Čo si všímate, to sa posilní

Nie je to žiadny zázrak, ani mágia. Je to prosté upriamenie pozornosti. Je to účinný spôsob, ako uspieť, alebo niečo dosiahnuť. Chce to však disciplínu. Ak totiž svoje myslenie nebudete kontrolovať, rovnakým spôsobom sa môžete postupne zosunúť do negativizmu, zatrpknutosti.

  • To, čo si všímate sa posilní.
  • To, čomu nevenujete pozornosť sa oslabí.

Je na vás, či sa stanete „smoliarom“, alebo „šťastlivcom“. Či často spokojným, alebo stále naštvaným človekom. Chudým, alebo obéznym. Fajčiarom, alebo nefajčiarom. Chudobným, alebo bohatým. Voľba je na vás. Vy určujete, čomu venujete svoju pozornosť.

Keď na niečo veľa a intenzívne myslíme, často sa to splní.

Ak si niečo všímate, odrazu toho začnete nachádzať viac a viac. Asi najľahšie sa tento princíp dá ilustrovať na príklade kníhkupectva, kde majú tisícky kníh. Človek, ktorý svoje myslenie odovzdal pasivite, konformite, televízii možno do kníhkupectva ani nevojde. Nezaujíma ho nič. Nič ani nedostane. Niekto sa zaujíma o to, ako zarobiť peniaze. A hneď zamieri ku knihám s ekonomickou literatúrou. A zrazu tam nájde knihu, ktorá rieši práve to, čo by sa mu hodilo. To je príklad toho, čo robí mozog. Aktívne vyhľadáva a vníma podľa záujmu. Ak vojdem do kníhkupectva, letmo prejdem pohľadom po všetkých regáloch. Ani ich nevnímam. Viem, že tam sú – slovníky, počítačové hry, kuchárske knihy… No hneď si všimnem to, čo ma zaujíma. Ako budem hľadať knihy z danej témy nájdem ich stále viac. Stretnem tam ľudí, ktorých zaujíma tá téma. Možno sa dáme do reči a niekto mi dá tip, kde inde by som našiel ešte viac informácií. To, čomu sa venujem, to sa posilní.

Ak niečo riešite, ak vás niečo zaujíma, alebo trápi, prednostne si všímate veci s touto témou nejako súvisiace.

  • Keď mladomanželia čakajú dieťa, zvyčajne „odrazu“ všade vidia ľudí s kočíkmi.
  • Keď stratíte partnerku, odrazu si možno budete všímať, že všadiaľ chodia partnerské dvojice, všetci sa držia za ruky, bozkávajú sa a vy ste tak sami…
  • Ak si kúpite slúchadlá, odrazu si všimnete, že po meste chodí dosť veľa ľudí, ktorí majú rovnakú značku slúchadiel.

Táto vlastnosť mozgu sa dá využiť aj cielene, ako programovanie. Základ je vždy rovnaký:

  • Napíšte si svoj cieľ na papier a občas si to pripomeňte.
  • Vyrobte nástenku prianí, snov, túžob. Lepte si tam obrázky toho, čo chcete.
  • Pred zaspávaním myslite na to, čo chcete dosiahnuť.

Ak to spravíte, časom to pritiahnete do svojho života. Funguje to. Cieľ napísaný na papieriku je praktický začiatok – dnešná doba je rušná. Človek ľahko zabudne (!), že sa chce stať boháčom, schudnúť, alebo byť zdravý. Je to absurdné, že dokážeme zabudnúť na také dôležité osobné ciele, ale je to dôsledok nesústredenia, nedisciplíny.

Pridajte komentár: