, aké má názory? Čo asi robieva? S kým sa zvyčajne stretáva? A potom si sami začnite počínať podobným spôsobom. Nejde tu o to napodobňovať niekoho, či opičiť sa. V úvode to možno nejaký čas budete robiť, ale rýchlo si začnete vytvárať vlastné „vylepšenia“. Takto to robíme všetci. Je to princíp sociálneho učenia. Tak tvoríme svoju osobnosť, postoje, názory. Už v detstve a mladosti sa identifikujeme s hrdinami a vzormi. A tých ľudí (povahové vlastnosti, profesie, imidž) ktoré sa nám páčia potom aj napodobňujeme.

  • Ak sa mladý muž stotožní s grázlom, šéfom gangu, časom sa z neho stane zločinec.
  • Ak sa však zaujíma o fyziku a za vzor považuje trebárs Alberta Einsteina, jeho život možno pôjde po koľaji vedeckých sympózií, objavov, pokusov.
  • Nuž a keby taký človek čítal knihy o boháčoch a o biznise, asi by časom vlastnil firmu a podnikal.

Tento proces identifikácie s hrdinami je v mladom veku normálny a nikto sa nad tým nepozastaví. Vzormi sú tí, ktorí mladému človeku nejako imponujú. Často sú to herci, športovci, kapely, hrdinovia z filmov, literárne postavy. Všetci sme tým prešli a tvorili sme obraz samých seba aj napodobňovaním vzorov. Neskôr sme si vytvorili vlastný štýl. Ten sa skladá z našich vzorov, skúseností, vedomostí, znalostí, postojov.

Ak nie ste spokojní s tým, ako dnes vyzerá váš život, alebo spoločenská situácia, môžete sa vrátiť k osvedčenej praxi z mladosti. Akým človekom by ste v budúcnosti chceli byť? Čo by ste chceli dokázať?

Chceli by ste byť úspešným? Čítajte životopisy úspešných – nie je to síce celkom osobné stretnutie, ale aj týmto spôsobom do vás začnú presakovať myšlienky a postoje, ktoré formovali osobnosť úspešných ľudí.

Vaše myšlienky vás dostali tam, kde ste dnes. Ak chcete ísť ďalej, potrebujete nové myšlienky. Myšlienky z toho sveta, do akého chcete smerovať.

Strážte si svoju identitu.

Nestrácajte svoj cenný životný čas tým, že sa necháte exponovať ľuďmi a myšlienkami z ktorých vyžaruje negatívna energia. Napodobňujeme celý život. Nechávate na seba pôsobiť televíziu, bulvárne noviny, rádio? Reklamy, politika, intrigy, celebrity. Tok lacných myšlienok, názory čítačov televíznych správ povýšených na celebrity… Tieto myšlienky vás programujú. Či už chcete, alebo nie. Pomocou slov je možné ovplyvniť myslenie. Ak sa ovplyvní myslenie, človek na základe toho koná.

Väčšina ľudí nevie čo chce

Často by chceli výsledky, ale nevedia, ako ich majú dosiahnuť. Chceli by byť úspešnými, ale nie sú ochotní podstúpiť námahu. A tak

Čítajte ďalej...

Ako zistiť nepohodu z reči tela

Pri skúmaní prejavov neverbálnej komunikácie má veľký význam schopnosť rozoznať nepokoj, nepohodu či nespokojnosť. Kým totiž beží "normálny" rozhovor, nie je veľmi

Čítajte ďalej...

80 : 20 = Paretovo pravidlo

Skúste si svoj život podrobiť rýchlej analýze. Využite na to Paretovo pravidlo. Ide o pravidlo 80 ku 20. Platí univerzálne na väčšinu

Čítajte ďalej...

Ak si myslíte, že niečo nedosiahnete, nedosiahnete to

Prečo? Lebo to ani neskúsite. Kto by bol taký hlúpy, aby sa pustil do niečoho, čomu sám neverí? No a negativista neverí

Čítajte ďalej...

Čím viac máme tým viac chceme

Konzumná spoločnosť je založená na tom, že spotrebovávame. Stále viac tovaru, služieb a zábavy. Má táto honba za túžbou vôbec nejaké hranice?

Čítajte ďalej...

Mozog je ako sval

Ak ho nenamáhate premýšľaním, prestane premýšľať. Takže pozor na to. Za pár rokov budete rovnakí, aká je väčšina ľudí z vášho okolia,

Čítajte ďalej...

Napíšte komentár

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý.

Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com a archív autora.

Motivačný kurz úspechu

Zjednodušte si život. Pravidlá dosahovania cieľov posielam ako 10 dielny e-mailový kurz.

  • 10 dní budete dostávať motivačné tipy.
  • Odporúčam len to, čo mám overené v našich podmienkach.
  • Kurz je zadarmo.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Ten potvrdíte a v tej chvíli kurz začína.