12 tipov, ako ušetriť peniaze

Poďme sa pozrieť na tipy, ako sa čo najmenej bolestivo dá ušetriť. Podrobnejšie sa téme venujem v dlhšom článku ako ušetriť peniaze. Je mi jasné, že pre mnohých z vás nebudú všetky tipy použiteľné. Berte to ako inšpiráciu z ktorej si každý môže zobrať to, čo sa mu hodí. Nie je to snaha o plošné zoškrtanie nákladov :-)

  1. Ak máte akékoľvek dlhy, zlikvidujte ich. Dlhy sú najdrahšie. Radšej sa zbavte dlhov čím skôr. Neplatí to v prípade, že dlh je výhodnejší, než jeho vyplatenie. V ďalších bodoch už predpokladáme, že dlhy sú splatené.
  2. Nepoužívajte auto, ak to nie je nutné. Pokiaľ ho ani nemáte, tak si ho ani nezriaďujte. Ak máte hlbšie do vrecka tak mať auto a jazdiť v ňom je skoro ako živiť jedného človeka navyše.
  3. Zriaďte si druhý účet v banke. Na ten začnete posielať peniaze prevodným príkazom. Ak ste doteraz platili dlh, nájomné, hypotéku či leasing, rovnakú čiastku začnite posielať na nový účet. Alebo o niečo vyššiu. Ak vám príde nečakaná suma, patrí na tento účet. Podmienka: nesmiete vedieť, koľko na tom účte máte. Nesmiete z neho môcť vyberať. Je to vaša hlavná rezerva. Ak neviete koľko tam je, nebudete mať chuť kupovať. Preto banke zakážte posielať výpisy z účtu. Ak sa vyznáte, môžete namiesto na účet posielať peniaze do niektorého lepšie úročeného fondu. Ale to už je téma mimo tento článok.
  4. Spravte si aspoň na nejaký čas prehľad o vašich nákladoch. Nezaujíma vás, koľko miniete za mesiac (mnohí všetko a niečo navyše). Zaujíma vás štruktúra. Čo kupujete, kedy, kde, prečo. Hľadajte miesta, kde robíte chyby a kúpite aj veci, ktoré by ste nepotrebovali.
  5. Zapchajte si nos a prehrabnite svoje smeti. Zapíšte si všetko, čo tam nutne nemuselo byť. Možno zistíte, že často vyhadzujete nedojedený chlieb, alebo nedojedené údeniny. Alebo nekvalitnú zeleninu. Raz za čas sa to stane asi každému. Ale ak vyhadzujete do smetí veci, ktoré ste kúpili, je dobré o tom vedieť. Ak sa to opakuje, kupujte menej takého tovaru.
  6. Vyškrtajte zbytočnosti z nakupovania. Chodíte nakupovať? Obchodné centrá majú prvotriedne zvládnuté, ako vás donútia kúpiť aj to, čo nechcete. Takže aj vy musíte spraviť prvotriedne prípravy na to, aby ste ušetrili peniaze a neskočili im na lep. Pozor najmä na zľavy a akcie. Často sú zákerné.
  7. Pozor na luxus. Ak sa zaujímate ako ušetriť peniaze, kontrolujte aj náklady, ktoré sú zbytočné. Presnejšie – dá sa bez nich žiť. Preč návštevu kina, kaviarní či reštaurácií. To všetko sú služby, ktoré sú značne predražené. Aj tu platí – s mierou. Ak viete, že je v kine naozaj dobrý film, doprajte si ho. Ak ste na výlete, reštaurácia môže byť riešením. No platiť tieto služby viackrát za mesiac už môže nahryznúť rozpočet.
  8. Prestaňte platiť kreditnými kartami. Je dokázané, že ľudia sú ochotnejší platiť už aj keď len vidia symboly mastercard. V Amerike to je bežné (odtiaľ pochádza ten výskum) ku nám to už prichádza. Platiť kartou menej bolí. Viac miniete.
  9. Kupujte mimo sezónu. Najmä koncom leta a koncom zimy bývajú výraznejšie výpredaje. Pri troche šťastia môžete za mnoho vecí ušetriť značnú časť prostriedkov. Bežne 20 až 50 percent. Vyberajte si obuv, veci na oblečenie. Áno, pôjdu rovno do skrine a vytiahnete ich v budúcej sezóne. Nebudete oblečení podľa poslednej módy. Ale to človek, ktorý hľadá cesty ako ušetriť peniaze, nemusí.
  10. Kupujte v dobrých obchodoch, ale nie značky. S úsporou súvisí aj nákup značkového tovaru. Len veľmi zriedkavo je značkový tovar tak výrazne kvalitnejší, aby sa oplatilo ho naozaj kúpiť. Najmä oblečenie a bežné vybavenie. Nekupujte najlacnejší tovar, býva nekvalitný. Ale ani najdrahší. Ak musíte ušetriť peniaze, oplatí sa mať prehľad o kvalite tovaru aj o tom, aká je štruktúra zliav.
  11. Oblečenie sa dá s prehľadom kúpiť v second hande. Nikto nezistí, či som si tričko opral sám, alebo kúpil už opraté. Rozdiel v cene býva priepastný. V poslednom čase však v týchto obchodoch tiež vedia zavesiť cenovku ako za nový tovar, až človeku vyrazí dych.
  12. Premyslite stratégiu spotreby elektrickej energie. Ak porovnáte vybavenie domácnosti s pred 20 rokov, je tu rozdiel. Dnes je na elektrinu v domácnosti napojených veľa zariadení. Keď sa to zráta, náklady raketovo rastú. Oplatí sa preto zvážiť, kde sú možné úspory. Príkladom môže byť osvetlenie. Ak si nainštalujete úsporné svietidlá, nemusí to byť vždy lacnejšie. Sú to totiž zatiaľ dosť drahé zariadenia. Skúste však zvážiť senzory pohybu. Nie sú drahé a ak nie ste v miestnosti, svetlo sa vypne. Túto tému ale konzultujte s elektrikárom – niektoré druhy svietidiel častým zapínaním rýchlejšie starnú.

Toľko tipy ako ušetriť peniaze. Možno ste v situácii, že máte veľa, alebo veľmi veľa peňazí. Potom vám môže pripadať úsmevné, ako niekto môže škrtiť aj na maličkostiach. Aj pre bohatých však mám jeden tip, ako bonus:

  • Pre každého z nás je určité percento z peňazí pomerne ľahostajné. Dajme tomu jedno percento. Ak zarobíte 700 eur, tak vás asi nebude príliš trápiť 7 eur. Jednoducho sú to pre vás "drobné". A je to v poriadku. Toto nastavenie vám zostane aj keď budete zarábať viac. Čím viac potom zarobíte, tým väčšiu škodu so môžete sami spraviť ak budete bagatelizovať malé čiastky.
  • Kto chce zostať bohatý, musí sa starať o to, aby peniaze prichádzali, a ťažšie odchádzali. Nejaká rozšafnosť, plytvanie a kupovanie luxusu sa môže vypomstiť veľmi rýchlo. Mnohí, čo majú lepší príjem prešli fázou plytvania. Chceli si to proste užiť. Rýchlo však zistili, že nakupovanie vás zbavuje peňazí, ale nedá vám šťastie. V druhej fáze sa začnú správať šetrne a zmysluplnejšie.
  • Rozdeľte sa. Ak dobre zarábate, vráťte časť z príjmu niekam nazad do obehu. Ak vám niekto pomohol získať dobrý obchod, alebo nápad, pošlite mu na účet atraktívnu províziu. Vytvoríte si tak povesť človeka, s ktorým sa oplatí spolupracovať. Peniaze radšej reinvestujte, ako by ste ich rozhádzali za luxus.

Komentáre k článku: 12 tipov, ako ušetriť peniaze

  1. Ferdo 9. januára 2014

    To je pekne a samozrejme aj pravdive , avsak iba z jednej strany pohladu. Je tu aj ina vec a to pochopit ako funguju peniaze , co s mojini peniazmi robi banka, ci niesu aj ine sposoby investovania ako skreckovat tazko zarobene peniaze do mafianskych institucii za co dostaneme 5 ci 6 percent a rocna inflacia je taka ista to znamena ze sme na 0 , tak o akom investovani je rec a podobne ..dalej tiez by bolo potrebne pochopit fungovanie spolocnosti a systemu ..je tu vyskyt mnohych motivatorov ,ktory mam radia ,aby sme setrili , pracovali na sebe a viac zarabali a tak dalej .. Kazdemu by sa mala vynorit otaze ze na co ? Aby clovek zivil banku podporoval system , aby platil vatsie dane a stale bol obozretny , kto od neho chce vytiahnut peniaze..?? Tak ako ma clovek strach z nedostatku penazi , tak ma strach ze o ne pride ..je to skutocne tak Skuste zarobit svoj milion na Slovensku a velmi rychlo budete uvazovat o exile…pretoze Vas budu neustale otravovat sami paraziti…A ak mate sposob ako sa proti tomu chranit … system z vas spravy kriminalnika , prepieraca penazi a neviem co vsetko … Je dolezite mat jasno co od zivota chcem a kam smerujem …a preco ?? ….inac su to iba zastarale rady a dristy ( nevravim , ze nefunkcne) , ktore su zneuzivane na dalsie ciele (nezavisli prezidensky kandidat KISKA , tiez motivator a radca , vydal 2 knihy a ..to , ze si dal za ciel , ze chce byt prezident je obdivuhodne a fajn, avsak opat na to zneuziva naivnych,nevzdelanych a spiacich ludi, koniec koncou ako to bolo stale…nic sa nezmeni, mozes sa zmenit jedine ty …Alebo , sa stane zazrak a ludstvo sa prebudi a zacne volat po ozajstnom demokratickom zriadeni a novom systeme… ???

  2. Hela 10. novembra 2015

    Veľmi dobrý článok o šetrení. Píšem však preto, že ten komentár bol hrozný. Načo niekto niečo číta, keď ho to nezaujíma, alebo rozčuľuje.
    PS:Vyskočila mi prihláška do kurzu. Neviem do akého kurzu som sa prihlásila, ale Miro Veselý je pre mňa značka a tak verím, že bude dobrý. Nabudúce by mohlo byť napísané o aký kurz ide. :)

Pridajte komentár: