Časožrúti
Poďme teda hľadať časožrútov. Veľmi často sú to veci, ktoré robíme bezmyšlienkovito, automaticky. Veľa času sa minie na tradície a zvyklosti. Teraz nemyslím tradície v zmysle sviatkov. Ale trebárs chodíte na návštevu k známym každý týždeň. Časom sa z toho stane zvyk a ešte neskôr je to tradícia. Neskôr už neuvažujete o tom čo ten deň budete robiť – ide sa ku známym. A tiež neskúmate, či to má pre vás ešte nejaký efekt.
Časožrúti prichádzajú väčšinou ako podnety okolia.
- Prídete domov, pustíte televízor a ten už zvládne pritiahnuť vašu pozornosť. Televízie sa tým živia. Vedia ako to treba spraviť. A ste v pasci. Aj by ste niečo robili, ale televízor vás spomalí.
- Alebo vám volá švagor a chce sa stretnúť. Nemáte ho radi, ale nemáte tú silu odmietnuť ho…
Je dobré ak si spravíte zoznam, čo všetko robíte bežne vo svojom voľnom čase. Potom si ku každej položke napíšte, ako vám pomôže v budúcnosti zlepšiť váš život, dosiahnuť úspech. Alebo či vám prinesie radosť, poznanie, či si pritom odpočiniete.
Príklad. Po práci som v istom období často chodieval do obchodného centra. Niežeby som potreboval kupovať, len tak som pozrel, či ma niečo neupúta. Potom som prišiel domov a zapol televízor. Zaľahol a „odpočíval“ asi do jednej v noci. Mal som dokonca dobrý pocit, ako fajn sa mi darí relaxovať. Rád som pritom maškrtil. Občas som chodil na pivo (čítaj aspoň takých šesť). V tom období sa mi nedarilo. Osobne, ani profesionálne. Ale úspešne som sa prepracoval k obezite a ťažkostiam s chrbticou a začínalo sa ozývať srdce. Môj rozpis voľnej časti dňa by potom mohol vyzerať takto:
- Návšteva obchodného centra. Dlhodobo bez efektu, nepočítam minuté peniaze na akcie, ktoré lákali svojou atraktivitou.
- Sledovanie televízora. Bez priaznivého efektu. Nerátam, že som zlenivel, ochabli mi svaly a následkom boli ťažkosti s chrbticou.
- Maškrtenie. Dlhodobý efekt áno, viditeľný – obezita.
- Na pive. Dlhodobý efekt áno – nábeh na alkoholizmus.
Ak sa na svoje činnosti pozriete cez dopad na budúcnosť, často sa vám podarí okamžite identifikovať tie činnosti, ktoré vám odoberajú čas a sily. Možno si uvedomíte, že sa stretávate s ľuďmi, ktorí vás nebavia. Že robíte mnoho drobných službičiek ľuďom, ktorí si na to zvykli. Je to od vás šľachetné, ale prvoradé by pre vás bolo spraviť najskôr drobnú službičku svojmu zdraviu, svojej relaxácii, svojmu vzdelaniu, svojej budúcnosti.
Zdá sa vám to egoistické? Ak chcete prežiť v zdraví, tento druh egoizmu by ste mali pestovať a rozvíjať. Potrebujete mať najskôr zdravie a vitalitu. až potom všetko ostatné.
Mnoho ľudí má 2 zamestnania. Najradšej by som vydal všeobecne záväzné odporúčanie s textom: Nepredávajte svoje zdravie za peniaze. Pracovať viac ako 8 hodín denne znamená odkrojiť z času určeného na zdravie, rodinu, odpočinok. Pritom nárast príjmu je zvyčajne len mierny. Ak potrebujete zvýšiť príjem, skúste hľadať úplne iný spôsob zárobku.
Mato 9. februára 2012
Dobrý večer, máte pravdu v tom čo píšete ale vo všetkom čo som čítal či časopis alebo aj zopár kníh tak všetci úspešní ľudia pracujú aspoň 14.hodín denne aspoň to tvrdia tak neviem čo teraz s tolkym časom? Ďakujem za radu.
Miro Vesely 9. februára 2012
Mato ak kladiete otázku, tak presne neviem akú.
Mato 10. februára 2012
prepáčte za nezrozumiteľnú otázku ale čítal som toho včera viac u Vás a ako si sa mi to pomiešalo napr. úspech dosiahneme len tvrdou prácou na ktorú potrebujeme všetok možní voľný čas a potom som čítal tento článok na ktorom ma zaujala táto veta,
„Nepredávajte svoje zdravie za peniaze. pracovať viac ako 8 hodín denne znamená odkrojiť z času určeného na zdravie, rodinu, odpočinok.“
samozrejme že viem čo zo svojim voľným časom len si to musím zoradiť. Ale poučná stránka bol som tu prví krát a dosť ma bavilo tu čítať.
Ďakujem
Miro Vesely 10. februára 2012
Mato rozumiem. Otvorili ste zaujímavú tému. Na to bude mať každý asi iný názor. Takže ten môj. Ja si myslím, že ak sa dá, treba si nastaviť životné ciele tak, aby ich úspešná realizácia a teda spokojnosť bola možná s čo najmenším objemom práce. Alebo robiť veľa, ale takej práce, ktorá neskôr bude už sama niečo generovať. Viem, že veľa úspešných ľudí pracuje 14 a viac hodín, ale nemyslím si, že si z toho treba brať príklad. úspech ako výsledok tvrdej a usilovnej práce je tak trocha ľavičiarska agenda. máva sa pred nami mimoriadnymi osobnosťami ktoré… málokto z nás má šancu dosiahnuť to čo Gates, Jobs, či iné známe úspešné osobnosti. ak je práca koníčkom a človeka baví robiť ju 14 hodín, potom to asi bude iné, ako namiesto 8 hodín byť v továrni 14 hodín a zarobiť úspešne miesto 500 až 900 eur.
podľa mňa by priemerný človek mal pracovať primerané množstvo času na to aby mu zostala možnosť relaxovať a zažiť aj trocha radosti. civilizačné choroby sú signálom, že mnoho ľudí nežije asi celkom optimálne.
nedá sa to, ak si človek nastaví milionárske symboly úspechu ako ciele – dom, auto, dovolenky, vybavenie, luxus… to v spojení s bežnou hladinou príjmov vytvára pascu, kedy neborák v túžbe mať sa zadĺži a stane sa ekonomickým rukojemníkom na doživotie.
Ak máte voľný čas, ja by som radil využiť ho na veci, ktoré ako mladý človek môžete a majú zmysel. vnímajte svoje zdravie. užívajte a zažívajte čo sa dá – hýbte sa, choďte, dívajte sa okolo seba, zažite s partnerkou čo najviac sa dá. tvorte, aj keby len pre seba. píšte, spievajte, bubnujte, hrajte na gitaru, maľujte. čo vás baví. vnímajte krásu, umenie, hudbu, knihy. učte sa. to všetko sú veci, ktoré sú v živote dôležité a zvyčajne sa nedajú ničím nahradiť. a netreba na ne kreditku.
a keby ste fakt nemohli prísť na to, čo robiť, zájdite na pár dní pomáhať ľuďom do hospicu, alebo sa spojte s nejakou mimovládkou ktorá pomáha ľuďom v núdzi. niekedy to môže človeku pomôcť narovnať mierku, akou hodnotíme sami seba. v porovnaní s umierajúcimi a trpiacimi ľuďmi si človek často uvedomí, že to, čo často považujeme za dôležité a ťažké sú úplné maličkosti. a preto za úspech považujem dosiahnuť stav osobného pokoja, spokojnosti a hodnôt, na ktoré nie je potrebné drieť 14 hodín. majetok je fajn. len je riziko, aby človek so zvyšujúcim sa príjmom nezačal plytvať zdrojmi v takom rozsahu, že ho to núti ďalej zvyšovať príjem.
viem, veľa slov a vy ako píšete máte jasné čo s voľným časom. tak som napísal, možno ten názor zaujme niekoho, kto to jasné nemá, ako inšpirácia…
Mário 2. novembra 2015
Dobré sa to číta je to obohacujúce. Ja osobne hľadám niečo čo by ma v živote posunulo na úroveň spokojnosti. Mám dobrú prácu aj veľa voľného času len ten voľný čas by som chcel využiť čo najlepšie v niečo čo by mi pomohlo v budúcnosti čo by ma bavilo a motivovalo len neviem čo to má byť. Chcel by som v niečo podnikať venovať sa tomu cez ten voľný čas a budovať to len čo je to sa snažím zistiť. Podľa mňa je velmi dôležité veriť si byť pozitívny a pracovať nato. Veľmi sa mi páčila táto časť toho komentáru niečo nato bude „“ a preto za úspech považujem dosiahnuť stav osobného pokoja, spokojnosti a hodnôt, na ktoré nie je potrebné drieť 14 hodín. majetok je fajn. len je riziko, aby človek so zvyšujúcim sa príjmom nezačal plytvať zdrojmi v takom rozsahu, že ho to núti ďalej zvyšovať príjem““. Ďakujem za túto stránku tiež mi to niečo dalo a možno raz keď nájdem zanietenie pre niečo využijem aj tieto skúsenosti s tejto stánky.