Vyvážený prístup k času

Ako aj v iných oblastiach života, aj v časovom manažmente platí, že všetkého veľa škodí. Pokiaľ dokážete riešiť všetky svoje osobné úlohy a ciele, môžete potom pomáhať aj druhým. A keď vám stále zostáva čas, môžete sa pokojne pobaviť pri dobrom filme, alebo poklebetiť si. Nemalo by to však byť naopak. Sledovanie televízie, telefonovanie a klebetenie by vám nemalo zaberať ten čas, ktorý potrebujete napríklad na dôležité úlohy, vzdelanie, či cvičenie.

V praxi uvidíte, že ak budete plniť najskôr úlohy dôležité pre seba (súrne aj tie málo urgentné) zlepší sa vám život. Stihnete oveľa viac vecí a spravidla vám pritom zostane aj čas na málo dôležité, ale príjemné veci. Je zaujímavé, že naopak to nefunguje. Ak si najskôr splníte príjemné radovánky, odpočinok a televíziu, s prekvapením zistíte, že vám už neostáva žiaden čas na veci dôležité. Pohodlie je zákerné.

Ostatne skúste si ľahnúť k televízoru na 4 hodiny. Budete potom oddýchnutí? Obávam sa, že nie. Po štyroch hodinách nudy pri televízore budete dolámaní, ako keby ste o 20 rokov zostarli. Do ničoho sa vám nebude chcieť.

Preto sa oplatí, ak si čas naplánujete tak, aby sa vám nevytvárali niekoľkohodinové plochy času bez povinností. Tie totiž potom bude manažovať vaše pohodlie, komerčná televízia, nuda, alebo pohárik. Nič prospešné.

Uistite sa, že okrem pracovných a rodinných povinností máte čas na vzdelanie, cvičenie, zábavu, relaxáciu, spánok.

Pridajte komentár: