Čas bezcenný i vzácny

Čas ide stále jedným smerom, zhruba rovnako rýchlo. Doba je rýchla, zdá sa nám, že máme málo času. Chceli by sme stíhať viac. No ak si pozrieme, čo po celý deň robíte, ako svoj čas využívate, často s hrôzou objavíte neslýchané plytvanie. To je veľmi častý jav – veľa času minieme zle, zbytočne, neefektívne.

Často strácame čas na hlúposti. Bagatelizujeme. Povieme si „nič sa nestane ak tam skočím“. A odídete na návštevu o ktorej už vopred viete, že nebude ani príjemná, ani užitočná. Trebárs len zo slušnosti. Problémom je to, že plytvanie časom je plytvanie vlastným životom. Sám cítim, že pojem „plytvanie vlastným životom“ znie pateticky. No pozrime sa na to podrobnejšie.

Akú cenu má pre mňa táto chvíľa? Neviem. Asi to záleží od budúcnosti. No na prítomnosť je najlepšie pozerať sa proaktívne. (Proaktívne znamená že vyviniem iniciatívu, aktivitu aj keď nie som nútený.) Potom si položím otázku: čo táto chvíľa môže spraviť s mojou budúcnosťou?

Čas života je obmedzený. Ak máme pocit, že času je veľa, máme tendenciu plytvať ním. Robíme veci, ktoré by sme určite nerobili, keby sme poznali termín vlastnej smrti. Krutým príkladom sú ľudia, ktorí majú smrteľnú chorobu. V istej chvíli zistia, že im ostáva niekoľko mesiacov života. V tej chvíli sa im zmení pohľad na všetky veci. Na druhej strane však môžete mať šťastie a žiť ešte veľa rokov v zdraví. Aj potom vás môže zaujímať, čo práve teraz robíte.

  • To, čo robíte totiž môže byť pre vás prospešné do budúcnosti (napríklad študujete, alebo pripravujete nejaký projekt, alebo relaxujete po tréningu).
  • Ale to, čo robíte môže byť pre vašu budúcnosť aj nepodstatné (sledovanie televízora, klebetenie so susedkou).

Z týchto dôvodov je výhodné, ak čo najviac času venujete niečomu, čo bude pre vašu budúcnosť prospešné. A teraz príde to najdôležitejšie, čo by som vám chcel odporúčať – nájdite si svoje životné priority.

Pridajte komentár: