Ak chcete uspieť, musíte sa odlíšiť

Samozrejme, začnime tým, čo vlastne považujeme za úspech. Ak to je bežný život v spoločnosti milých ľudí, potom je možné, že sa vôbec nemusíte od nikoho snažiť odlíšiť. Naopak, stačí, ak sa budete správať ako väčšina. Väčšina ľudí u nás má v podstate pokojný život s príjemnými ľuďmi vo svojej blízkosti. Vďaka tomu, že žijeme v slobodnej krajine a nezúria tu vojny ani hladomor, máme život, po akom sa pred takými 100 rokmi nesnívalo asi ani kráľom.

Viem, aktuálne pocity môžu zmariť dobrú náladu. Možno nemáte na najmodernejší mobil a váš televízor má možno menšiu uhlopriečku, než dvere do obchodného centra. Ale s takými životnými ranami sa dá vcelku dobre prežiť.

Je však možné, že uvažujete o väčšom úspechu. Možno chcete vyniknúť v nejakej profesii, siahnuť si na lepšie peniaze, schudnúť, prestať fajčiť, či napísať knihu. To už sú ciele, ktoré nedosahuje veľká väčšina ľudí. V tej chvíli teda už nepomôže, ak budete kráčať s davom.

Dav zjednocuje

Predstavte si zhromaždenie ľudí. Ak sa pohnú, len ťažko medzi nimi zostanete stáť na jednom mieste. Takýto obraz si viete predstaviť. No podobné je to aj v menšej skupine. Predstavte si, že sa stretávate väčšinou s 10 ľuďmi. Títo budú tvoriť okolo vás niečo ako malý dav.

Ak sa rozhodnete podnikať a všetci okolo vás sú zamestnanci, stane sa jediné:

 • Všetci vám začnú vyratúvať, aké je to riziko.
 • Upozornia na možnosť krachu a spochybnia morálne hodnoty podnikateľov.
 • Odporučia počkať a vec najskôr dobre premyslieť.
 • Lepší vrabec v hrsti, ako holub na streche.

V takej klíme si zo svojím nápadom začnete pripadať, ako hlupák. Dostanete strach.

 • Ak by ste uspeli, vyvrhnú vás spomedzi seba.
 • Ak neuspejete, vysmejú vás. "Hovorili sme ti to…"

Tento tlak okolia je často len diskrétny. Mnohí vám budú dávať len nepriamo najavo, že nechcú, aby ste skúšali niečo nové. Jednoducho pocítite, že odlíšiť sa znamená možný problém vo vašom najbližšom okolí.

Podobáme sa okoliu

S tým súvisí aj to, že človek je nastavený na napodobňovanie. Neuvedomujeme si to. Ale ak žijete s niekým dlhší čas, začnete postupne preberať jeho gestá, mimiku, slovník, prízvuk. Často aj názory a postoje. Stačí ak sa pozriete na psíčkarov – po pár rokov sú od svojho maznáčika na nerozoznanie.

Choďte na stredné Slovensko. Každý tam hovorí miernym dialektom. Ak keď hovorí celkom spisovne, v reči budete počuť stredoslovenskú melodičnosť. Jednoducho ľudia sa pozorujú a zjednocujú.

Z toho sa dá odvodiť, že ak chcete dosiahnuť väčšie výsledky, alebo niečo neobvyklé, chce to zmenu. Mali by ste sa stretávať s neobvyklými ľuďmi. S takými, ktorí sami žijú tak, ako chcete vy len začať. Ak budete napodobňovať úspešných, je väčšia šanca, že uspejete. Rovnako, ako keby ste napodobňovali životný štýl bezdomovca – rýchlo sa ním stanete.

Záujmy väčšiny sú zmanipulované menšinou

Pre výraznejší úspech je potrebné začať tým, že prestanete konzumovať.

Pozrite sa okolo seba, čo sa deje. Veľkú časť obyvateľstva nájdete uväznenú v kolotoči prijímania. Berú kde sa dá a dávajú čím menej sa dá. Znie to ekonomicky a logicky. Kam to ale vedie? Ku spotrebe.

Akoby hlavným cieľom väčšej časti populácie bolo prijímať.

 • Jedlo.
 • Zábavu.
 • Tovar.
 • Úlohy zamestnávateľa.
 • Plat.
 • Pôžičky.

Menej sú už zameraní na dávanie. Dajú svoj čas a prácu v zamestnaní, prípadne nejaké menšie službičky medzi známymi a rodinou. Veľa času venujú príjmu rozptýlenia – televízia, sociálne siete, stretnutia.

Málokto si vie do dôsledkov uvedomiť, ako rafinovane je možné spoločnosť manipulovať. Ako ľahko sa dá pozornosť "verejnosti" preniesť na vhodné témy. Myslíte, že v televízii sa bude hovoriť o vašich peniazoch? Áno. Ukážu vám, ako a kde ich minúť. Ale neukážu vám, ako ich ušetriť.

Pozornosť väčšinového publika je trvale zamestnávaná pseudoproblémami. Osudmi celebrít, športovcov, gangstrov a nešťastníkov. Veľa času sa spotrebuje na prázdne reči politikov.

V takomto prostredí je to vcelku fajn. Len vám nesmie vadiť, že "reflektor" vašej pozornosti sa nikdy nezameria na jednu vec poriadne. Nič poriadne, či väčšie preto väčšina ľudí ani nespraví. Nemajú čas.

Smerujte inde – možno dostanete viac, možno menej

Ísť inde, než kráča dav. Jednoduchá, no ťažšie realizovateľná rada.

Zaoberajte sa niečím, čo je nezvyklé. Venujte čas jednej veci, ak väčšina ľudí preskakuje z jednej na inú. Vydržte tam, kde iní odpadávajú.

Takéto rady môžu viesť k úspechu, ale tiež aj k prehre. Ale to k životu úspešného človeka predsa patrí. Nie každý plán sa musí vždy podariť. To je normálne. Skúšajte uspieť znova a znova. Už aj tým sa odlíšite od väčšiny. Mnohí totiž skúsia uspieť len raz. Ak sa to nepodarí na prvý pokus, tak to zabalia.

Odlíšte sa v bežnom živote a získate šancu odlíšiť a aj vo výsledkoch.

Pridajte komentár: