Aký cieľ je primeraný pre vás?

Cieľ prirovnajme k latke pri skoku do výšky.

  • Cieľ by mal byť dostatočne vysoký, musí byť dôstojnou výzvou. Musíte zabojovať, aby ste ho prekonali. Inak to nie je dôstojný cieľ.
  • No musí byť zároveň dosť nízko, aby ste verili, že vôbec máte šancu.

Príklad.

  • Ak bude latka vo výške 20 centimetrov, tak to predsa nie je cieľ. 20-centimetrová „prekážka“ nestojí za to, aby ste si ju skúsili prekročiť. Načo? Stačí prekročiť.
  • Latka vo výške dvoch metrov je, naopak, celkom nereálny cieľ. To nepreskočíte. Nemá zmysel to ani skúšať. O takú métu bojujú len najlepší športovci po rokoch príprav.
  • Latka vo výške jedného a štvrť metra je náročný cieľ. Na prvý pokus to asi nezvládnete. Ale ak to pár krát skúsite, je veľmi pravdepodobné, že uspejete.

Kým sa o nič nepokúsite, predstava zúčastniť sa majstrovstiev sveta v skoku do výšky je blízka fantazírovaniu. No ak sa pravidelne a dlhodobo budete pokúšať skočiť stále viac a viac, odrazu zistíte, že viete skočiť oveľa vyššie, ako ostatní. Ani neviete ako a bude tu vaša prvá súťaž… Viem, príklad z profesionálneho športu pokrivkáva. Na to treba mať aj genetické predpoklady. Ale tak je to aj s úspechom. Sú oblasti, kde uspieť môžete. Možno nedosiahnete celosvetový rekord. Ale ak na sebe budete tvrdo pracovať, dosiahnete oveľa viac než tí, čo nikdy nič neskúsili.

Pridajte komentár: