Prečo je lotéria nanič

Lotéria je vstupenka na nádej. Človek si podá žreb a pár dní si môže predstavovať, ako zbohatne. Lotéria zodpovedá mysleniu neúspešného človeka – úspech nezávisí na mne, ale je vecou šťastia, alebo okolností.

Každá lotéria je zariadená tak, aby peniažky šli k jej organizátorovi. Vyhrať v lotérii je tak zúfalo nepravdepodobné, že si to ľudia nevedia ani len predstaviť. V lotérii sa vydá často niekoľko miliónov žrebov. Vyhrať v lotérii? Máte šancu 1 ku niekoľko miliónom. Zato nádej na úspech vlastným pričinením je oveľa priaznivejšia. Ak začnete podnikať, máte šancu možno 1 ku niekoľko sto, že uspejete.

Ak si založíte firmu, veľká časť úspechu závisí na vašej práci, na vašich nápadoch. Nie na náhode. Nedúfajte, že o vašej budúcnosti nakoniec rozhodne šťastie. Vytvorte si ju. Ak si budúcnosť nevytvoríte vy sami, pôjde to s vami od desiatich k piatim. Ak teda náš skladový robotník chce zmeniť svoj príjem, nemôže použiť ani viac práce, sily, ani lotériu. Kým bude mať na predaj len svoju hrubú silu a voľný čas, nezmení sa jeho šanca na úspech. Robí to, čo robí väčšina nekvalifikovaných ľudí. A tak dostane to, čo dostávajú aj ostatní. Neistotu, nízku mzdu a neúspech. Večer príde unavený domov a už asi nenájde silu, aby hľadal nejaké riešenie, ako si zmeniť život. Pohodlnejšie bude zájsť na pár pív. Uniknúť realite bezútešných dní. Tým sa aj posledná šanca na úspech asi navždy uzatvorí. Tento človek sa asi navždy bude považovať za neúspešného. Škoda. Pritom ak by sme sa na vec pozerali s odstupom, možno by sa ukázalo, že s neúspešnými ľuďmi to u nás nie je zďaleka také zlé, ako sa zdá.

Pridajte komentár: