AKO DOSIAHNUŤ ÚSPECH
Stres, to nie je len nervák

Stres, to nie je len nervák

Pod pojmom stres si zvyčajne automaticky predstavíme problémy v práci, v rodine, zmätok, hádky a nedodržané termíny. Asi prirodzene si predstavíme tlak prichádzajúci z okolia smerom ku nám.

No stres môže byť aj skrytý. Presnejšie povedané, často si ani neuvedomíme, že nás niečo stresuje. Naše telo je vystavené nielen psychickému tlaku. Musí odolávať zime, teplu, vibráciám, hluku, žiareniam. V poslednej dobe čoraz viac aj rôznym chemikáliám, ktoré nemajú čo hľadať vo vzduchu, či v potrave. To všetko „tlačí“ na regulačné telesné mechanizmy. Zaťažuje imunitný systém. Spotrebováva pozornosť či iné zdroje.

 • Jedávate priemyselne spracované potraviny. Plné pridaných chemických látok ktoré podporujú trvanlivosť, chuť, farbu a konzistenciu potraviny. Chemikálie sa k potravinám pridávajú pre zvýšenie trvanlivosti. Inokedy pre zníženie výrobných nákladov. Žiaľ, ako plynú roky občas sa ukáže, že niektoré z týchto chemikálií sú zdraviu škodlivé. Výrobcovia ich prestanú používať, alebo musia znížiť ich dávku. Ale dovtedy sme ich veselo jedli.
 • Pijeme z plastových fliaš. Niektoré druhy plastov do vody a malinoviek uvoľňujú škodlivé látky. Ešte horší variant je piť pravidelne rôzne chemicky ochutené vody pod názvom limonáda.
 • V ovzduší dýchame množstvo častíc, ktoré tu tiež ešte nedávno vôbec neboli. Výfuky áut, komíny tovární, chemikálie použité v nábytkárskom priemysle. Privoňali ste si už k lacným šatám? Ten chemický zápach môže škodiť viac, než sa zdá. Niekto má ešte aj tú smolu, že žije v prostredí kde sa fajčí.
 • Stúpa aj hladina rôznych žiarení. Možno škodia, možno nie. Za pár desaťročí sa uvidí. Zatiaľ sa to považujem za bezpečné a tak veselo vysielame wi-fi signál pomaly v každom byte. Sme vystavení rozhlasovému a televíznemu vysielaniu. Mobilný telefón má vysielač priamo pri našej hlave. Okrem tých nad domami.

Ešte pred 100 rokmi takmer nič z toho nebolo. Dnes sa náš organizmus musí vyrovnávať so záťažou ktorej ťažko uniknúť. Tým všetkým bičujeme organizmus k obrannej reakcii. K aktivite, ktorá by vôbec nemusela byť. Ono sa to zráta.

 • Záťaž z potravy, vody, vzduchu.
 • Záťaž z okolia (reklama, hluk)
 • Záťaž v komunikácii (pracovné problémy, konflikty)
 • Iné záťažové faktory (nedostatok peňazí, sledovanie politiky)

To všetko jednoducho trvale vplýva na človeka a vyžaduje od tela reakcie.

Finančné príklady použité v texte

V texte občas na ilustráciu uvádzam konkrétne finančné príklady. Sú to orientačné čísla na ilustráciu. Knihu píšem v roku 2009 a neskôr

Čítajte ďalej...

Slová a myšlienky iných nás môžu riadiť

Čítaním životopisov úspešných sa na vás lepia ich postoje, názory. Rovnako čítaním časopisov a sledovaním televízie sa na vás lepia reklamy a

Čítajte ďalej...

Motiváciu určuje aj chémia v mozgu

Miera túžby a odhodlania s akým sa pustíte do cieľa je však určená aj chemicky. Pri nerovnováhe látok zvaných monoamíny (dopamín, serotonín,

Čítajte ďalej...

Telo v neverbálnej komunikácii

Seriál o reči tela sa dnes dostane k podstate - k telu. Pozrieme sa na to, čo vieme zistiť z rôznych polôh

Čítajte ďalej...

Sebavedomie

V tejto sekcii sa budem venovať téme sebavedomie. Prakticky všetky články z tejto oblasti sú časťou z pripravovanej knihy "Sebavedomie do vrecka".

Čítajte ďalej...

Viete, čo chcete?

Veľmi často si človek totiž ani nevie predstaviť, čo by mohol chcieť. Keď nemáte nič, je ťažké predstaviť si niečo. Chudobný človek

Čítajte ďalej...

Napíšte komentár

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý.

Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com a archív autora.

Motivačný kurz úspechu

Zjednodušte si život. Pravidlá dosahovania cieľov posielam ako 10 dielny e-mailový kurz.

 • 10 dní budete dostávať motivačné tipy.
 • Odporúčam len to, čo mám overené v našich podmienkach.
 • Kurz je zadarmo.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Ten potvrdíte a v tej chvíli kurz začína.