Cieľ verzus efekt

Často si ľudia kladú za cieľ kategórie, ako šťastie, radosť, zdravie, peniaze. Chcem byť bohatý. Chcem byť v živote spokojný. Chcem byť štíhly. To ale nie sú ciele. To sú efekty, dôsledky niečoho iného.

Ak si za cieľ stanovíte stav, ktorý je len výsledkom niečoho iného, spravidla neviete, čo máte začať robiť, ako na to. To „niečo iné“ pritom často robiť nechcete. Chcete totiž ako cieľ dosiahnuť výsledok takej činnosti, o ktorú možno nemáte záujem. Chcete efekt, ale zvyčajne nechcete to, čo ten efekt spôsobí. Je to snaha nájsť skratku, ktorá neexistuje.

Príklad. Chcieť schudnúť je klasický chybne postavený cieľ. Štíhla postava je efektom, dôsledkom určitého životného štýlu. Plán na chudnutie by mal zahrnúť viac, než len váženie. Ak si za cieľ dáte len chudnutie, môžete chudnúť po celý život a nikdy neschudnete, pretože ste nevyriešili príčinu, prečo priberáte. Chudnutie je dôsledkom určitého procesu. Ak sa vám proces nepáči, je márne túžiť po jeho efekte. Správne postavený cieľ je v prípade obézneho človeka „chcem dôsledne viesť zdravší životný štýl“. Len čo to vyslovíte, mozog vám v tej chvíli automaticky predloží celkom správny postup, ako to dosiahnuť. Zdravší životný štýl – známa vec – znamená racionálnu výživu. Šaláty. Dusené kuracie prsia namiesto vyprážaných rezňov. Žiadne koláče, údeniny, mastné. Dostatok pohybu, šport, pitný režim… Zlomok sekundy a máte v podstate správnu odpoveď, ako sa dostať k cieľu. Ak si ako cieľ stanovíte zdravší životný štýl, efektom dodržiavania tohto zámeru bude chudnutie, pevnejšie zdravie. A žiaden jojo efekt, mimochodom.

Príklad. Chcete viac peňazí. Znova – chcete efekt niečoho. Môžete si búchať hlavou o múr a aj tak vám nenaskočí nápad, ako mať viac peňazí. Preto si musíte ako cieľ dať niečo, čoho efektom bude to, že zbohatnete. Ak chcete veľa peňazí, mali by ste si dať za cieľ vytvoriť niečo hodnotné. Alebo si za cieľ dajte, že si zlepšíte svoju finančnú gramotnosť. Nájdite niečo, čo chce veľa ľudí a spôsob, ako im to môžete predať. Efektom bude to, že zbohatnete. A poriadne.

Takže máte už správne navrhnutý cieľ. Začnite plánovať.

Komentáre k článku: Cieľ verzus efekt

 1. ₥Ʀ•Ҏ®зƵɨĐ€₦Ţ™ 8. februára 2010

  Podla tejto časti si mám stanoviť svoj cieľ, a nie efekt. Existujú pomocné otázky ako zistím či som si stanovil ciel alebo efekt? Chcem vedieť či som si správne určil ciele a nielen efekty.
  Vopred ďakujem.

 2. Miro Veselý 8. februára 2010

  správne stanovený cieľ zvyčajne rozpoznáme podľa toho, že sa nám okamžite začnú vynárať kroky, ako sa ten cieľ dá dosiahnuť, čo mám spraviť prvé, čo druhé. Ak sa zameriavam na efekt, zvyčajne presne neviem, ako na to. či sa dajú nájsť nejaké univerzálne otázky, to neviem. asi len to, či to čo chcem je dosiahnuteľné a ako.

 3. ₥Ʀ•Ҏ®зƵɨĐ€₦Ţ™ 9. februára 2010

  Ďakujem pekne, počas týchto dní som na to iste čo vy :-D, ak si dám len efekt nič ďalej ma k nemu nenapadne, ak si dám ale reálny ciel , merateľný nejakým spôsobom, dostavia sa aj kroky ktoré k tomu cielu treba spraviť, presne tak ako píšete.
  Ďakujem PÁNOVY Veselému a tomuto webu.

 4. Mia 17. augusta 2011

  Dobrý deň.
  Som veľmi rada ,že som našla túto stránku.Vie človeka veľmi pozítívne naladiť a pomôže mu aj rozbehnúť sa vpred.Dôležité je urobiť prvý krok a dodržiavať to a to nie len na pár týždňov,alebo mesiacov ale na dlhodobo.
  Tieto články pozdvihli aj moje sebavedomie .Mám svoje ciela a viem že keď človek vytrvá, zožne aj úrodu.Každému odporúčam prečítať vždy,keď by ho napadali negatívne nyšlienky.
  Ďakujem za túto web stránku a držím palce ,aby ju objavilo čoraz viac a viac ľudí.Neverím,že je to len náhoda ,že som sa dostala až sem…..Prajem príjemný deň.

 5. Ferdinand HASON 5. decembra 2014

  Dakujem Vám Miro.Držím sa vašich rad,presnejšie povedané učím sa podla nich žit,upravit stravu,pit citronovú vodu,…zmiernit zhon a stres.Pochvalim sa,“8som zmenil na 4″.
  Zelam vám všetko najlepšie.
  Váš poslucháč Fero.

 6. Svetlana 28. septembra 2015

  Dobry den Miro ,

  Vasu stranku som objavila pri svojom patrani po vhodnom sposobe ako znizit moju nadvahu (13kg) . Nez som sa do toho pustila , precitala som si vsetko a zdalo sa mi to rozumne , preto som to skusila . Prvych 10 dni ubehlo ako voda a vysledok nenechal na seba cakat 1,8 kg z vahy dole a z obvodu pasa 4 centimetre . Priznavam , nedokazala som jest uz po 3 hodinach , upravila som si cas jedla na kazde 4 hodiny a teda zakonite mi to potom vyslo len 4 razy denne ( ale to mi tiez vyhovuje ) . Ostatne vsetko dodrziavam vratane pohybu . Teraz som skoro u konca dalsich 10 dni , citim na sebe dalsi ubytok :D
  Vdaka Vasej stranke som sa zacala venovat zdravej vyzive a buem v tom pokracovat . Dakujem
  Naozaj to funguje
  Svetlana P

 7. Soňa 30. marca 2016

  Vašu stránku som objavila keď som začala patráť ako vhodne znížiť nadváhu a taktiež som sa zľakla keď sa mi zvýšil cukor v krvi. Hneď som nabehla na pitný režim a na pravidelné jedenie.Jem každé 4 hodiny inak mi to nevychádza.Mám výsledky, že sa mi znížil obvod pása aj bokov.Ešte sa musím zamerať viac na ten pohyb. Ďakujem, Zatiaľ iba toľko

 8. Miro Veselý 30. marca 2016

  Soňa gratulujem, výsledky merané podľa obvodu pása sú ideálne. Dobre nastavený cieľ je základom aj v chudnutí. Držím palce.

 9. ľubomír 13. januára 2017

  Verím,že budem mať pevnú vôľu a pri dodržiavaní Vami uvádzaných zásad sa správne nasmerujem k cieľu
  S pozdravom Ľubo

Pridajte komentár: