Ak chcete dostať, musíte dať

Náš svet funguje na princípe daj a dostaneš. Často dostanete to, čo dáte.

 • Ak dáte ľuďom oporu, dostanete oporu.
 • Ak im vynadáte, aj vám bude vynadané.
 • Ak sa vzdeláte (dávate pozornosť téme), zo získaných vedomostí sa vám zloží nápad, alebo možnosť, ktorá tu predtým nebola.

Princíp daj a dostaneš funguje, no nedajte sa pomýliť! Niektorí občania parazitujú na iných. Berú, očakávajú, prijímajú, lákajú, drankajú. Nikdy však sami nič nedajú, neusmejú sa, nepoďakujú, nepozvú. Časom sú osamelí, sklamaní, nespokojní, nenávidiaci. Manipulátori a paraziti medzi nami sú. Neriešte to. Nestretávajte sa s nimi. Investujte svoju pozornosť a čas prednostne tým ľuďom, ktorí to vedia oceniť.

 • Chcete mať radosť? Spôsobte radosť.
 • Chcete šťastie? Potešte niekoho.
 • Chcete zlosť? Naštvite niekoho.
 • Chcete získať peniaze? Pomôžte niekomu, aby niečo získal.

Ja viem, keď sa to napíše takto priamo, vyzerá to ako návrh na perpetuum mobile. Tento princíp nie je zmenáreň. Nepočítajte s tým, že ak na charitu pošlete 100 eur, odniekadiaľ k vám príde 1 000 eur. Môže sa to stať a mnoho ľudí vám povie, že mali podobnú skúsenosť. Ak dáte niečo, čo prospeje ľuďom okolo vás, dosť pravdepodobne sa z nejakého iného zdroja dostane niečo užitočné k vám. Neviem, čo to bude a kedy. Celkom priamočiaro to funguje napríklad vo svete emócií.

 • Usmievajte sa a väčšina ľudí sa na vás tiež usmeje.
 • Uznávajte ľudí okolo seba a aj oni budú uznávať vás.
 • Kritizujte ľudí a aj vy „zliznete“ kritiku.
 • Tvárte sa zamračene a stretnete mrzutých ľudí.

Je to princíp. Nedá sa ním manipulovať. Nedá sa obabrať, nedá sa obísť.

 • Chcete dostať peniaze? Najskôr dajte. Možno službu, tovar, nápad…
 • Chcete zostať zdraví? Dodajte telu to, čo zdraviu prospeje.

Dať môžete aj svoju pozornosť. Je to to najcennejšie, čo môžete dať. Na tom môžete postaviť svoj úspech medzi ľuďmi.

 • Keď hovoríte, beriete. (Pozornosť ide smerom ku vám.)
 • Ak počúvate, tak dávate. (Vy dávate svoju pozornosť hovoriacim.)

Neplatí to, ak ste na školení, tam lektor hovorením dáva.

Komentáre k článku: Ak chcete dostať, musíte dať

 1. olinik 5. júla 2011

  Ahoj, týmito princípmi sa riadim už nejakú dobu a veľa vecí sa stále potvrdzuje, dala som si ale asi latku dosť vysoko a preto potrebujem radu.
  V skratke napíšem o čo ide: pred časom som sa rozhodla, že si otvorím kozmetický salón a viem, že som nemohla urobiť nič lepšie. Zákazníkov stále pribúda, ale ešte stále výdavky prevyšujú príjmy, takže každý mesiac ostane nejaká pohľadávka neuhradená a pomaly, ale predsa sa to nabaľuje. A to je to, čo ma trápi, urgencie o zaplatenie pohľadávok. Požičiavať si nechcem, mám jeden úver – to stačí :-)
  Rozmýšľala som aj nad MLM, pred nejakým časom som robila Amway, ale tam predsa len nejaké peniaze do toho treba. Tak neviem, budem rada, ak mi poradíš. Ďakujem a nech sa Ti darí v tom, čomu sa venuješ. Pekný deň :-)

 2. Ďusi 5. júla 2011

  Je čas uplatniť Paretovo pravidlo 80:20 a zvýšiť ceny o 10%. Odídu len najhorší zákazníci, zostane viacej času na tých ostatných a aj viacej tržieb na zaplatenie faktúr.

  No a ešte jednať s dodávateľmi na predĺžení splatnosti o 14 dni ;)

 3. Miro Veselý 6. júla 2011

  olinik MLM je iný biznis. môžeš produkty niektorej MLM spoločnosti používať pre zákazníčky a predávať ich, to by fungovať mohlo. ale pri podnikaní je mínus na začiatku celkom bežná vec. nesplácania by som sa bál, to treba riešiť. ak hrozí nezaplatenie, radšej komunikuj a zjednaj si odklad, inak stratíš kredibilitu. a pravidlo čo radí Ďusi naozaj často funguje. ak rastie klientela a si dobrá, vyššie ceny môžu naozaj pomôcť. ale treba spraviť kalkulácie.

 4. olinik 8. júla 2011

  díki, chalani, za rady… Miro, ja som myslela, že MLM popri kozmetike ešte… ten Amway mi stále vŕta v hlave, aspoň podmienky by som chcela vedieť, či tam nie sú vysoké vstupné poplatky a pod. Viem si predstaviť, že pri dobrých podmienkach by som výrobky mohla používať, poprípade predávať… V každom prípade som veci prehodnotila a urobila nejaké opatrenia… díky ešte raz a pekný večer :-)

 5. Miro Veselý 9. júla 2011

  olinik s amway to nie je tragédia, vstupenka je tuším 10 eur ostatné sa dá vrátiť do pol roka ak sa neosvedčí. kozmetiku majú vcelku slušnú, niečo je drahšie a niečo lacnejšie ako konkurencia. iste by sa to dalo doplniť ako predajný artikel. takých spoločností s kozmetikou je viac, takže mať väčší výber môže pomôcť. baby tie veci často kupujú, takže avon, mary kay, oriflame a podobne určite pre kozmetičku má zmysel zvážiť. ak je väčšia klientela pýtaj sa, či to zákazníčky používajú. ak áno, môže sa stať, že to budú ochotne k tebe kupovať. ak chceš, napíš, dám ti kontakt na niekoho cez amway. ale nemyslím si, že práve predaj MLM výroblov je to, čo pomôže riešiť situáciu. je to len ďalšia investícia, ktorej návratnosť bude skôr v horizonte mesiace až otáznik. zameral by som sa skôr na to ako zvýšiť príjmy a hlavne zisk.

 6. olinik 26. júla 2011

  Niečo robím asi zle… znovu som v podobnej situácii ako pred časom… v sklze s platením, urgujú ma a ja nestíham platiť, horšie je, že mi začínajú vyrubovať pokuty a úroky z omeškania. Je pravda, že je toho na jedného človeka veľa… platiť nájmy, úver, ZP a ostatné výdavky spojené s podnikaním, keďže som na všetko sama. Ale išla som do toho s tým, že to všetko zvládnem… a ja to ZVLÁDNEM… Momentálne ale potrebujem minimálne rady, ako túto zložitú situáciu riešiť. Vopred ďakujem za rady príp. pomoc.

 7. Miro Veselý 26. júla 2011

  olinik toto je skôr téma pre poradu s právnokom, alebo niekým kto pozná detailne situáciu. určite treba diskutovať s veriteľni a požiadať o návrh iného splátkového kalendáru. väčšinou pochopia že ak človek má problémy a chce platiť, je výhodnejšie počkať. ale ďalšie rady nedá asi nikto.

 8. bizrada 7. februára 2013

  Malá rada ak to robíš už dlho tak vieš že či to funguje alebo nie. Výsledkom každého dobrého podnikania sú financie. Len sa nezamiluj do toho tvojho podnikania aby si sa vedela aj vzdať a presedlať. Niekedy je výhra – úspech aj niečo nerobiť nie len za každú cenu niečo robiť…

Pridajte komentár: