Poradie potrieb človeka

Často si neuvedomujeme, ako veľa dnes máme na rozdiel od mnohých súčasníkov z iných končín našej planétky. Máme splnené azda všetky základné životné potreby. Nežijeme v biede a existenčnom ohrození, máme čo jesť. Pozrite si Maslowovu pyramídu hodnôt. Je to zaujímavá tabuľka, ktorá ukladá ľudské potreby v poradí, v akom ich potrebujeme mať splnené.

Je dobré poznať tieto hodnoty, pretože v tejto oblasti sa nedá preskakovať, ani podvádzať. Až naplnenie nižších potrieb umožní, aby človek pocítil potreby vyššie. To znamená, že ak sa práve topíte v jazere, je vám jedno, či vás ostatní uznávajú, alebo sa vám práve posmievajú. Netrápi vás, koľko máte peňazí. Nemáte chuť vypočuť si organový koncert. Potrebujete sa nadýchnuť. Teraz.

Len čo máte zabezpečené fyziologické potreby, začne narastať potreba istoty. Hľadáte bezpečie, bývanie, zásoby potravín, na to treba mať peniaze. O nižšie potreby sa už starať nemusíte. No kým sa necítite v bezpečí, nemáte záujem o čítanie filozofickej literatúry a netrápi vás otázka, či vás ostatní uznávajú.

A takto to pokračuje ďalej. Vidíme, že aj na naplnenie základných potrieb sú v našej spoločnosti potrebné peniaze. Preto sa im tak často venujem.

Mnoho ľudí, ktorí sa sami označia za neúspešných majú často splnené všetky základné potreby. Kde sa potom ale rodí ten pocit neúspechu? Pocit chudoby? Možno je to v porovnávaní. Vidíme, čo by sme mohli mať.

Komentáre k článku: Poradie potrieb človeka

  1. Ondrej 9. januára 2015

    Je potreba sexu naozaj potreba??

  2. Miro Veselý 9. januára 2015

    Ondrej rozmnožovanie je pre život dosť dôležitá vec, preto je zaistená pomerne výraznou potrebou.

Pridajte komentár: