Súrne a dôležité

Ak uprednostňujete veci súrne a pritom dôležité, tak ste ako mnohí ľudia, ktorí celý čas reagujú na veci súrne a dôležité. Je to často len vec zvyku. Či už v práci, alebo v osobnom živote je možné „uviaznuť“ v stave, kedy stále plníte dôležité úlohy a na nič vám dohromady už nezostáva čas. Zvoní telefón, vznikne problém na pracovisku, príde naštvaný zákazník, ochorie stará mama… To všetko sú veci súrne a dôležité. Ak im budete často venovať pozornosť, pohltia vás.

Pri hlbšom pohľade si však často uvedomíte, že mnoho súrnych vecí je súrnych a dôležitých pre niekoho iného. Nie pre vás. Ak chcete vládnuť nad svojím časom, venujte najskôr pozornosť tomu, čo je dôležité a aj súrne pre vás.

Ľudia, ktorí sa nechajú ovládať predovšetkým kvadrantom súrne + dôležité majú za „odmenu“ stres. Ak sa takto správajú v práci, rýchlo vyhoria.

V podstate fungujú ako hasiči – hasia problémy iných ľudí a keďže to robia spravidla na úkor vlastného času a zdravia, časom sami začnú mať problémy, ktoré budú musieť začať hasiť. Ak si necháte svoj časový program naplniť len urgentnými vecami, budete doslova bití okolnosťami.

Príkladom môže byť nepríjemná úloha, ktorú musíte vykonať do 30 dní. Viete, že na prácu potrebujete dve hodiny. Vy však 29 dní úlohu len odkladáte, pretože na ňu nemáte čas alebo chuť. Nakoniec s hrôzou zistíte, že máte už len pár hodín času. A tak úlohu so zúfalým pocitom paniky spracujete narýchlo, neraz s chybami. Kvôli dvom hodinám ste 30 dní žili v strese, pretože ste cítili, že nad vami tá úloha „visí“.

Pridajte komentár: