Čo budete dnes robiť?

Idete po meste a práve ju zbadáte. Trafika. Trafiky sú všade poruke, tlačí sa tam vždy húfik ľudí, pretože sa za pomerne malý peniaz dá kúpiť všeličo zbytočné. Nemyslíte na nič, no zrazu vidíte atraktívny titulok novín. Kúpite, čítate. Tik, tak, tik, tak. Je to čas zvyšku vášho života. Vymeníte vlastný úspech v budúcnosti za čítanie povrchných klebiet?

Ak máte pocit, že sa vám čas rozplýva medzi prstami, spravte si rozpis, čomu presne sa venujete. Podobne, ako človek, ktorý chce schudnúť potrebuje spísať svoj jedálniček, spravte si svoj časovníček. Príklad:

18:00 sledujem v TV strihovú reláciu, rôzne klebety zo sveta.

18:45 prepnem a čakám na počasie.

19:00 prepnem na správy.

19:30 prepnem iné správy.

19:45 príde na návštevu sused. Debatuje sa o tom, že vo výťahu a v bráne stále cítiť psí moč, je to nepríjemné. Fuj! Fakt ma to štve.

19:55 sa debata zvrtne na poštu. Stále sú tam rady. Kedykoľvek tam prídete. Je to hrôza. Sú neschopní. Ale čo už človek môže od nich očakávať?

20:00 sused odíde, lebo chce pozerať niečo v telke, tuším detektívku. Aj ja plánujem pozrieť si to. Čo ak to bude dobré? Pripravím si niečo pod zub.

20:15 začína detektívka, rád si pozriem zaujímavý príbeh.

21:20 film bol celkom fajn. Už som unavený a mal by som ísť spať. Ale práve začína komediálny seriál. Rád si ho pozriem, nie je zas tak dlhý. Ešte si k tomu niečo zobnem, asi ten koláčik, čo doniesli príbuzní. Viem, nemal by som. Ale výnimočne. Obschol by, bola by to škoda.

22:00 už by som šiel spať, ale pri rozlúčkovom prepínaní kanálov som naďabil na zaujímavý koncert známej skupiny.

22:50 trval dosť dlho. Pri prepínaní po koncerte som zistil, že na inej stanici beží nejaký širokouhlý horor. Vyzerá to na veľký počet mŕtvych. Také filmy sa neodmietajú!

23:35 je reklama. Ten film som chytil asi celkom od začiatku. Už sa mi zatvárajú oči. Ale nejako to už dopozerám.

00:40 konečne to skončilo. Presuniem sa do postele.

00:50 snažím sa zaspať.

Práve som investoval takmer 7 hodín času do pohodlnej a povrchnej zábavky. Nič som nedosiahol, akurát zajtra budem asi dosť nevyspatý. Nespravil som nič pre svoju budúcnosť. Čokoľvek by som chcel dosiahnuť, posunul som na zajtra. Viem, na televízore sa výborne dá ukázať, aké obrovské časové majetky púšťame dolu vodou po celých hodinách. Ak máte pocit, že vás sa to netýka, lebo ste aktívny človek internetu, tak aj tu sa dá zlikvidovať obdivuhodné množstvo hodín.

Internet a počítač berú čas po kvapkách, ale v litroch.

Čas tu netečie prúdom. Tu prší po kvapkách. A že to bude lejak! Príklad. Prídete k počítaču s cieľom, že by ste si mohli skúsiť nájsť nejakú prácu na doma.

18:00 mrknem na e-mail, či nie je niečo súrne. Mám 12 e-majlov. Na každý treba odpovedať aspoň vetičkou. Sú to pletky, ale v rámci udržania dobrých vzťahov…

18:01 stiahnuté e-maily

18:02 čítam 3 vtipy čo poslala kamarátka

18:03 odpisujem že boli fajn

18:04 klikám na linku. Známy poslal nejaké video a pripísal „treba vidieť“ a ešte „pusti si zvuk“. Zvuk nejde.

18:05 snorím v kábloch, prečo mi tie reproduktory zase nehrajú.

18:12 všetko som poprepájal. Nemám zvuk. Neviem, čo sa deje.

18:14 sťahujem ovládač zvukovej karty z webu výrobcu. Možno niečo zblblo. Ešte že sa v počítačoch trocha vyznám.

18:16 inštalujem ovládač.

18:17 inštalačný program vyžaduje reštart počítača, aby odstránil pôvodný ovládač zvukovej karty.

18:18 počítač nabieha. Inštalácia ovládača zvukovej karty prebieha.

18:21 nový reštart počítača.

18:23 zvuk stále nejde. Ale pri nabiehaní systému sa ozvala melódia, takže zvuková karta funguje ako má.

18:25 skúšam znova spustiť video. Je bez zvuku.

18:26 si všimnem, že tlačítko „povoliť zvuk“ je preškrtnuté.

18:27 ja idiot! Včera večer som predsa vypol zvuky v počítači, aby som nerušil susedov. Klik. Opravené. Hmm, nevedel som, že si to tá aplikácia pamätá.

18:28 konečne sa spúšťa video. Vo zvuku znie akási lakonická melódia. Na obraze je papagáj, ktorý sa vozí na vysávači. Hmm. Nič tak smiešne to zas nie je.

18:30 už by som tie videá aj zatvoril, ale upútala ma linka na najobľúbenejšie video mesiaca.

18:45 videl som už asi 20 najobľúbenejších videí, je to fakt sranda. Čo všetko tam tí ľudia nedajú?

18:47 zisťujem, čo všetko presne ľudia nedajú na internet. Presnejšie čo všetko tam dajú. Je toho dosť.

19:20 už ma to prestáva baviť. Ale zaujímavá vec. Videl som niekoľko videoklipov, kúsky z koncertu mojej obľúbenej skupiny. Nejaký chlap asi 5 minút v kuse grgal. Neviem, či to je trik, ale bolo to úsmevné. Komické bolo video ako chlapík parkuje a zoberie pritom kus plota a múrik. A nejakú dôchodkyňu sa pokúsil nakrývať bernardín, našťastie cez šaty. Ak ste už na internete boli, viete, ako to tam chodí. Klikáte, trocha sa bavíte, trocha čakáte a hodina je preč ako nič.

19:21 jedno z videí mi však pripomenulo, že by som si chcel kúpiť stoličku. Kolegyňa má takú nejakú že na strunke či čo, vraj to robí dobre na chrbát. To je pre zdravie, to musím, mám slabú chrbticu. Pre zdravie som ochotný investovať veľa. Viem, že sa to vyplatí.

19:22 hľadám stoličkové obchody.

19:32 zatiaľ som našiel len bežné stoličky a jednu zubársku ambulanciu, kde sa stoličky trhajú.

19:37 tu to máme. Ajhľa, jedna stolička za 1 500 eur? Nuž to je dosť. To nedám. Možno niekedy si to pôjdem naživo skúsiť. Ale takéto predražené somariny nech si strčia za klobúk.

19:39 hľadám, či tento druh stoličiek nie je možné nájsť aj lacnejšie.

19:48 nie, nedá sa nájsť. Ale na jednom z tých webov sú tipy ako si chrániť chrbát. No to sa pozriem, často ma pobolieva.

19:52 stále tu píšu iba o cvičení. Ja si chcem chrbát chrániť inak.

19:58 hľadám bolesti chrbta, možno nájdem nejaký trik, alebo liek.

20:03 prešiel som pár webov, všetci radia cvičiť. Ľutujem. Nech idú do kelu! Na to fakt nemám čas. Neviete si ani len predstaviť, aký nabitý mám program. Nemôžem len tak 20 minút zo dňa ukradnúť a cvičiť. Pôjdem k doktorovi, dá mi tabletky.

20:04 normálne som sa naštval! Ale vrátim sa k e-mailom. Ďalší je od známeho. Súbor s prezentáciou. Otváram. Na obrazovke sa striedajú fotky z prírody a znie ľúbezná hudba. Takúto prezentáciu som už videl veľakrát, vlastne ma to už ani veľmi nebaví.

20:07 vypínam to. Obrázky sa nedali zrýchliť a nechce sa mi čakať až do konca.

20:08 píšem odpoveď, že som si prílohu pozrel. Patrilo by sa mu niečo poslať „na oplátku“. Čo také? Hmm. Nejaké video z tých, čo som pozeral?

20:09 hľadám medzi videami čo som pred chvíľou pozeral, nejaké lepšie.

20:12 našiel som celkom schopné video, taký fórik, akože paródia na reklamu.

20:13 posielam to kamarátovi.

20:14 posielam rovnakú linku aj niekoľkým iným známym, hádam sa tiež pobavia.

20:16 otváram ďalší e-mail. No vtom mi cez ICQ píše kamarátka.

20:17 „ahoj, čo porábaš?“ Odpovedám, že nič také, čo by stálo za reč. Aj ona píše že nič neporába.

20:18 vraciam sa k ďalšiemu e-mailu. Je od kolegu. Píše o dovolenke.

20:19 z ICQ vypadne ďalšia správa od kamarátky: „a čo sa chystáš robiť večer?“. Odpisujem, že nemám žiadny program. Zo slušnosti sa pýtam, čo plánuje ona.

20:20 „ešte som sa nerozhodla“. Nechce sa jej ísť spať. Nechce sa jej ísť von. Pri počítači sa nudí. V telke nič nedávajú.

20:22 Jej kamarátka je na víkend u rodičov. Ale nechce ma obťažovať, lebo mám iste svoju prácu.

20:23 lúčime sa. Vraciam sa k e-mailu. Čo to bolo? Kolega, dovolenka. Aha. Posiela fotky z dovolenky.

20:24 kašlem na to, tie fotky si nepozriem. Nezaujíma ma to. Ale čo ak sú zaujímavé? Otváram teda prílohu. Bežné dovolenkové fotky. Kolegu poznám, ostatných nie. Neviem prečo mi to poslal.

20:25 aha, práve vidím, že on to asi poslal úplne všetkým známym, ktorých má v adresári. Super, takže nemusím odpovedať. Zatváram správu a idem na ďalšiu.

20:26 ale mal by som aspoň poďakovať. Asi mu aspoň krátko poďakujem. „Ďakujem ti za zaujímavé fotky z dovolenky“. Bum, je to von. Cink. To je ICQ. Čo tá zas chce?

20:27 „ahoj, nevieš náhodou, kde je ten tvoj rýchly recept na knedľu čo máš na svojom webe?“ No to je super otázka. Je predsa na mojom webe. Ale zo slušnosti to nájdem a pošlem.

20:30 mám niekoľko ďalších receptov. Posielam jej ich…

A takýmto spôsobom sa dá za počítačom tráviť hodiny, hodiny a ešte ďalšie hodiny. Ste stále vyťažení, máte pocit, že vás treba. V skutočnosti však po celý ten čas:

Len reagujete na okolnosti.

Za počítačom sa veľa činností deje rýchlo a čas sa spotrebováva po jednotkách, alebo desiatkach sekúnd. Niekto vám napíše rýchlu správu, či máte sekundičku času. Jasné, že máte. No kým sa vyjasní, čo presne chcel, plynú minúty. Pracujete činorodo a usilovne. No ak sa lepšie prizriete na výsledky takej činnosti, často zaplačete. Pôvodný zámer sa často kamsi celkom stratí. Zistíte, že ste za počítačom pobudli pár hodín a tento čas vám nijako nepomôže v budúcnosti. Zmárnili ste ho. Nakoniec ste aj zabudli, prečo ste ten počítač večer vôbec zapínali…

Komentáre k článku: Čo budete dnes robiť?

 1. Mato 10. februára 2012

  „mám v pláne niečo prispieť“ zdravím Miro, v tomto máte úplnú pravdu či TV alebo internet, len mi to príde že každý sa učí na vlastných chybách a musí na to prísť že ho to požiera čoraz viac. aj mne sa to niekedy stane že si až cez reklamu všimnem koľko je vlastne hodín a potom príde to nevyspaté ráno nič príjemné.

  ale píšete dosť realistický až mi to príde že sa to stalo.

  viete dosť dobré rozpitvať problém chcel som tým povedať že ho viete dosť reálne opísať a uviesť dobré príklady dobré sa to číta.

 2. Miro Veselý 10. februára 2012

  Mato ďakujem. Tip: televízor nepatrí do domácnosti.

 3. Alena 24. septembra 2012

  Niektoré programy oblúbené reality show, ktoré radi a často vysielajú aby nalákali ludí som si občas pozrela zo zvedavosti či tam bude aspoň náznak zdravého rozumu, ale nebol. Väčšinou sa snažia čo najviac šokovať ludí. Skôr to odrádza keď sú tam iba hádky. Toho majú ludia dosť doma, či v práci. Potrebujú počúvať milé slová nie iba nadávky.
  Naopak na Vašich stránkach je zdravého rozumu vela a tiež vela dobrých poučných rád pre tých ktorí chcú násť motiváciu. Nech sa Vám darí.

 4. maťo 16. júla 2013

  Musím sa priznať, že v posledných mesiacoch, teda asi rokoch trávim pri PC cca 5-6 hodín za deň a máte pravdu, buď sú to hry, alebo sociálne siete (99,9% času sa tam nič nedeje) a podobné koniny.

  Dosť ste ma inšpiroval tým časovým manažmentom aj tým, že človek sa má starať o seba až potom o druhých. Ďakujem, už viem čo robím a čo spravím od tejto chvíle lepšie.

  Nech sa darí a ešte raz ďakujem.

Pridajte komentár: