Čas je možné iba investovať

Ak sa rozhodnete vypočuť si niekoho príbeh napríklad v televízii, možno tak svoj čas miniete veľmi príjemne a odpočiniete si pritom. Avšak položte si otázku, či je táto investícia času pre vás zaujímavá. Možno výhodným kritériom, ktoré by pre vás mohlo byť užitočné ako vodítko, by mohlo byť posúdiť činnosť z hľadiska jej dlhodobej významnosti.

Položte si vždy otázku, predtým než máte niečo spraviť, či to váš život, pozíciu, alebo situáciu, dlhodobo zlepší, alebo to na ňu nebude mať nijaký vážnejší vplyv.

Napríklad ak mi príde mail, v ktorom sa má niekto anonymne pýta, či má začať chudnúť, ja sa mu môžem venovať a investovať tak napríklad päť minút do cudzieho človeka, ktorého ani nepoznám. Ak vybavím niekoľko ľudí denne stratím pol hodiny až hodinu času. Viem o čom píšem, fungoval som tak roky. Bolo to odo mňa milé, ale ale neposúvalo ma to ďalej.

Ak namiesto toho hodinu investujem do napísaniu článku, ktorý pomôže veľkému počtu ľudí a možno aj mne, bude môj čas využitý výhodnejšie, ak sa budem venovať článku a nie e-mailu. V prípade, že článok napíšem nečakane rýchlo a budem na to mať chuť, určite odpoviem aj na niekoľko anonymných e-mailov. Avšak primerane tomu nakoľko sú dôležité pre môj osobný život.

Ak napríklad chcem ísť do posilňovne môžem si položiť otázku, či a ako ma to ovplyvní do budúcnosti. A tu je odpoveď pomerne jednoznačná. Áno táto činnosť zlepší moju situáciu do budúcnosti. Preto sa oplatí ju vykonávať.

 • Je veľmi pravdepodobné, že ak pôjdem do posilňovne, trošku tým posilním svoj návyk, že chodievam do posilňovne. O to ľahšie pôjdem aj nabudúce.
 • Každé cvičenie zlepšuje telesnú kondíciu a pomáha ochraňovať zdravie môjho organizmu.

Ak by som zdravie stratil, nespravím už vôbec nič.

Týmto spôsobom pristupujte ku vášmu vlastnému času. Posudzujte čomu investujete svoje minúty a do čoho investujete svoje hodiny. Absolútna väčšina neúspešných ľudí veľkú časť svojho životného času investuje riešeniu problémov iných ľudí.

 • Napríklad sledujú v televízii reality show, v ktorej sa riešia problémy cudzích.
 • Sledujú futbalové zápasy a posudzujú kto ako hral.
 • Pamätajú si, kto nad kým vyhral.
 • Registrujú manželské a osobné problémy celebrít.
 • Skúmajú vyhlásenia politikov.
 • Klebetia.

Tieto informácie sú celkom nedôležité.

Neúspešní ľudia vám často vymenujú veľké množstvo informácii o tom, ktoré futbalové tímy, kde hrali, ako sa im darilo. Ovládajú životopisy hercov a napríklad ovládajú plány, ktoré má televízia v budúcej vysielacej sezóne. To všetko vedia a dokázali by vám to vymenovať. Avšak keby ste im položili rovnaké otázky, ale súvisiace s ich životmi začnú koktať. Ak sa ich spýtate čo majú naplánované na budúci mesiac, alebo na budúci rok dosiahnuť vo svojom živote vytreštia na vás oči. Nevedia vôbec o čom hovoríte.

 • Ovládajú úspechy celebrít, ale nevedeli by vám vymenovať kedy mali úspechy vo svojom vlastnom živote.
 • Vedia vám povedať aké plány má futbalové množstvo, ale nevedia vám povedať ako plánujú zlepšiť svoj život v budúcich piatich rokoch.

Presne tento prístup je veľmi nebezpečný, pretože neúspešní ľudia sú v pasci odsávačov pozornosti a zlodejov času. Je veľmi pohodlné stráviť čas pri televízore, alebo čítaním klebiet v bulvárnom časopise. Avšak ak sa pozriete z dlhodobého hľadiska, ako tieto činnosti zlepšili alebo ovplyvnili váš život, tak získate dosť zlý výsledok. Pravdepodobne zistíte, že sledovanie týchto informácii vám odsáva čas a často aj energiu. A nič z toho.

Sledovanie televízie na ploche niekoľkých hodín denne vás zbaví aj toho posledného voľného času, ktorý ste ešte mali. Navyše vás pacifikuje aj psychologicky, pretože človek, ktorý pasívne sedí pred televízorom, asi nerád chodí do posilňovne. Je veľmi pravdepodobné, že sledovanie televízie vás zdravotne oslabuje a poškodzuje vás, pretože pasivita má zdravotné následky, ktoré sú značne nepríjemné a niekedy aj smrteľné. Pasivita vás zároveň diskvalifikuje aj myšlienkovo, pretože ste odkázaní na program, ktorý vám sprostredkováva televízia alebo časopis. Tento program je plytký a väčšinou dosť jalový, avšak je spravený tak, aby vás zaujal. Novinári a média sa živia tým, aby udržali pozornosť más.

Ak sa necháte udržiavať v pozornosti, prispievate tak na výplaty niekomu inému. Avšak nechávate upadať svoj vlastný život. Je to pohodlné, ale z dlhodobého strategického hľadiska nevýhodné pre vás.

Preto ak chcete získať čas, veľmi často ho nájdete práve v tých chvíľach, kedy väčšina národa hypnoticky usadá pred televízor, aby si pozreli, čo nové pre nich pripravil televízny seriál. Musíte sa rozhodnúť, či chcete svoj životný čas investovať do života týchto hercov a vymyslených postáv, alebo sa rozhodnete proaktívne konať v prospech vlastného života a budúcnosti. Môžete žiť a vytvárať svoj vlastný život. Nemusíte pasívne sledovať osudy iných.

Komentáre k článku: Čas je možné iba investovať

 1. ondrej 20. júla 2009

  Presne tak…Úspešný človek je ten ktorý si všíma len seba a pracuje na sebe, alebo ten ktorý vedel využiť svoj potenciál a naivitu,sny druhých vo svoj prospech…Ja som celé roky sledoval televízne noviny, ktoré mi tak drahocenne večer uberali čas a hlavne nervy.A dal som si otázku prečo? Je to asi ľudská vlastnosť, že zvedavosť a klebety, no človek nemá z toho nič. Teraz sa radšej venujem svojmu životu (ktorý nebude trvať večne) a nesledujem nič čo sa deje vo svete. Ked si už chcem oddýchnuť idem radšej do kina s priateľkou, do prírody, na bicykel, a nech si druhý žerú nervy ked si myslia že je to dôležité. Mňa za to neplatia, aby som riešil s kamarátmi pri pive krízu…na to sú iný ľudia, ktorý majú za to pekné peniaze(možno aj samotní, čo sa na tej kríze podieľajú) :-)

 2. Miro Veselý 20. júla 2009

  ondrej to je presne to isté, ako som to robil ja. Dokonca som si správy ešte aj nahrával na video! do archívu. teraz už nejaké roky nesledujem, posledné asi 3 roky nemám ani televízor. žerie čas, nervy. čo treba alebo chcem vidieť sa dá vždy nejako získať cez internet trebárs.

 3. igi 16. augusta 2009

  Ja som bol za mlada televízny maniak. Vyberal som si síce iba hodnotnejšie programy, no strácal som kontakt s realitou, čo som začal cítiť ako negatívum práve po revolúcii, keď u nás začal trhový mechanizmus. Chválabohu už som z telky vytriezvel. Občas niečo na dvojke. A dnes som dokonca ponúkol telkáč svokrovcom pre turistov, lebo už dávno hovorím, že je to zlodej času. Tento prívlastok som počul od usilovného dôchodcu asi pred 15-timi rokmi.

 4. Anička70 18. októbra 2015

  Pravda právd o tej televízii. Nemám ju už pár rokov a vôbec mi nechýba. Mám na ťahané rozprávky a filmy ak mám na ne chuť. Teraz svoj čas venujem štúdiu o zdravom, šťastnom, vyváženom živote.

 5. kačenka 26. januára 2016

  Pekný článok.
  Bohužiaľ u mňa je „zabijak“ skôr Facebook. Myslím si, že svoj čas venujem dosť štúdiu, práci, čítaniu a samozrejme dennému pohybu a príprave jedál. No na facebook si vždy nájdem čas :/ a určite by som si ho vedela predstaviť lepšie využitie toho času :/ … Pri „riešení výrokov politikov“ som sa pobavila :D Pretože to študujem :D politológiu a celkovo sa zaujímam o to ako „si druhí žerú nervy“ no to skôr v politickej sfére :D televíziu nepozerám už roky, takže o slovenskom showbiznise nemám páru.

Pridajte komentár: