Dôležité a neponáhľajúce

Ak uprednostňujete veci dôležité a pritom neponáhľajúce, tak sa stávate pánom svojho života a budúcnosti. Spravidla ide o veci, ktoré sú dôležité pre vás samotných. Práve sem patrí vzdelanie, cvičenie, relaxácia, čítanie kníh, tvorba stratégie pre život, sny, ciele, plány, osobný rast.

Je jedno, či budete čítať knihu hneď, alebo o 20 minút. Je jedno, či na tréning pôjdete zajtra, alebo napozajtra. A keďže to je jedno, ľahko uprednostníte inú činnosť.

Efektívni ľudia dokážu svoj časový harmonogram riadiť tak, aby čo najviac času investovali práve do tohto kvadrantu. Je jasné, že v živote sa stretneme aj s úlohami, ktoré sú súrne a dôležité pre iných. Napríklad pracovné úlohy, pomoc rodine a známym. Nedovoľte však, aby vám prerástli cez hlavu.

Ak sa vám podarí dodržať tento princíp, stanete sa efektívnym a úspešným človekom. Po čase budete mať víziu, budete vedieť riadiť seba, aj iných ľudí. No a hlavne budete mať v živote a práci málo krízových situácií.

Pre plnenie úloh z tohto kvadrantu potrebujete disciplínu.

Disciplína

Viem, nakoľko nepopulárne slovo to je. Poviete si možno „mohol by som robiť tisíc zaujímavejších vecí, tak prečo mám teraz čítať nejakú učebnicu?“. No kdesi vo vnútri cítite, že štúdium vám môže dať viac, ako povrchná zábava. Vtedy je na rade disciplína. Ak viete, že námaha a nepohodlie vám môžu v budúcnosti prospieť, zdisciplinujte sa a spravte to.

Príkladom môže byť nepríjemná úloha, ktorú musíte vykonať do 30 dní. Viete, že na prácu potrebujete dve hodiny. Ak začnete hneď pracovať, ste na výbornej ceste. Úlohu máte hotovú o dve hodiny a 30 dní ste bez stresu.

Pridajte komentár: