Čo treba pre úspech spraviť

Keď sa spätne pozerám na svoj život uvedomujem si, že všetko, čo sa mi podarilo, u mňa vždy začalo predstavou, čo by som chcel a nádejou, že sa to dá dosiahnuť.

 • Chcel som prestať fajčiť, no vyše 15 rokov som to nedokázal. Niečo som si o tejto téme prečítal a akokoľvek to bolo ťažké rozhodol som sa vytrvať. Pár pokusov bolo neúspešných. Potom prišli na trh nikotínové náplasti od renomovanej farmaceutickej firmy. Tie mi dali nádej skoncovať s tým zlozvykom. Znova som prestal fajčiť. Neviem, či mi tie náplasti na začiatku nejako pomáhali. Určite však vyvolali nádej, že môžem uspieť. Že dokážem zmeniť svoj návyk na nový. Nefajčenie. A už sa mi darí vyše 10 rokov.
 • Chcel som schudnúť. Videl som dokument o mužovi, ktorý schudol 120 kíl. To mi dalo nádej, že to aj ja môžem dokázať. Ak to dokázal niekto iný, nevidím dôvod, prečo by som to nemal aspoň skúsiť. Predstavil som si po večeroch sám seba, ako budem vyzerať bez toho veľkého brucha. A znova tam bol aj liek – tabletky proti hladu. 3 mesiace som nimi živil svoju nádej, že tak dokážem schudnúť. To ma „preplo“. Videl som, že takto sa schudnúť nedá, ale vedel som zároveň, že schudnúť chcem. Niečo som si o tom prečítal. Splnil som, čo radili iní a zrazu som chudol bez tabletiek. Potom som o tom napísal web www.chudnutie-ako.sk a vydal knihu s podrobnou stratégiou, ako na chudnutie.
 • Mal som bolesti chrbtice a mnohí mi vraveli, že musím cvičiť, ak chcem, aby bolesti ustúpili. Veril som tomu, ale nechcelo sa mi cvičiť. Nenávidel som pohyb a nepohodlie. Ak som si aj spomenul na cvičenie, vždy bola poruke výhovorka, prečo nie teraz. Možno zajtra. Raz som v nejakej predajni dostal zadarmo pár časopisov Muscle & Fittness. Zaujímalo ma tam pár tipov, ako si udržať hmotnosť. Ten časopis je však vysoko motivujúci. Prečítate si pár čísiel a dostanete chuť sami ísť na tréning. Naplno. To mi vlialo chuť. K tomu nádej, že sa zbavím bolestí chrbtice a možno doformujem postavu zdeformovanú chudnutím bez pohybu. Pár tréningov pod vedením dobrého trénera a veci sa naozaj začali lepšiť. A keď som videl, že cvičenie sa mi oplatí, chodil som s väčšou chuťou.
 • Ako živnostník som ponúkal službu, že pre firmy vyrobím úspešný firemný web. Parametre jeho úspechu boli merateľné a vyčísliteľné. No nedarilo sa mi túto myšlienku vysvetliť budúcim klientom – na prelome tisícročí to bola príliš nová vec. Robiť marketing na internete a ešte dokonca merať jeho účinnosť to predsa nejde, hovorili mi nádejní klienti. Je to len bublina. A tak som žiadne lukratívne zákazky nezískal. Potom mi raz napadla taká myšlienka z iného súdka – čo keby som si taký ten úspešný web, ako ich ponúkam klientom, vytvoril jednoducho sám pre seba? Prečo mám ako zamestnanec ponúkať svoju prácu pre zárobok firmám, keď o ne nemajú ani záujem? Ja o zárobok záujem mám. Predstavil som si, aké by to bolo mať zopár zaujímavých a úspešných webov. A odrazu sa to začalo meniť. Vytvoril som web www.digi-foto.sk, potom web www.chudnutie-ako.sk a potom ďalšie. Dnes už zákazníkov nechcem. Načo mám pomáhať budovať sen niekoho iného. Sám som svojím spokojným zákazníkom. Už neuvažujem ako zamestnanec. Ani ako živnostník. Vďaka knihám o podnikaní, marketingu, stratégiách.

Ak analyzujem, čo sa stalo, prečo som dokázal toľko vo svojom živote zmeniť, dostávam sa k niekoľkým veciam, ktoré asi musia byť prítomné, aby človek vôbec niečo skúsil.

 • Nádej, že úspech môžem naozaj dosiahnuť. Akoukoľvek cestou. Možno viera v zázračnú tabletku, alebo predstava že „za pokus nič nedám“. Ak už mám nádej na zlepšenie či priamo na úspech, potom je hlúposť neskúsiť to. Ak veríte, že niečo môžete dokázať, asi vás to začína zaujímať. Ak vás to zaujíma, začnete čítať, pýtať sa, počúvať. A tak získavate znalosti.
 • Znalosti. Všetko, v čom som uspel sa začalo čítaním kníh, počúvaním nahrávok, stretávaním sa s ľuďmi, ktorí sa v tej veci vyznali. Venoval som tej téme proste pozornosť. Ak som niečo chcel dosiahnuť, nedarilo sa, kým som nevedel, ako na to. Kým som chudol pomocou tabletiek, pribral som hneď, ako som ich prestal užívať. Štúdium literatúry o chudnutí (či inej oblasti) je nepríjemné, pretože kým sa s nejakou novou oblasťou zoznámite, nestačí na to zvyčajne len jedna kniha. Chce to 10 aj 20 kníh, aby ste svoj mozog naprogramovali na danú tému. A aj mozog potrebuje čas na to, aby nové informácie nahradili predošlé nesprávne vzorce myslenia. A potom, keď už viete, musíte nájsť v sebe silu tieto znalosti uplatňovať. Denne a dlhodobo, aby ste nahradili starý návyk novým. Ak chcem schudnúť, musím sa vzdať jedenia čokolády a vyprážaných rezňov. Nemôžem si zo zvyku kúpiť makovník a zjesť ho celý cestou z obchodu. Musíte vedieť, čo treba zmeniť a potom to aj zmeniť. No vedieť to nestačí. Je potrebné v tom zmysle konať. Denne, denne, od hodiny ku hodine. Musíte odolávať pokušeniu skĺznuť do starých koľají pohodlia. Nedať si tortu, nezapáliť si cigaretu, neuliať sa z tréningu. Čítať odbornú knihu namiesto rozptýlenia pri televízore. To chce trpezlivosť.
 • Trpezlivosť. Úspech nikdy neprichádzal tak rýchlo, ako keď to čítate zhrnuté na pár riadkov. Trvalo to mesiace, kým som musel robiť to, čo bolo treba. Cvičiť, odtŕhať si od úst čipsy a čokoládu. Vyrábať webstránky a nemať z nich roky žiadny príjem. Učiť sa o podnikaní bez konkrétnej predstavy ako na to. Toto bolo vždy najťažšie obdobie. Musíte bojovať, ísť naplno a zatiaľ nevidíte žiadne výsledky. Je ťažké vydržať, keď odmenou je len nepohodlie a nádej, že až oveľa neskôr budete možno odmenení výsledkom. V tomto bode mnoho ľudí zlyhá. Chceli by ten výsledok, ale nechce sa im dlhodobo pracovať „bez okamžitej odmeny“. Obdobie kým sa učíte novú látku a uplatňujete ju v živote je pomalé a nepríjemné. Trvá prinajmenej niekoľko mesiacov. Na začiatku vás bude všetko brzdiť. Prestávate fajčiť, ponúkajú vám cigarety. Chcete schudnúť, všade nachádzate bábovky a vyprážané rezne. Chcete začať podnikať, varujú vás pred bankrotom. Chcete cvičiť, pozvú vás na pivo. Musíte zo seba vydať veľa energie, aby ste tento brzdný protitlak okolia a starých zvykov prekonali. A to vás začne tlačiť k prehodnoteniu, kto vlastne je vo vašom najbližšom okolí.
 • Okolie. S akými ľuďmi sa stretávate, takí časom budete. Okolie nás formuje a my formujeme okolie. Ak ste obklopení neúspešnými ľuďmi, len ťažko sa vám podarí uspieť. Vyhľadávajte preto spoločnosť takých ľudí, akými sa sami chcete stať. Nemárnite čas ničnerobením, ak chcete dosiahnuť výsledky. Náš život určí to, čo budeme robiť často, opakovane.
 • Opakovanie, vytrvalosť. Ak niečo robíte pravidelne, to bude určovať vašu budúcnosť. Možno sa cítite byť génius. Možno by ste sa vedeli rýchlo naučiť nové, náročné veci. Ak ale namiesto učenia budete pravidelne po večeroch pozerávať televízor, stanete sa pasívnym divákom televízie. Preto je dobré občas prehodnotiť, čo robíte pravidelne. V práci, doma, vo voľnom čase. Aby sa nestalo, že v práci pravidelne podávate podpriemerný výkon a po práci žiadny výkon telesný a takmer žiadny myšlienkový. To by ste asi dosť plytvali svojimi schopnosťami. Ak ich nevyužijete, je to rovnaké, ako keby ste ich ani nemali. Ak svoje silné stránky nebudete využívať a používať pravidelne, rozvíjať ich, budete mať život človeka, ktorý nemá žiadne silné stránky. Je jedno či ste negramotný človek, alebo sa vám iba nechce čítať. Ak nečítate, výsledok bude rovnaký. Preto vždy skúmajte, aké činnosti robíte pravidelne a často. Ak sa často flákate a rozptyľujete, dostanete to isté, čo majú flákači. Pohodlie je návykové a tak vždy, keď máte pocit, že sa cítite pohodlne, zbystrite pozornosť. Úspech a výsledky sa spravidla nedajú dosiahnuť v pohodlí.

Skúste to nejaký čas prísne dodržiavať a po pár mesiacoch zistíte, že sa vaša situácia začína vyvíjať.

Komentáre k článku: Čo treba pre úspech spraviť

 1. viliam 21. júna 2010

  ….veľmi kvalitný pohľad…obdivuhodné je už iba to,keď človek dosiahne a splní si svoj sen…keď je vytrvalí,precízny a hlavne tvrdý na seba…
  a z takéhoto článku cítiť energiu…gratulujem

 2. David 19. júna 2011

  Ako keby som pocul hovorit sam seba – presne moje slova najma ohladne toho, ze ked chceme byt uspesni nemozme sa stretavat s neuspesnymi a nechat sa od nich brzdit a najma, nepocuvat ich reci typu ,,to sa neda, to je nerealne a ty nato nemas,,. Super clanok na zamyslenie sa nad sebou

 3. MAREK 21. augusta 2012

  Perfektne napisany članok,je v ňom pekne všetko zhrnute čo obnaša uspech. V takomto zloženi a dodržiavani tychto bodou to jednoducho musi prisť. Gratulujem

 4. Marek K. 30. júla 2013

  Takisto moja reč, v poslednom čase som sa pomerne dobre stotožnil s drilom a dosiahnutím úspechu v živote. Čím viac premýšlam progresívnejšie, tam kde iní vidia zvislú stenu ja vidím schody, kde iní zosadajú, tam ja šliapnem do pedálov. Podarilo sa mi schudnúť 15 kg, vyformovať postavu, dokončiť doktorát, preprogramovať myslenie, no zrazu som pochopil, že moje najbližšie okolie sa mi vzďaluje názormi, schémou myslenia. Cítim sa nepochopený, ako v krajine hlupákov, nemám si zrazu s rodinou čo povedať, lebo sa nezhodneme. U ních je všetko nemožné, úpsech len pre vyvolených, peniaze pre zlodejov, vzdelanie zbytočné, televízna obrazovka ich oltárom i modlou. A práve doteraz som bol ako oni, lebo na mňa vplývali celý život, no teraz som vyrazil dopredu, ale ostatní nerástli so mňou a to človek pocíti, nech je to pre každého potešením.

Pridajte komentár: