Časté príčiny neúspechu

 • Nedostatok sebavedomia. Ak si neverím, nepokúsim sa dosiahnuť úspech. Nízke sebavedomie úzko súvisí s ďalším častým dôvodom neúspechu:
 • Strach z neúspechu. Ak vďaka predsudkom neverím, že môžem uspieť, ani sa nepokúsim. Často je to len naučený strach. „V minulosti mi už pár vecí nevyšlo a tak sa bojím, že ani v budúcnosti sa mi nič nepodarí.“
 • Chyby v komunikácii. Niekedy sa nám nedarí dosiahnuť dobré výsledky preto, že nedokážeme správne vychádzať s druhými.
 • Pohodlie a lenivosť. Lenivosť je prirodzená vlastnosť. Ak chcete dosiahnuť úspech, musíte sa často vzdať pohodlia. Mnoho ľudí nedokáže teraz sa namáhať za odmenu, ktorá príde potom.
 • Rozptýlenosť. V súčasnosti jeden z najhorších likvidátorov úspechu. Dnešná doba je hlučná a pestrá. Nie je ľahké dlhšie sa sústreďovať na jednu vec. Zovšadiaľ sa valia lákavé možnosti zábavy. Odpútajú vašu pozornosť hneď na jednu a za chvíľu na inú tému. Namiesto toho, aby ste sa naplno venovali jednej dôležitej veci, venujete sa povrchne mnohým, pre vás nepodstatným. S rozptýlenosťou úzko súvisí ďalší dôvod neúspechu:
 • Bezcieľnosť. Mnoho ľudí si nekladie žiadne ciele. Prežívajú život, ako príde. Keďže však nepracujú na splnení nejakého cieľa, nedosiahnu žiadny výsledok. Človek, ktorý cieľ nemá, spravidla plní ciele niekoho iného. Ak nemáte vlastný cieľ, neprekáža vám, ak sa po večeroch len rozptyľujete v pohodlí pri televízore. Keby ste cieľ mali, odrazu by ste zistili, ako málo času máme v živote.
 • Netrpezlivosť. Mnoho ľudí neuspeje preto, že chcú okamžité výsledky. Chcú, aby im bolo dobre teraz. „Ak sa výsledok nedá dosiahnuť hneď, tak sa ho radšej vzdám a skúsim sa zabaviť niečím iným.“ Kúpite si počítač, alebo kameru, ale nechce sa vám študovať návod na použitie. Chcete sa hneď začať hrať. Výsledkom býva často len to, že prístroj síce používať budete, ale nevyužijete naplno všetky možnosti, pretože o nich ani neviete.
 • Riešenie vecí, na ktoré nemáme vplyv. To je ďalší spôsob, ako sa ľudia oberajú o svoj životný čas. Čítajú čo sa píše v časopise o hercovi. Počúvajú debaty politikov. Klebetia. Nič proti zábave tohto druhu, pokiaľ vám takto investovaný čas nechýba inde.

Tieto vlastnosti sú najčastejšou príčinou nespokojnosti a neúspechov.

Komentáre k článku: Časté príčiny neúspechu

 1. Miroslav 14. mája 2012

  Ak môžem pridám ešte jednu veľkú ak nie obrovskú brzdu k úspechu.
  – preberanie svojich plánov s rodinou
  Mám skúsenosti, že akonáhle vyslovím svoje plány nahlas je proti mne celá rodina. Občas ešte takú chybu spravím aj ja, ale keď počúvam tie ich protinázory vždy si predstavujem ako nadávali tomu trpezlivému „blbcovi“ čo vymyslel žiarovku. Veď svietila len pár sekúnd a tá sviečka bola predsa len spoľahlivejšia.
  Skrátka trpezlivým zdokonalovaním primitívnych myšlienok sa dá dospieť k dokonalejším výsledkom, ale tie primitívnosti si nechajte pre seba, lebo Vás budú mať za primitíva.
  Príklad: Sviečka je zdokonalený kus horiaceho drievka (našli knot, našli vosk). Žiarovka je zdokonalená sviečka (našli elektrinu, našli špirálu). Teraz prebieha vývoj LED-iek a naši potomkovia sa budú čudovať ako sme mohli svietiť špirálami, kúriť drevom, smradiť benzínom a pod…

Pridajte komentár: