AKO DOSIAHNUŤ ÚSPECH

Ste spokojní?

Ľudia si často dajú ako životný cieľ vlastniť bohatstvo, majetok. Dom, peniaze, auto. Chcú vlastniť symboly bohatstva a moci. Predstavujú si, že bohatý človek je šťastný a dúfajú, že ak budú vlastniť vonkajšie znaky, tiež budú šťastní. Žiaľ, tak to nebýva. Ak nie ste spokojní teraz, dom, nové auto, ani kufor s miliónmi to nezmení. Rozptýli možno vašu zlú náladu na chvíľu, no čoskoro sa v pocitoch vrátite tam, kde ste boli predtým. Ak nie ste teraz spokojní a aspoň trocha šťastní, okamžite to riešte. Nie však v obchode! Tu vám žiadny majetok nepomôže. Kúpa domu či veľa peňazí na účte je len vidina. Reality i peniaze plodia nové a vážne problémy, ktoré neuvidíte, kým sa nedostanete na úroveň, z ktorej sú viditeľné. Pozor nato – problémy bohatých sú neraz rovnako bolestivé ako chudoba.

Človek si často zamieňa svoje šťastie s naplneným chcením.

Chcem mať bicykel. Predstavujem si, že budem šťastný hneď, ako ho budem mať. To je, samozrejme, nezmysel. Len sa spýtajte nejakého bicyklistu, či je šťastný, že má bicykel. Asi na vás vyvalí oči. Ak niečo mám, túžba sa stratí. Nemôžem chcieť niečo, čo mám. A teraz tu mám bicykel a vlastne vôbec nie som šťastný. Mám ho. Ale teraz by som chcel… …niečo iné. A pocit šťastia sa naviaže na novú budúcu túžbu. Čo teda môže byť účinnejším nástrojom na výrobu spokojnosti, či pocitu šťastia? V prípade bicykla môže byť tým šťastím bicyklovanie. Chvíle, keď človek letí prírodou… Aj tak môže vyzerať úspech.

Ak chcete byť šťastní, samotný majetok vám v tom veľmi nepomôže.

To si veľa ľudí neuvedomí. Plnia si svoje okamžité túžby a nestarajú o svoj finančný rozpočet. Azda v nádeji, že po nákupe budú šťastní. No nebudú. Budú síce obklopení vytúženými vecami, ale v tom čase už budú túžiaci po iných veciach. A neraz, ak kupovali na splátky, budú v ešte vážnejších finančných problémoch.

Nie ste spokojní teraz? Nákup vám pocit spokojnosti nedá.

Marketing a reklama sa snažia predať vám produkt práve prostredníctvom ilúzie, že po nákupe budete už len šťastní a usmiati. Reklama vám ukáže nejaký výrobok a vy ho začnete chcieť. Možno preto, že chcete byť tiež šťastnými, mladými ľuďmi… Nenaleťte takej manipulácii.

Neúspešný človek ak niečo chce, hneď to kúpi. Aj keby na dlh. Pri výbere sa riadi cenou, hľadá lacné aj provizórne riešenie a neskúma následky. Napríklad zadlží sa, aby si kúpil novú tlačiareň, alebo mobil. Polročné odloženie splátok. No nekúpte to! Za tie peniaze! Potom s hrôzou zistí, že splátky sú drastické, že tovar preplatil. A navyše lacný výrobok má často drahé dôsledky. Ľahko sa pokazí, alebo neplní funkciu celkom tak, ako by mal, alebo je drahá réžia. Napríklad lacná tlačiareň často znamená drahý atrament a náklady na tlač jednej stránky sú potom oveľa vyššie, ako keby ste boli kúpili o niečo drahšiu tlačiareň. Podobne je to s autom – ak si ho kúpite, vaše výdavky sa práve len začínajú. A že to bude jazda!

Všade okolo vidíme reklamu, aby sme kupovali tovar na pôžičku. Znie to lákavo. Za neveľkú sumu na mesiac môžete mať to, čo by ste si inak nemohli dovoliť vôbec. Mnoho ľudí si to neprepočíta. Tak vznikajú ekonomickí rukojemníci pôžičiek. Platia úroky za tovar, ktorý už doslúžil. Sú v pasci. Roky splácajú. Často si musia zobrať druhé zamestnanie, aby utiahli všetky splátky. Pracujú do úmoru preto, aby si splnili svoju túžbu vlastniť nejakú vec. Sú šťastnejší, že ju majú? Obávam sa, že nie. Ale za chyby sa platí. Škoda, že niekedy aj doživotne.

Ja viem, večná honba za peniazmi je často odsudzovaná. No žijeme v spoločenskom zriadení, kde ich jednoducho treba. Proste peniaze sú potrebné. No skúste sa s neúspešnými o peniazoch porozprávať. Mnohí vám povedia, že oni vlastne nechcú byť bohatí, že peniaze kazia morálku, peniaze nie sú všetko. Povedia vám, že poctivý človek nemôže byť bohatý. Povedia vám, že oni nechcú mať veľa peňazí. Tieto výroky z ich úst znejú veľmi presvedčivo. No je to len obrana, je to len alibi typu „nevysmejte sa mi“.

Ako sa stať úspešným

Vidíme to okolo seba stále. Niekto má úspech a šťastie ako keby sa na neho lepilo. Iní zas patria medzi "večných smoliarov".

Čítajte ďalej...

Programovanie osobnosti

Predstavte si niekoho, koho uznávate. Niekoho, kto sa správa rovnako, ako by ste vy chceli pôsobiť na druhých. Predstavujte si, ako ten

Čítajte ďalej...

Viete písať? Tip na zárobok

Ďalší príklad práce, ktorá vám môže vytvoriť pasívny príjem je písanie. Ak viete niečo zaujímavé napísať, môžete to „zavesiť“ na internet. Robí

Čítajte ďalej...

Ako sa donútiť začať robiť?

Je vcelku jednoduché začať robiť, ak nad sebou máte drába, ktorý má v ruke bič. Žiaľ, dráb je zvyčajne nepoužiteľný práve pri

Čítajte ďalej...

3 životné ciele, ktoré sa oplatí sledovať

Je známe, že ak vieme, čo chceme, časom nájdeme spôsob, ako to dosiahnuť. Tak už naša myseľ funguje. V tomto článku si

Čítajte ďalej...

Sny, túžby, ciele, program

Však ste už videli časopis s televíznym programom? Stĺpce ukazujúce, čo bude televízia dávať. Ľudia si ho každý týždeň kúpia a s

Čítajte ďalej...

Napíšte komentár

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý.

Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com a archív autora.

Motivačný kurz úspechu

Zjednodušte si život. Pravidlá dosahovania cieľov posielam ako 10 dielny e-mailový kurz.

  • 10 dní budete dostávať motivačné tipy.
  • Odporúčam len to, čo mám overené v našich podmienkach.
  • Kurz je zadarmo.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Ten potvrdíte a v tej chvíli kurz začína.