Ak sa veci nevenujete, nápady neprídu

Zamestnanec si možno občas povzdychne, že by asi bolo lepšie podnikať. Ale sú to podobné povzdychnutia, ako keby chcel schudnúť… Zamestnanec spravidla nevie, ako by začal, nevie čo si preštudovať, ako plánovať čas. A tak zotrváva v sne, že raz začne podnikať. No bráni mu v tom jeho myslenie. Zamestnanec má iné zmýšľanie ako podnikateľ. Sú to dva rôzne myšlienkové svety.

Asi už tušíte, že ako zamestnanec síce môžete pracovať viac, možno aj v druhej práci. Ale vaša mzda sa tým navýši len o relatívne malú čiastku. Predpokladajme, že nerobíte 8 hodín, ale od svitu do mrku. Namiesto 750 eur zarobíte možno 1 000. A hotovo. Spadla klietka.

Pracujete trebárs ako predavač. Vo všetkých firmách zaplatia predavačovi asi tak zhruba toľko, koľko vám. Jednoducho dosiahli ste svoj strop. Chcete viac? Nemôžete ostať predavačom. Môžete sa vzdelávať a po nejakom čase očakávať povýšenie. Možno sa stanete vedúcim a budete mať pod sebou niekoľkých predajcov. To môže mierne navýšiť aj váš príjem. Ale znova – nebude to priepastný rozdiel. Znovu narazíte na zamestnanecký strop vašej pozície a hotovo. Pracujete naplno a pritom dostávate len o niečo viac ako predtým.

V tej situácii vám asi napadne, že riešením by mohlo byť, keby ste začali podnikať. Mohli by ste si otvoriť živnosť a ponúkať svoje služby. S nikým sa už nemusíte deliť o zisk. No ako živnostník začnete mať rôzne náklady a odvody, o ktorých ani netušíte, kým s tým nezačnete. Takže vo výsledku vám živnosť nemusí dať viac, než zamestnanie. Nie každý uspeje ako živnostník. A čo je horšie – aj keby ste prosperovali, aj v živnosti narazíte na strop. Tento strop určuje konkurencia, vaše schopnosti a hlavne čas.

Napríklad, predávate svoje služby za 20 eur za hodinu. Ak by ste dokonale využili 8-hodinový pracovný čas, vaša tržba bude niečo cez 3 000 eur za mesiac. To znie lákavo. Netešte sa však veľmi. Porovnateľné služby totiž niekto iný ponúka za polovicu a študenti za desatinu. Čím budete drahší, tým viac vašich zákazníkov odíde ku lacnejšej konkurencii. Tým menej hodín budete mať zaplnených zákazkami.

Ale predpokladajme, že vaše služby sú fakt špičkové. Chcete ešte viac peňazí? Veľa živnostníkov v tejto fáze úspechu má toľko práce, že pracujú 12 hodín denne a to aj cez víkendy. Potom by mal náš živnostník tržbu 6 000 eur. Paráda! K tomu zadarmo bonus – smrť na krku. Ak pracujete bez náležitého odpočinku, zdravie začne rýchlo upadať, takže začnete robiť chyby. Živnostník, ktorý pracuje s chybami, neposkytuje špičkové služby. Časom skrachuje. Niekomu spôsobí škodu, nasleduje žaloba, súd, exekúcia. Takže viac práce nie je riešením. Ako získať viac peňazí a menej pracovať? Skrátiť pracovný čas a zvýšiť sadzbu za hodinu práce. No máme tu konkurenciu. Neprimerané zvýšenie ceny zníži počet klientov. Živnostníkovi síce zostane viac voľna, lepší klienti, ale nezvýšil sa jeho celkový príjem.

Ak pracujete vynikajúco a ste šikovný, budete ako živnostník zarábať asi o niečo lepšie, ako keby ste robili v nejakej firme podobnú prácu ako zamestnanec. Ale nie oveľa lepšie.

Pridajte komentár: