Ako si určiť životné priority?

Pokúste sa nájsť vo svojom živote rovnovážny stav, pri ktorom dokážete udržiavať a podľa možnosti rozvíjať nasledovné 4 okruhy oblastí:

  • Činnosti zlepšujúce váš zdravotný stav v budúcnosti. (Cvičenie, racionálna strava, dosť času na relaxáciu. Zdravie má priamy vplyv aj na ostatné zložky – bez zdravia ostatné zložky často strácajú zmysel.)
  • Činnosti zlepšujúce váš intelektuálny výkon v budúcnosti. (Čítanie, písanie, semináre, kurzy, stretávanie sa s múdrejšími a úspešnejšími ľuďmi než sme my sami.)
  • Činnosti zlepšujúce vašu pozíciu medzi ľuďmi. (Pestovanie vzťahov, priateľstvo, rodina. Prospešné bude zlepšovanie komunikačných znalostí, výber ľudí s ktorými sa stretávate.)
  • Činnosti zlepšujúce váš finančný príjem v budúcnosti. (Vzdelanie, hľadanie a realizácia nápadov ako postúpiť v práci, založenie firmy, sporenie. Zamestnanie alebo podnikanie.)

Týmto oblastiam sa oplatí venovať čas. Mnohé sa dajú pekne kombinovať – nie je to náhoda. Je to vec konzistencie. Udržať si v živote konzistenciu v činnostiach a cieľoch je dôležité, hoc mnoho ľudí to nerobí.

  • Nekonzistentne sa správam, ak vyfajčím 40 cigariet denne a zároveň by som chcel byť teraz aj v budúcnosti zdravý. Obludnejší variant: fajčiar, ktorý podstúpi detoxikačnú kúru v mene očisty tela, ale neprestane pritom fajčiť…
  • Nekonzistentné je, ak žena investuje veľký majetok do šiat, kabeliek, topánok, kozmetiky, šminiek, vlasov, pretože sa tak veľmi chce páčiť a byť elegantná, robiť skvelý dojem na mužov. No má pritom 120 kíl a fajčí. Keby sme odhliadli od obezity, ktorá má od elegancie v našej kultúre dosť ďaleko, tak fajčenie a nadváha poškodzujú aj zdravie a pleť, čiže krásu, o ktorú sa táto žena tak usilovala.
  • Konzistentný prístup je ten, že si naštudujem čo treba urobiť pre zdravie. Zistím, že nemám fajčiť, tak prestanem. Že mám zmeniť stravu. Tak to spravím. Že mám začať cvičiť. Tak sa podriadim pravidlám hry a 3× týždenne budem hodinu a pol pracovať na budovaní svojho zámeru. To je konzistentný prístup k vlastnému životu.

Nemilé na tomto prístupe je to, že činnosti prospešné pre budúcnosť sú spravidla nepohodlné v prítomnosti.

Pridajte komentár: