Času máme všetci rovnako

Deň má 24 hodín. Všetci máme denne čas. Ako ho využijete to je len vaše rozhodnutie. Na ilustráciu toho, ako sa čas dá nájsť slúžia asi najlepšie fajčiari. Nech je program akokoľvek nabitý, vždy sa im to podarí nejako zariadiť, aby fajčili. Keď sa to zráta, fajčiar ktorý stiahne 20 cigariet denne si takmer 2 hodiny za deň nájde čas na poškodzovanie svojho zdravia vdychovaním dymu. Možno popri práci, možno pred kanceláriou. Dokáže spájať činnosti, ak treba, obťažovať druhých, stáť na mraze, ale fajčí. Lebo chce.

Vždy keď budete chcieť niečomu povedať „nemám čas“, zastavte sa na momentík. Je to výhovorka alebo nezáujem. Pretože vy čas máte. Akurát ho asi plánujete použiť na niečo iné. Čo presne budete robiť? Na čo si čas spravíte? Človek často povie „nemám čas“ na vec dôležitú a okamžite investuje tento čas do nejakej nepodstatnej somariny. Čo by bolo pre vás výhodnejšie spraviť?

Príklad. Odporúčam vám 3× týždenne asi hodinu a pol stráviť v posilňovni, alebo pri športe. To spolu s cestou znamená stratu zhruba 3×3 hodiny do týždňa. Na to asi mnohí z vás zareagujú prudko odmietavo: „milerád, ale toľko času fakt nemám, musím…“. Teraz nasleduje otázka. Ak máte tak nabitý program, že si nenájdete čas na upevnenie zdravia, čo presne robíte? Čo je pre vás dôležitejšie, než vaša telesná a duševná kondícia? Bude to pre vás prínosné? Pre vašu budúcnosť? Zdravie?

Často sme vo vleku udalostí a okolností, ktoré „nepustia“. Povinnosti, očakávania a záujmy druhých nás vtiahnu vždy presne tak hlboko, ako sa necháme vtiahnuť.

Ak nemáte čas sami na seba, niekto vás asi zmanipuloval, aby ste ten čas venovali jemu. Možno zamestnávateľ, manželka, rodina. Známi, vlastné pohodlie. Posúďte, či sú to pre vás naozaj tak dôležité veci, že vám stoja za to, že sa vzdáte svojich záujmov.

Ak kvôli práci, alebo iným súrnym (a väčšinou nie dôležitým) povinnostiam zoškrtáte čas určený na upevňovanie zdravia, časom ochoriete. Choroba nezvykne prísť hneď, ani nápadne. Bez relaxácie a športu to určite pár rokov potiahnete. Ale váš výkon bude postupne klesať. Telesný i duševný. Odnesie si to aj práca a rodina.

Možno si neuvedomíte, že vaša únava, pomalosť, slabosť, obezita, bolesti, či srdcové ťažkosti sú len dôsledkom toho, že dlhodobo žijete zlým životným štýlom. Ale stane sa to.

Príklad. Úspešná manažérka zarába niekoľkonásobok priemernej mzdy. V práci podáva špičkový výkon, za ktorý je špičkovo zaplatená. Táto žena príde domov a šup, šup! Uvariť, umyť a utrieť riady, upratať veci, nakúpiť, hodiť niečo do práčky, utrieť prach. Namiesto toho, aby si odpočinula, alebo šla zacvičiť, úkoluje sa do úlohy upratovačky, pomocnice, kuchárky, práčky, žehličky. Tieto práce by mala delegovať na niekoho, kto ich vykoná rovnako dobre. Stálo by ju to relatívne malú časť z výplaty. Všetko by mohla mať tip-top tak ako si praje. Ostal by jej čas ísť do fitnes centra. Bolo by jej predložené hotové a zdravé jedlo.

Robí pomocné domáce práce sama a plytvá tak vzácnym časom, ktorý mohla investovať do svojej regenerácie. Časom jej môže začať klesať výkonnosť aj v práci…

Neúspešná a málo zarábajúca žena by si takú službu dovoliť nemohla. Nemá peniaze, aby tieto úlohy delegovala. Ak chce získať čas, mala by prehodnotiť, čo z nich urobiť treba a kde sa dá ubrať. Upratovať menej často. Nakupovanie plánovať dopredu a spojiť viacero nákupov do jednej cesty. Variť jednoduchšie jedlá (sú spravidla zdravšie), riady umyť, neutrieť. Možno nežehliť. Získaný čas by mala investovať do práce na sebe. Do štúdia. Aby o pár rokov mala lepší príjem.

Pridajte komentár: