Úspech je, keď…

Veľa ľudí sa dnes cíti byť neúspešnými. Neraz však ide skôr o problém so sebahodnotením ako o skutočný neúspech. Je dobré občas si pripomínať, že aj životný štýl najchudobnejších ľudí je u nás lepší, než životný štýl ľudí v rozvojových krajinách. Neumierame od hladu, smädu, väčšinou máme základné potraviny, strechu nad hlavou, splachovacie záchody, teplo. Nechcem vyvolať dojem, že sa s tým máte uspokojiť, zaliezť do suda a vyhlásiť to za úspech. Chcem tým povedať, že mnohí z nás žijeme tak, že s tým môžeme byť bez preháňania veľmi spokojní. Slovo spokojní tu je dôležité. Väčšinou máme splnené základné potreby a úspech by sme chceli ako čerešničku na torte. A je to v poriadku, je prirodzené, ak človek chce rásť, ísť ďalej. Poďme teda na to.

Mnoho ľudí chce rýchly návod na úspech. Podľa možnosti na spôsob: „večer si musíte veľmi priať milión eur a ráno ich buď nájdete hodené v schránke, alebo vám prídu cez noc na účet“. A keď to takto nefunguje, tak stratia chuť niečo skúsiť.

Otázka teraz znie, či skúsite uspieť. To, že ste v minulosti úspech nedosiahli, nevadí. Môžete teraz začať meniť svoju budúcnosť. Dnes môžete začať robiť na tom, aby ste úspech dosiahli v budúcnosti.

Väčšina ľudí, ktorí sa cítia neúspešní, sa ani nesnaží nič dosiahnuť. A tak ich neúspech vlastne ani nie je žiadna pohroma. Je to len stav. Nedali si cieľ a nedosiahli nič. Príčina, následok.

Prečo si ľudia nestavajú ciele?

Pretože cieľ je spravidla vzdialený v čase. A dnešná doba nás doslova učí byť netrpezlivými. Veľa vecí máme na jediné kliknutie. Prístroje majú ovládač – zapnete a už to je. A tento zvyk by sme radi preniesli aj do vlastného života. Rýchlo, alebo nič!

 • Som chorý? Zhltnem tabletku a vyzdraviem.
 • Nudím sa? Zapnem zábavu.
 • Nemám peniaze? Podpíšem pôžičku.

Fajn. Doveďme to potom do dôsledku. Najčastejšia túžba človeka je byť spokojným, možno – expresívnejšie povediac – až šťastným. Máme riešenie na to byť šťastným rýchlo? Áno. Drogy. Tie vám šťastie chemicky zapnú na počkanie. Super! Čo ďalej? Ďalšia dávka. Skvelé. Čo ďalej? Ďalšia dávka? Môže byť človek dlhodobo šťastný vďaka droge? Nie. Vidíme to na príbehoch narkomanov. Akokoľvek je šťastie koncentrátom toho, čo všetci chceme, nepomôže, ak ho dostaneme zadarmo, na jedno kliknutie, alebo cez ihlu.

 

 

 

 

 

Chcete niečo zadarmo a rýchlo? Chcete nemožné.

Netrpezlivosť je deštruktívna. Povrchní ľudia sú neúspešní. „Chcem to hneď, alebo nič“. A to potom aj dostanú – nič. Nič hodnotné nedostanete lacno, rýchlo a bez námahy. Dosiahnuť úspech je vždy dlhodobý proces. To väčšinu ľudí celkom odradí. Škoda, pretože výsledok stojí za to.

Úspech v živote sa nedá dosiahnuť rýchlokurzom, instantne, skratkou. Úspech v živote sa skladá z vecí ako sú znalosti, zručnosti, schopnosť vychádzať s ľuďmi, vzťahy, dôvera, kondícia, zdravie, postoje, životný pocit. Práve takéto hodnoty sa dajú významne a priaznivo ovplyvniť, len ak na nich systematicky pracujete. Nedajú sa kúpiť. Nie sú dostupné okamžite bez tréningu, snaženia, námahy. A hneď zahorúca poďme do ďalšej úvahy. Častá otázka: Je úspechom až dosiahnutie cieľa? Alebo je úspechom už aj samotná cesta k úspechu? Ja si myslím, že tu treba rozlišovať. Oficiálne je úspechom až splnenie cieľa.

 • Športovec vyhrá súťaž.
 • Dnes som sa stal milionárom.
 • Schudnete na normálnu hmotnosť.

To všetko sú úspechy, výsledky, ocenenia, triumfy. No ak sa na to pozriete bližšie, tak aj príprava na tieto úspechy má niečo do seba. Už samotná príprava môže byť úspechom – dokonca možno významnejším, než ten finálny a efektne splnený cieľ. Významnejším preto, lebo trvá dlhšie, než radosť z výsledku.

 • Pravidelné športovanie vám zlepšuje kondíciu, zdravie, formuje vašu osobnosť, disciplínu. Pravidelná príprava na súťaž môže byť hodnotným základom pre mnohé iné úspechy.
 • Nie je zas tak zlé, ak máte len pol milióna a ešte nie ste celkom milionár. Určite netriete biedu. Učíte sa, hľadáte spôsoby, skúšate.
 • Aj keď ešte nie ste dokonale štíhli, je fajn víťaziť nad obezitou. Čím ste bližšie k normálnej hmotnosti, tým lepšie sa cítite – 24 hodín denne.

Takže úspech sa začína pomaly. Ale čo v prípade, keď sa považujete za neúspešného? Keď si neveríte? Práve teraz príde to večne omieľané „myslite pozitívne“. Ak ste boli doteraz so sebou nespokojní, ak si neveríte, asi si budete pri ďalšej rade ťukať na čelo:

 • Musíte očakávať úspech, nie prehru.
 • Musíte si navodiť pozitívne naladenie, nadšenie, spokojnosť, radosť.

Musíte začať „chodiť po svete“ spokojní. Tieto pocity si musíte dopriať, aj keď možno v úvode nie sú vôbec ešte „zaslúžené“. Toto sa dá natrénovať. Možno niekto bude teraz kuvikať, že je choré vyvolávať si pocity radosti a úspechu už v situácii, keď som ešte žiaden úspech nedosiahol. Ale verte tomu, že ak si dokážete radosť a spokojnosť navodiť cvičením, zažijete ju. Naozaj. Čo na tom, že je to radosť získaná „neprávom“? Je hodnotné zažiť pocity radosti. Tak si ich užite.

 • To, ako sa cítite, záleží na tom, čo máte v hlave.
 • To, ako sa hodnotíte, záleží na tom, čo si o sebe myslíte.

Vaše myslenie určí, ako sa budete cítiť, čo si myslíte a čo urobíte. Myslenie teda je základom. Kto ovplyvňuje vaše myslenie? Vy.

 • Striktne si zakážte myslieť negatívne.
 • Vyhýbajte sa negatívnym podnetom.

Ak sa chcete vyhnúť mínusovým myšlienkam, chce to zrušiť všetko palivo, ktoré by horelo v kozube negativizmu. Preč televíziu, spravodajstvo, noviny, klebety, niektorých ľudí. Regulujte to, čomu venujete v hlave priestor.

 • Môžete sa nechať deptať máloduchou a bezútešnou hudbou. Alebo si zvoliť povznášajúcu optimistickú.
 • Môžete čítať horor, alebo duchaplný román.
 • Môžete myslieť na sviniarov v politike, alebo na rozkvitajúcu prírodu.
 • Môžete ísť na návštevu k zlostnému známemu, alebo k príjemným ľuďom.

Ak si strážite, čomu venujete pozornosť, časom si vytvoríte návyk fyzicky odísť od negatívnych podnetov. Prečo to beriem tak prísne? Na svete je len málo vecí, ktoré môže človek naozaj ovplyvniť. No jednu vec máte plne pod kontrolou len vy. To je to, čo spracovávate vo svojej hlave. Čomu v nej vytvoríte priestor.

Ak si svoj mozog napcháte informáciami o miestnych či svetových celebritách, športových výsledkoch a telenovelách, v tom rozsahu slovnej a informačnej zásoby potom budete aj rozmýšľať. Váš mozog bude spracovávať a kombinovať len tie vstupy, ktoré dostal. Nemá nič iné, len to, čo ste doň za svoj život vpustili.

 • Ak sa venujete bežnému šumu z novín a televízie, asi viete riešiť otázky typu – čo by asi mala spraviť tá herečka teraz, keď ju opustil ten politik? Ako asi zareaguje postava v telenovele na to, keď sa vráti Chuanita?
 • Ak čítate filozofickú literatúru, asi vás zaujímajú hlbšie myšlienky, zaoberáte sa možno otázkou bytia, postojov, radi rozmýšľate v abstraktných pojmoch.
 • Ak sa venujete obchodnej literatúre, asi spriadate plány, akú marketingovú stratégiu by ste mohli použiť vo svojej firme.
 • Ak čítate o kvantovej fyzike a vesmíre, tak vám to bude víriť v hlave na tieto témy.

A tak podobne. Jednoducho – pár rokov sa pohybujte medzi počítačovými odborníkmi, čítajte odbornú IT literatúru a asi sa stanete počítačovým odborníkom. Pár rokov sa pohybujte medzi krčmou a sledovaním televízora a… A asi tušíte, čím sa stanete.

Ak chcete dosiahnuť úspech, začnite na vstupe. Zmeňte to, čím sa kŕmite. Tak ako telo potrebuje zdravé jedlo, aj mozog potrebuje výživné a pestré myšlienky. Inak bude vaše myslenie neduživé. Nepovoľte si plytvať časom na veci, ktoré vám môžu poškodzovať myslenie. Alebo ním plytvať. Mnoho vecí v živote ovplyvniť nemôžeme. Ale svoje myšlienky áno. Pritom náš život a jeho kvalitu z podstatnej časti utvárajú a určujú práve naše myšlienky. Čo dovolíte, aby vám chodilo v hlave, takí budete.

Pridajte komentár: