Naplánujte zmenu

Pri plánovaní zmeny myslenia je osvedčený postup, ktorý pozostáva z piatich krokov:

 • Napíšte si zoznam svojich problémov.
 • Napíšte si zoznam svojich snov a túžob.
 • Hľadajte súvislosti.
 • Vyberte vhodné afirmácie.
 • Správne naformulujte text afirmácií.

A teraz sa na každý z týchto krokov pozrime podrobnejšie.

Spracovanie zoznamu problémov

Hárok papiera rozdeľte kolmou čiarou, aby ste naň mohli napísať dva zoznamy. Na ľavú stranu papiera spíšte zoznam toho, čo sa vám vo vašom živote momentálne nepáči. Je možné, že žijete v nejakom stereotype, ktorý sa akosi rokmi vyvinul a chceli by ste zmenu. Zapíšte si, čo sa vám nepáči na sebe, na vašich známych, v práci, na vašom partnerovi, v byte, pri trávení voľného času. Je aj na výplatnej páske všetko v poriadku? Máte koníčky?

 • Zapíšte si problémy, ktoré máte.
 • Zapíšte všetko, čo sa vám nepáči.
 • Zapíšte si, čo máte, ale už nechcete.
 • Zapíšte, čo chcete, ale ešte nemáte.

Viem, pozorný čitateľ je teraz podistým udivený. Prečo hneď v prvom kroku pri tvorbe pozitívnych výrokov odporúčam sústrediť svoju pozornosť na negatíva? Odpoveď je jednoduchá. Je dobré mať východiskovú čiaru. Pomenovať problém. A potom sa už budeme venovať len jeho riešeniu.

Je však ešte jeden dôvod, prečo je dobré začať písať najskôr negatíva. Napísať to, s čím nesúhlasíte a čo sa vám nepáči je ľahké. Sme nastavení na kritizovanie. Vieme ľahko pomenovať, čo nechceme, čo sa nám nepáči, čo nám prekáža alebo chýba. Tak tým pekne začnite. Získate tak tempo v písaní. To vám pomôže neskôr.

Ťažšie sa nám totiž popisuje, čo sa nám páči, čo máme, čo nás teší, čo by sme chceli. A zapísané negatíva nám pomôžu odhaliť pozitívne ciele.

Súpis snov a túžob

Na pravú stranu papiera začnite vyratúvať všetko, čo by ste v živote chceli. Často stačí obrátiť naopak výroky z ľavej strany papiera.

Príklad. Napísali ste ako problém, že ste nesmelí. Napravo môžete napísať, že by ste chceli byť priebojnýí odvážni. Alebo máte na ľavej strane, že ste tuční. Tak napravo môžete napísať, že chcete byť štíhli, zmeniť životný štýl a podobne.

Hľadanie súvislostí medzi problémami a túžbami

Máte už k dispozícii zoznam vecí, ktoré sa vám nepáčia a zoznam vašich prianí. V zozname negatívnych aj pozitívnych vecí sa teraz pokúste postupne bod po bode hľadať súvislosti. Klaďte si otázky:

 • Na ľavej strane: Mám nejakú vlastnosť, ktorá umožňuje vznik vecí, alebo situácií, ktoré sa mi v živote nepáčia?
 • Na pravej strane: Mám nejakú vlastnosť, ktorá mi umožňuje dosiahnuť želateľný stav? Ako to môžem ovplyvniť?

Pri takomto uvažovaní často zistíte, že za viacerými problémami stojí len jedna vaša vlastnosť. Ak takúto vlastnosť odhalíte, zapíšte si ju na ďalší papier. Ak sa vám neskôr podarí túto jedinú vec ovplyvniť, môže sa vám odrazu začať všetko dariť.

 • Chceli by ste byť dobre plateným manažérom, ale nemáte na to kvalifikáciu. Možno preto, že sa vám nechcelo študovať po večeroch. Zapíšte si „pohodlnosť“. Alebo „lenivosť“. Možno si neveríte, že by ste také informácie vôbec pochopili. Zapíšte si „neverím si“. Možno je to práve tá vlastnosť, ktorá znižuje kvalitu vášho života.
 • Chceli by ste si nájsť partnerku, ale bojíte sa odmietnutia až natoľko, že sa ani nepokúsite partnerku si hľadať. Možno sa bojíte posmechu. Zapíšte si „som ctižiadostivý“. Alebo si jednoducho neveríte. Zapíšte si „neverím si“. Možno sa bojíte prehry. Zapíšte si „chcem aby sa všetko dialo vždy podľa mňa“.
 • Chceli by ste byť obľúbení. No nie ste. Možno s ľuďmi zle komunikujete, napríklad hovoríte vždy len o sebe. Napíšte si „často hovorím o sebe“. Možno druhých radi kritizujete. Napíšte si „rád druhých kritizujem a upozorňujem na ich chyby“. Alebo sa s ostatnými veľmi často hádate. Napíšte si „chcem presadiť svoj názor“.

Prejdite si všetky body zo zoznamu problémov a túžob. Nie je to ľahké. Je možné, že sa vám nepodarí nájsť súvislosti. V takom prípade sa môžete poradiť s psychológom. Môžete využiť aj služby niektorého osobného kouča. Pomôže vám dosiahnuť ciele. Je to drahšie, ale efektívne.

Možno nakoniec zistíte pomerne prekvapujúcu vec: Väčšina toho, s čím v živote nie ste spokojní a väčšina toho, čo by ste chceli a nemáte, je zapríčinená najčastejšie len jedinou vecou. V pozadí rôznych problémov, ktoré máte zapísané, sa taká vlastnosť bude dať objaviť v tej či onej podobe.

Komentáre k článku: Naplánujte zmenu

 1. elk1 29. augusta 2012

  Ahoj Miro,

  prave si skusam urobit rozbor problemov, tuzob a ich prepojenie. Spominas, ze za vsetkym je vacsinou jedna nasa vlastnost. Vychadza mi to na volu/prekonani sameho seba, ale ak by to slo rad by som sa dozvedel ci myslime na to iste.Vdaka.

  Peter

 2. Miro Veselý 30. augusta 2012

  elk1 u každého človeka to býva niečo iné. Vôľu by som nedával ako problém. Vôľu má každý. Ak si fajčiar chce zapáliť a zároveň chce prestať fajčiť, tak má vôľu zapáliť si. Pevná vôľa tu teda je, ale orientovaná nesprávnym smerom k fajčeniu. Takže tu by som skôr hľadal iný názov. Možno nedisciplína, túžba okamžite splniť prianie…

 3. Martin 8. októbra 2013

  Je to celkom sranda s tými problémami. Ja som sa tomu dnes seriózne venoval a zapísal som celé 2 strany. :) Teraz neviem, či je to dobré, lebo som identifikoval problémy, alebo zlé, lebo ich mám tak veľa. Samozrejme našiel som k tomu aj veľa vecí, čo chcem, po väčšine fakt iba stačí otočiť problém do pozitívneho smeru a je to. A keď som sa nad tým zamyslel tak mne najviac vychádza to, že som lenivý, pohodlný a nedostatočne sebavedomý, aj keď sa snažím o opak. Len tá realizácia je poslabšia. Vydržím byť zapálený pre nejakú vec príliš krátky čas… takže možno do toho zoznamu vlastností, ktoré mám vylepšiť, či odstrániť je nedôslednosť, alebo netrpezlivosť. Čo si o tom myslíš? Inak ďakujem za tento web – už som ho prečítal komplet celý a občasne si pripomínam jednotlivé články a teším sa, keď pridáš niečo nové. Držím palce

 4. Miro Veselý 8. októbra 2013

  Martin zapísať si veľa problémov je výhoda, lepšie ich môžete triediť a analyzovať. Tie čo sa stali v minulosti poslúžia ako poučenie a viac sa im netreba venovať.

  Netrpezlivosť a strata zamerania je dnes nepríjemne častý jav. Veľa vecí máme na jedno kliknutie a potom by sme rovnako ľahko chceli všetko. Z popisu by som vlastnosti lenivý a pohodlný dal ako jednu vlastnosť. Nízke sebavedomie je druhá, s tým sa asi spraví niečo ľahšie.

  Nepríjemná je lenivosť, chlap ju často má ako systém práce. Vytneme strom a potom si ideme odpočinúť :-)

  Proti lenivosti nemáme asi liek, ale niekedy zafujnguje ak si vymyslíš taký nápad, alebo cieľ, ktorý ťa postaví na nohy. Ak už ale vieš pomenovať črty ako nedôslednosť, či snaha mať niečo hneď, je to dobrý začiatok.

  Skús si teraz začať spisovať, čo by si v živote chcel dosiahnuť a možno sa objaví niečo, čo zruší lenivosť. Len by to nemalo byť niečo v zmysle „chcem to zadarmo“ teda bez námahy. Tiež držím palce a ďakujem za milé hodnotenie.

Pridajte komentár: