Je pocit šťastia závislý od peňazí?

Šťastie je to, po čom všetci túžime. Pritom si často neuvedomíme, že pod týmto slovom sa skrýva hneď niekoľko rôznych významov. Každý z nich je pritom značne odlišný!

Byť šťastným verzus mať šťastie

Hlavný rozdiel je v tom, kedy a ako sa veci stanú. Asi ľahko sa dohodneme na tom, že základným pojmom je tu pocit šťastia. Je to viac ako radosť. Tento stav je veľmi príjemný a preto po jeho častom opakovaní často túžime. Základnou otázkou je, ako sa dá pocit šťastia dosiahnuť. Tam sa potom začnú odvíjať odlišnosti vo význame.

 • Ak sa stane niečo náhodné, či nečakané, zvykneme to označiť že sme mali šťastie. To je stav, kedy dosiahneme cieľový pocit radosti s malým, alebo žiadnym vlastným pričinením. Ak nájdete na ulici opustenú bankovku je to príjemná náhoda. Ak vyhráte v súťaži je v tom viac šťastia a aj vaše pričinenie.
 • Ak práve zažívate pocit šťastia, potom nie je celkom podstatné, ako sa presne to stalo. Možno ste s niekým, s kým vám je dobre. Možno ste si liekmi, alebo alkoholom navodili chemickú radosť. Možno ste dosiahli obchodné ciele a ste na zaslúženej dovolenke.

To sú hlavné rozdiely v pojmoch. Posuňme sa teraz kúsok ďalej. Že pocit šťastia nemusí byť spôsobený vonkajšími okolnosťami, to už nám je asi jasné. Pocit šťastia to je naša vnútorná interpretácia vonkajších udalostí. To, čo obšťastní jedného môže pre druhého byť celkom nezaujímavé.

Predstavte si, že by ste sa ráno prebudili a zistili by ste, že vám kamaráti dali do nápoja uspávací prášok a máte potetované obidve ruky a tvár. Pre niekoho by to bol splnený sen, pre iného dôvod okamžite navštíviť plastického chirurga, aby to odstránil.

Úspešný nemusí byť šťastný

Veľmi často si ľudia myslia, že úspech závisí na peniazoch. To je sčasti naozaj pravda. Mať k dispozícii dostatok peňazí naozaj významne uľahčí veľa vecí. (Odhaduje sa, že mesačný príjem okolo 3000 eur je tak akurát. Viac peňazí už pocity spokojnosti ovplyvní menej a inak.) Ak vám ubudnú starosti za čo kúpiť nový gauč, za čo chlieb a za čo ísť na dovolenku, je to príjemné. S veľkou sumou na konte sa s manželkou nepohádate, či si máte kúpiť fotoaparát, alebo nový kostým. Kúpite obidve veci a nie je problém. V tejto rovine majú peniaze naozaj priamy a pozitívny vplyv na pocit šťastia, rodinnú pohodu.

Šťastie a pocit šťastia sú rôzne veci

Už dávno sa vie, že množstvo peňazí nie je rovnako významné pre každého. Ak zarábate 600 eur a zvýši sa vám to na dvojnásobok, budete to pociťovať ako priepastný rozdiel. Je dokonca pravdepodobné, že budete veľmi dlho pociťovať dobré pocity. Ak ale zarábate 5000 a zdvojnásobí sa to, je to síce fajn správa, ale denný režim vám to neovplyvní tak, aby ste to nejako významne pocítili. Viem, môžete si dovoliť viac "veľkých" vecí. Ale bežný denný režim sa nezmení.

 • Keď človek zarába nejakých 600 až 1000 eur, tak veľká časť myšlienok bude venovaná riešeniu nedostatku. Ako zaplatiť čo treba, čo ak sa niečo stane. V horšom prípade sa k tomu pridajú dlhy.
 • S príjmom niekde nad 2000 eur už nastáva zmena. Bežné veci, ktoré denne potrebujete si už nemusíte prepočítavať. Netreba uvažovať čo si môžete dovoliť. V obchodoch si vyberáte tovar podľa tovaru a nie podľa ceny. Ak si nezavesíte na krk zbytočné luxusné náklady neprimerané vášmu príjmu (hypotéka, lízing) dá sa z takej sumy všeličo spraviť, najmä ak ju donesie každý z manželov.
 • Pri vyššom majetkovom zabezpečení si môžete dovoliť viac luxusu a máte viac možností. Je to fajn, je to príjemné a ak sa dá, pokúste sa o to. U mimoriadne úspešných ľudí však môžu pribudnúť aj starosti kam s peniazmi, aby o ne neprišli. Alebo sa objaví strach z choroby ktorá by zabránila užiť to…

Nechcem teraz budiť dojem, že je lepšie byť chudobným, než riešiť problém kam s miliónmi. Vždy je lepšie mať prebytok a ten riešiť, než nemať nič a nevedieť ako to riešiť. No samotný majetok ešte nestačí na to, aby človek zažíval pocit šťastia. Je veľa bohatých a úspešných ľudí, ktorí majú depresiu, alebo spáchajú sebevraždu. Napriek tomu, že sú finančne dokonale zabezpečení a neraz aj veľmi slávni. Zvonka sa zdá, že by mali byť ideálne šťastní. Môžu ísť kam chcú, robiť čo chcú, byť takmer s kým chcú. No a nestačí to.

Pocit šťastia totiž je stav v mozgu a ten je navodený chemickými látkami

 • Ak by ste „dobre naladenému“ chudobnému človeku pridali peniaze, stane sa dobre naladeným boháčom. Dosť ľahko možné, že o ne do dvoch rokov príde a bude tam, kde bol.
 • Ak by ste bohatému človeku s depresiou pridali – alebo aj zobrali peniaze, jeho depresia sa spravidla nezmení. Ak mu tie peniaze vezmete, asi nájde spôsob, ako sa k nim zas dostať. Ale depresiu mu to nevylieči.

Týmto v úvahách treba nekompromisne začať. Od seba, od svojho nastavenia. Nie od majetkovej a materiálnej situácie. Tá nech je v poradí až na čísle tri.

 1. Riešte najskôr seba. Mali by ste byť OK. Vyhýbajte sa chmúrnym téman.
 2. Potom vzťahy a ich optimalizáciu. Negativistov si nepúšťajte k telu.
 3. Potom riešte prácu, vzťahy a peniaze.

Ak teda chcete zvýšiť svoje pocity šťastia, tak peniaze v tom nebudú hrať až tak dominantnú úlohu. Položte si otázky:

 • Ako s čo najmenším úsilím (alebo časovou stratou) viem získať čo najviac peňazí? Hľadajte odpoveď. Ide o to, že peniaze sú pre život potrebné a ak ich viete získať, spravte to. Bude sa vám ľahšie dýchať.
 • Aké množstvo práce chcem vykonávať, aby som nezažíval pocit prepracovanosti? Aby som nebol vyčerpaný? Ide o to, že neraz spadneme do kolobehu získavania peňazí a až prineskoro si uvedomíme, že pracujeme priveľa. To môže narušiť rodinné vzťahy a práca za to nestojí.
 • Robím v práci, ktorá ma baví a v ktorej sa dostávam do stavu flow? Ak áno, tak už v práci budem často zažívať tieto príjemné pocity. V stave toku totiž robíte to, čo viete a to znamená, že ste do veci pohrúžení. Zabúdate na problémy, ktoré vás možno trápia. Ak tieto pocity nezažijete v práci, nájdite si aspoň koníčka.
 • Žijem primerane svojmu príjmu? Táto otázka skúma, či nie ste obklopení luxusom, na ktorý nezarobíte. Chcieť viac ako na čo máme je cesta k dlhom, alebo cesta k priveľkej pozornosti na prácu. To vyvolá nerovnováhu v živote.

S jedlom rastie chuť

Ak ste dnes chudobní a naučíte sa zarábať, je to fajn. No ak vo vás je zakuklená životná nespokojnosť, máte problém. Potom, čo začnete zarábať viac sa ozve aj vaša nespokojnosť. Prečo nemám lepšie auto? Prečo nemám dom? Naučíte sa teda ešte lepšie zarábať. Vo svojom novom aute do svojho nového domu však priveziete aj svoju nespokojnosť! Prečo nemám letnú vilku? Prečo nemám bazén? Vaša nespokojnosť vás potom bude bičovať k výkonu a výsledkom bude stále len nespokojnosť – hoc uprostred luxusu.

Preto je dobré skúmať najskôr inventár, ktorý už máte. Ten by vám už dnes mal prinášať pocity spokojnosti. Ak neprináša, riešte to hneď. Nie navýšením majetku.

Neraz si neuvedomíme, že už máme veľké šťastie. Len si porovnajte svoj životný štýl s problémami ľudí v rozvojových krajinách. V totalitných režimoch. V oblastiach, kde sa ľudia navzájom zabíjajú. Kde sa zomiera od hladu a na banálne choroby. Žijeme v pokojnom prostredí, máme nejakú tú prácu, takže niečo ako hlad tu pozná len málokto. Takmer každý z nás má mobil. V rodinách sú bežne televízory, počítače. Ak niekto nemá auto, je čudný. Tak je nastavená spoločnosť. Na prebytok, na majetok.

Žiaľ, veci vám pocit šťastia nedajú

Môžete zažiť chvíľkovú radosť, ak si kúpite to, po čom ste túžili, ale zvyčajne to dlho nevydrží. Potom sa už vec stáva normálnou súčasťou života. Nechcem kuvikať – taký tablet vám môže priniesť pekné chvíle. Alebo ak ste chceli dom, budete radi, že sa doň môžete vracať. Lenže ak ste nastavení tak, že dokážete vnímať a oceniť to, čo už máte, tak by ste ocenili aj keby ste mali menej. Aj viac. Jednoducho pocit šťastia je vo vás, vo vašom nastavení.

Je dobré ak výsledkom úspechu je (aj) pocit šťastia

Ak ste si nastavili v živote nejaké ciele, je dobré uistiť sa, či vám výsledok prinesie šťastie. Aby sa nestalo, že síce dosiahnete úspech, ale výsledkom bude väčší nervák, alebo nové povinnosti, ktoré vás budú odvádzať od tých, ktorých máte radi. Uspieť v práci a získať vedúce miesto tak môže priniesť paradoxne aj viac povinností. Ak ste doteraz už nestíhali, potom to môže byť ešte horšie a môže sa vám rozpadnúť rodina. Nechcem maľovať veci na čierno. Len je dobré počítať s tým, že treba myslieť na cieľový stav. Každý z nás je iný.

 • Niekto sa cíti v zhone ako vo svojom živle. Je šťastný ak môže vybavovať a pracovať pod istým tlakom.
 • Iný má pocity šťastia spojené s pohodou, pokojom.

Neoplatí sa skúšať šťastie

Nakoniec ešte trocha k prenesenému významu slova šťastie. Niektorí ľudia dúfajú, že si radosť zjednajú nejakou formou lotérie, či hazardu. Málokedy to je dobrý nápad.

 • Ak ide o lotériu, tam je pravdepodobnosť neúspechu tak vysoká, že hraničí s istotou. Vyhrať v lotérii je tak nepravdepodobné, že každá aj malá investovaná suma je asi stratená. Iba ak vás baví pocit hry – potom je cieľom hrať a nie vyhrať. V tej chvíli môžete byť emočne ziskoví.
 • Ak ide o hazard, tam môže byť situácia iná. Podniknúť nejaký riskantný krok, ktorý vás spraví buď bohatým, alebo chudobným… Je to na zváženie. Aj keby pravdepodobnosť úspechu bola pomerne vysoká, riziko straty nemusí stáť za to.

Za optimálny prístup ku hľadaniu šťastia teda považujem systematickú prácu na sebe

 • Pracujte na sebe. Vzdelanie, sebarozvoj. Hľadajte a uvedomujte si argumenty, ktoré dokladajú že sa máte dobre. Je dobré uvedomiť si, že sa môžete nadýchnuť. Že máte zuby, oči, obidve ruky. Že ste v rámci širšej normy zdraví, máte asi kde bývať. Je dosť ľudí, ktorí by s vami okamžite a dychtivo menilo.
 • Nepodliehajte tlaku reklamy a módnych vĺn. Nie je dobré ak musíte zvýšiť pracovné zaťaženie len preto, aby ste si mohli kúpiť niečo, čo vlastne až tak nutne nepotrebujete. Len preto, že vás na to navnadila reklama, alebo preto, že to majú „všetci kamaráti“.
 • Hľadajte také spôsoby obživy, ktoré sú efektívne. Čím menej času vrazíte do získavania peňazí, tým lepšie. Ideálne je, ak máte vytvorený aspoň čiastočný pasívny príjem. Viac v samostatnej sekcii. Ak totiž niekto pracuje 8 hodín a prináša mu to málo peňazí, nemá veľa možností ako podstatne zvýšiť príjem. Pracovať 10 hodín? Dobre. Tých pár eur navyše nič nezmení. Kedy ale chce byť taký človek šťastný? Preto stále striehnite po príležitostiach ako optimalizovať svoj pracovný výkon.
 • Ak máte medzi blízkymi ľudí, s ktorými sa zle cítite, zmeňte to. Aby sme boli šťastní, môže pomôcť ak sme často s ľuďmi, s ktorými zažívame pohodu, zábavu, alebo nám je inak s nimi dobre. Druhí ľudia dokážu náš pocit šťastia významne zvýšiť, aj zruinovať. Len si predstavte podnikateľa, ktorý síce zarába majetok, ale večne nespokojná manželka ho okamžite mení na kožuchy, alebo iný luxus.

Možno vás týchto pár myšlienok privedie k nápadom, ako si zvýšiť v živote pocity šťastia.

Šťastie je v prvom rade vecou nášho vnútorného nastavenia

 1. Nie ste občas šťastní? Poraďte sa aj s lekárom. Chybne fungujúca štítna žľaza vás môže nasmerovať k smutnejšiemu videniu sveta. Prípadne môže ísť o depresiu, ktorá sa dá riešiť. V takých prípadoch človek nezažije pocit šťastia – celkom zbytočne.
 2. Ak máte pocit, že zlosť a napätie sú na vašom dennom poriadku, hľadajte a odstráňte príčiny. Niekto sa samonáseruje tým, že sleduje politiku a sprchuje sa tak denne zlosťou z bezmocnosti. Alebo ste si nastavili zlé pracovné či rodinné prostredie a treba to zmeniť.
 3. Peniaze do rovnice šťastia prirátavajte až potom, čo máte vyjasnené vzťahy. Ak totiž žijete s niekým, s kým vám je dobre, nie je až tak rozhodujúca celková suma, akú môžete minúť. Áno, s peniazmi je to na svete ľahšie, ako bez nich. Ale ak žijete s manželským partnerom, s ktorým sa večne vadíte, žiadne milióny na konte vám pocit šťastia nedajú. Ani nevrátia hádkami premárnené roky.
 4. Tip na záver: v úvode som spomenul, že pocit šťastia sa dá ľahko navodiť aj chemickou cestou. Asi netreba zdôrazňovať, že to je cesta, ktorá je slepá, jednosmerná a vedie smerom do problémov. Stačí, ak sa pozriete, ako dopadnú tí, ktorí to skúšajú. Pocit šťastia pri užívaní drog, alebo pri pití alkoholu sa rýchlo mení na zvyk, neskôr na závislosť a nakoniec na životnú prehru. Preto je najlepšie, ak sa o svoju radosť, alebo aj o svoj pocit toku (flow) postaráte sami. Ideálne už v práci. Ak sa nedá tak pri realizácii koníčkov.

Pridajte komentár: