Kto neuvažuje, ten platí

Prečo sú teda mnohí ľudia stále bez peňazí? Pretože neuvažujú. Neplánujú. Bavia sa. V hlave memorujú výsledky športových zápasov za posledné roky. Majú prehľad o osobnom živote celebrít. Nuž a pri tomto náročnom procese sa akosi pozabudnú zamyslieť sami nad sebou, nad svojimi možnosťami a cieľmi.

Túžba mať veľa peňazí je často len túžbou minúť veľa peňazí.

Tak vzniká zásadné nedorozumenie. Ak chcem peniaze mať, nemal by som už vopred plánovať, ako ich miniem. Veľká väčšina ľudí si tento detail nevšimne. Koľko zarobia, toľko minú. Často minú dokonca viac, než zarobia a potom sú roky zadlžení.

Preto vám odporúčam inú stratégiu. Skúste si premyslieť, čo by ste chceli a čo by ste naozaj potrebovali. Ak si spravíte súpis svojich túžob, dá sa spočítať, koľko peňazí by tento váš sen asi stál. Viem, sny sú často limitované našimi možnosťami. Potom si položte nepríjemnú otázku: je reálne s príjmom, ktorý mám, tieto ciele splniť? Možno zistíte, že ste zamestnaní v práci, ktorá vám neumožní splniť to, čo by ste chceli. Je to nepríjemná informácia, ale aspoň máte námet na rozmýšľanie. Možno by to chcelo zmeniť prácu. Možno zmeniť spôsob, akým peniaze zarábate.

Dôležité je, aby ste vôbec mali nejaký svoj sen, predstavu, čo chcete dosiahnuť v budúcnosti. Kým totiž nemáte obraz o tom, kam sa chcete dostať, neviete, kam máte ísť. Chcete vlastniť dom? Auto? Chcete sa presťahovať do iného štátu? Chcete rodinu? Chcete napísať knihu? Chcete byť poradca? Chcete mať záhradu? V tej chvíli viete, že svoj čas musíte začať organizovať tak, aby ste sa posúvali k možnosti tieto ciele dosiahnuť.

Komentáre k článku: Kto neuvažuje, ten platí

  1. marian 29. apríla 2018

    nechce sa mi verit ze toto vsetko celu stranku pise slovak … vydat ako brozuru a vlozit do skolskych osnov deviatakom zds … to by bolo daco. a mozno slovensky ucitelia by z toho cerpali este viac …

Pridajte komentár: