Kam dávate svoju pozornosť?

Začnime na príklade s peniazmi. Najhoršie sú na tom tí, ktorí dostávajú zaplatené denne. Dnes sa už takéto vyplácanie veľmi nerobí, ale sú oblasti kde sa s ním ešte stretnete. Čo sa stane? Tých pár dukátov, čo vám vyplatia hneď miniete. Najete sa, prežijete ale na nič neostane. O niečo lepšie je dostávať peniaze raz za pár týždňov. To už dostanete do rúk väčšiu sumu a je jasné, že z nej spravíte väčšie veci. Z veľkej čiastky sa ľahšie kúpi hodnotná vec, odloží na sporenie a podobne.

Niečo podobné funguje aj s pozornosťou. Ak chcete dosiahnuť veľký cieľ, musíte tomu obetovať určitý čas, pozornosť. V dnešnej dobe sme však tvrdo rozptyľovaní. Aj preto mnohí ľudia nevedia pracovať z domu. Zvoní mobil, potom ide niečo v televízore, potom treba vyvenčiť psa, potom sa ozve švagor s nejakou otázkou.

Ak chcete dosiahnuť úspech, myslite na to, že takéto drobné vyrušenia vás môžu celkom paralyzovať a nič nakoniec nespravíte. Typickým príkladom je práca s počítačom.

Napríklad sa chcete začať venovať grafike. No kým sa prebijete e-mailami, príde pár požiadaviek z Facebooku. Potom vám niekto napíše SMS a to si všimnete že niekto na Instagrame vám dáva otázku. Potom zas príde nejaký majl a odpoviete pár ľuďom na Facebooku. Jeden vám zavolá cez Skype, aby sa poradil. Potom vám na počítači niečo prestane fungovať, možno maličkosť, ale kým to vyriešite prejde pár minút. To stačí aby sa zas nahromadili nové e-maily. Sú to síce obchodné ponuky, ale keď už ste v majloch, napíšete známemu. potom zas pípne mobil, že na Instagrame je nový komentár a takto to pokračuje až do večera. Končíte úplne vyčerpaní. Nič ste nespravili, celý čas ste robili.

To je príklad toho, ako vyzerá rozptýlená pozornosť. Je to energeticky náročná činnosť prepínať mozog z činnosti na činnosť. Preto nakoniec nič užitočné neprodukujete a ešte ste aj unavení.

Ak chcete uspieť, musíte si stanoviť cieľ. K nemu potom musíte začať smerovať s plnou a výhradnou pozornosťou. Vypnite mobil, sociálne siete, televízory, rádiá. Zatvorte dvere a napíšte na ne, dokedy nechcete byť nikým rušení. A potom sa pustite do práce. Budete milo prekvapení, ako veľa sa dá spraviť, ak si takto vyčleníte napríklad hodinu denne na nejaký cieľ.

Príkladom môže byť čítanie kníh. Bežne knihu zvládnete tak za 8 hodín. Ak denne čítate tak asi hodinu, za týždeň máte "v sebe" jednu knihu. Za rok okolo 50. Ak to nebude len beletria, ale aj odborné knihy, stanete sa odborníkom.

Komentáre k článku: Kam dávate svoju pozornosť?

  1. Marek 21. októbra 2013

    Tak tak, čítať treba. Aj Earl Nightingale hovorieval, že ak sa človek vzdeláva v nejakej oblasti hodinu denne, za 5 rokov z neho môže byť odborník. Inak, skvelá stránka. Nech sa darí Miro.

Pridajte komentár: