Ako zvládate zmeny?

Ak ste doteraz patrili medzi menej úspešných, asi uvažujete o zmene. Potom sa musíte vopred pripraviť na odpor. Nielen ten, ktorý príde z okolia, ale aj vo vás. Zmeny v ľuďoch vyvolávajú pocity ohrozenia, strachu, neistoty.

A človek v stave ohrozenia reaguje stuhnutím a následným útokom, alebo útekom. Ohrozenie to nemusí byť len fyzický útok. Aj strata pohodlia je pre niekoho ohrozenie. Alebo obava, že sa bude musieť niečo naučiť. Že bude treba zmeniť pracovný postup. Presťahovať sa. Cvičiť. Všimnite si, ako reagujú ľudia, ak im ponúknete nejakú vec, ktorá vyžaduje úsilie, zmenu či investíciu času. Buď to ofrflú a skritizujú (útok) alebo sa tým odmietnu vôbec zaoberať (únik).

  • Útok: Toto čo je za podozrivá novinka? To nemôže nikdy fungovať.
  • Útek: Do toho nejdem. Kašlem na to. Táto príležitosť je len pre šikovnejších. Ja by som určite skrachoval.

Chcete byť úspešní a doteraz ste neboli? Potom budete musieť spraviť niečo, čo ste doteraz ešte nerobili. A z toho zákonite budete mať aj obavy. Tento strach musíte vedieť ovládnuť, niekedy až ignorovať. Skúmajte rôzne nové príležitosti. Je nejaká oblasť, v ktorej je väčšina ľudí proti? Tam máte často najväčšiu šancu uspieť medzi prvými.

Pridajte komentár: