Nech je váš úspech vyvážený

Najväčší životný úspech dosiahnete, ak sa vám podarí dosiahnuť vyvážený život. Každý má o úspechu iné predstavy. Moc, chata, jachta, auto, peniaze, ženy, muži, rodina, priateľstvo, vlastné lietadlo, hrsť ryže, cestovanie po svete, zohnať dávku heroínu, víťazstvo v športe, koncert pred natrieskanou sálou, kniha, deti, charita, tretí sektor, mediálna popularita, šperky, volebné víťazstvo… Úspech môže mať mnoho názvov. Tieto názvy znamenajú pre niekoho úspech. Pre iného sú to bezcenné hodnoty. No všetci poznáme úspech.

Výsledkom úspechu je vždy emócia. Pocit.

Niektoré úspechy môžu priniesť silné emócie – radosť, nadšenie. Tieto pocity sú však veľmi prchavé a krátkodobé. Oveľa spoľahlivejšou mierkou úspechu je celkom nenápadný pocit. Pokoj, pohoda, spokojnosť.

Pokoj je najväčší úspech.

Ak zažívate pocit pokoja a pohody, je to fantastické. Nie je to silná a nápadná emócia. No ak ste si vybudovali takú životnú situáciu, v ktorej pokoj zažívate právom, tak vám tento pocit vydrží dlho. A stojí za to oň bojovať. Uspokojenie a príjemné emócie nám však neposkytnú len samotné hmotné statky. Je fajn mať veľa peňazí, majetok, dom. No to samo osebe nestačí. Ak kúpite dom, je to fajn. Ale nedá vám to pocit uspokojenia. Možno preto, že ste v ňom sám, možno preto, že neviete čo máte chcieť ďalej. Možno preto, že ste chceli väčší. Možno preto, že sa musíte začať starať o vybavenie a údržbu. To je jedno.

Vec vás nespraví šťastným. Určite nie, ak ste neboli šťastní aj predtým, kým ste ju nemali. Možno dokážete byť úspešní aj s relatívne malým finančným príjmom a v značne skromných podmienkach. Ak máte onen pocit životnej spokojnosti, radosť, pocity slobody máte viac ako niekto, kto síce má veľký majetok, ale nie je nikdy spokojný. Musí to byť váš súkromný pocit „ja som spokojný“. No s nemajetnosťou to príliš nepreháňajte. Majetok je potrebný, keď pre nič iné, tak ako zábezpeka na starobu. Svoju pozornosť rozdeľujte medzi ochrana zdravia, financie, odpočinok, priateľov, rodinu a vzdelanie.

Nerobte z chudoby cnosť!

Byť chudobným je nevýhodné. Ak ste chudobní, nemáte byť na čo hrdí. Naopak. Určite nie ste s daným stavom spokojní. Tak nestrácajte čas chválou chudoby. Hľadajte spôsoby, ako sa postavíte na nohy. Nie dôvody, prečo to nejde.

Neodkladajte nič dôležité na neskôr.

Učte sa vnímať pocit svojho šťastia. Možno nateraz je prehlušený ruchom okolitého sveta. Pocit spokojnosti sa dá vyvolať aj keď nemáte veľa hmotných statkov. Učte sa to, znova a znova robte to, čo by ste robili, keby ste boli úspešní. Oblečte sa ako úspešný človek. Hovorte ako úspešný človek. Stretávajte sa s úspešnejšími, aspoň v knihách, ak nie naživo. Starajte sa o svoje zdravie, jedzte striedmo, cvičte, učte sa. A potom uspejete aj v oblastiach, kde ste predtým nemali šancu.

Ste úspešní, ak si viete nájsť čas na zdravie, cvičíte, rozumne sa stravujete, učíte sa, venujete sa rodine i práci, relaxujete, zarábate… To všetko je prepojené. Ak sa vám darí udržiavať základné zložky svojho života v rovnovážnom stave, ste dokonca veľmi úspešní. Viete prečo? Pretože predpoveď do vašej budúcnosti je pre vás priaznivá. Ak dnes žijete vyvážene, dosť pravdepodobne ste už teraz vcelku spokojní, možno chvíľami až šťastní. Ak sa popritom vzdelávate a chránite rodinu a zdravie, dá sa očakávať, že v budúcnosti to bude len lepšie.

A ak v tejto chvíli ešte nemáte pocit úspešnej kontroly svojho života, nevadí. Nič sa nepodarí na prvý pokus. Skúste to znova.

Všetko, čo sa vám odteraz stane, máte v rukách vy.

Prajem vám, aby ste mali úspech čoraz častejšie. Je to totiž vec zvyku.

Neviete, čím začať?

Odstráňte z bytu televízor. Zmení vám to život.

Pridajte komentár: