Úspech nie je šťastie, ani náhoda

Úspech je v predstave neúspešných ľudí spojený väčšinou so šťastím a náhodou. Tento nezmysel nájdete dokonca aj v slovníkoch. Napríklad v synonymickom slovníku slovenčiny je synonymom úspechu „šťastie, šťastná náhoda“. Prosím, neverte takému bludu. To môže napísať človek, ktorý buď o veci nepremýšľal, alebo je sám v zajatí skresleného myslenia neúspešných ľudí.

Úspech je výsledkom cieleného snaženia.

 • Športovec trénuje, aby nakoniec dobehol ako prvý na súťaži. To je úspech.
 • Študent chodí do školy a nakoniec ju úspešne ukončí.

To nie je šťastie, ani náhoda. Náhoda je, ak v meste nájdete 5-eurovú bankovku na chodníku. Šťastie máte, ak vyhráte v lotérii. Náhodu ani šťastie vy sami nemôžete ovplyvniť. Šťastie nie je stratégia! Náhoda nie je stratégia!

 • Nemôžete sa snažiť a ísť hľadať viac bankoviek do mesta.
 • Nemôžete účinnejšie vyplniť tiket do lotérie, aby ste tak privábili výhru.

Tie veci nemôžete ovplyvniť. Preto sa na šťastie a ani šťastnú náhodu nemôžete nikdy spoliehať. Nie je to žiadny úspech, ak vás postretnú. Je to fajn ak vás postretne šťastie alebo príjemná náhoda. Ale nedá sa na tom stavať.

Úspech máte plne vo svojich rukách. Ak niečo dostanete zadarmo, šťastnou náhodou, nie je to úspech. Je to fajn, môžete si to pripísať na konto ziskov, ale nie je to úspech. Práve toto je dôležitý rozdiel medzi úspešným a neúspešným človekom.

 • Úspešný človek hľadá, čo môže sám ovplyvniť a tomu sa potom vytrvalo venuje. Neskôr, keď dosiahne úspech, ostatní si možno povedia, že mal šťastie. Tajomstvo jeho úspechu je v práci.
 • Neúspešný človek nerobí nič a tak je vlečený okolnosťami do neznáma. Roky sa mu nedarí uspieť a tak sa označí za smoliara. My však už vieme, že to nie je smola, ale jeho pasivita, ktorá je na vine.

Možno teraz namietnete, že človek sa predsa často dostane do situácie, ktorá sa nedá nijako ovplyvniť, v ktorej sme bezmocní. To sa stáva. No vždy je vo vašich rukách to, ako na vzniknutú situáciu zareagujete. A to následne ovplyvní, čo s vami bude.

Ak sú okolnosti nepriaznivé, rozhodne, ako na ne zareagujete.

Nad mnohými okolnosťami nemáte žiadnu kontrolu. Ale stále máte pod kontrolou to, čo spravíte, ako sa zachováte. Spomeňte si na príslovie „všetko zlé je na niečo dobré“.

Príklad. Dostanete výpoveď a vo vašom okolí nie je žiadna voľná práca. Čo spravíte?

 • Jedna možnosť je zostať pasívnym. Ponariekať si, že život je krutý a čakať, kedy vám úrad práce predhodí nejakú inú prácu.
 • Druhá možnosť je okamžite začať hľadať riešenie. Čo iné môžete robiť? Nedá sa hľadať si prácu v inom meste? V inej pracovnej oblasti? Čo tak začať podnikať?

Mnohí teraz asi namietnu, že sú v situácii, keď by nemohli ísť robiť do iného mesta, pretože nemajú peniaze a čas na cestovanie za prácou. Odsťahovať sa tam nemôžu – majú predsa kúpený dom a ten nepredajú. Podnikať nemôžu, lebo nemajú kapitál, ani nápad. A nájdu kopu iných dôvodov. Práve to je klasický vzorec myslenia neúspešných. Vyratúvajú dôvody, pre ktoré sa niečo nedá.

Už nikdy nevyratúvajte dôvody, pre ktoré sa nedá vykonať zmena.

 • Pýtajte sa, aká zmena pre vás bude prospešná.
 • Potom začnite vyratúvať spôsoby, ako sa to dá spraviť.

Komentáre k článku: Úspech nie je šťastie, ani náhoda

 1. zara 30. mája 2010

  Prave tento clanok ma nakopol, aby som zacala menit svoj zivot k lepsiemu – dakujem autorovi! je pravda, ze ked clovek ma ciele a robi nieco pre splnenie cielov, tak to funguje :)

 2. Bystrik Kacer 30. mája 2010

  Ak chceme byt uspesni, potrebujeme mat svoj ciel a ist si za nim. Nemozeme sa bat a ani vzdavat, ked sa nam nieco nepodari. Treba zit svoj sen. Nedavno som zacal s jednym podnikanim, a nemozem si vynachvalit, ako sa mi buduje siet. Je to aj tym, ze mam svoj ciel byt uspesny ;)

Pridajte komentár: