Kam tečú peniaze zbytočne?

Poďme si teraz telegraficky predstaviť niekoľko oblastí, kde ľudia často zbytočne platia, hoc by nemuseli. Možno v tomto výpočte nájdete tip, ako ušetriť. Pokúsim sa formulovať prednostne také oblasti, kde úspora nie je bolestivá. Nechcem, aby ste mali pocit, že musíte skrbliť.

Môžeme sa na snahu úspory peňazí pozrieť aj ekologicky. Plytvanie nie je len problémom našej peňaženky. Je to aj vec míňania zdrojov.

Pohotovostný režim elektroniky

Začnime hneď u elektroniky. Viete, čo všetko je zapnuté v elektrike a koľko to žerie? Čísla sú dosť deprimujúce. V domácnosti je na elektrickú sieť napojených veľa rôznych prístrojov. Mnohé z nich odoberajú energiu aj v stave, keď sú vypnuté. Pohotovostný režim spravidla znamená okolo 3 až 5W spotrebu. U starších prístrojov aj 20W. Čo nepoužívate pravidelne, to vypnite.

Nechcem vás nabádať, aby ste v neprítomnosti vypínali hneď prúd. Určite je to výborný nápad, ako usporiť na energii a ako predchádzať požiarom. No vďaka pohotovostnému režimu sú mnohé prístroje zároveň aj oveľa menej poruchové, ako v minulosti. Takže tento bod je na zváženie. Elektrikári sa môžu pohádať a asi nedospejú k výsledkom. A my sa zamerajme na menej kontroverzné témy, ako ušetriť.

Telefón

Veľa tárame do telefónu. Slovo tárame používam zámerne. Ak s niekým potrebujete niečo prebrať, spravte to. Ale akcie telefónnych operátorov nás lákajú hovoriť zadarmo. Niekomu zavoláme a vieme, že je to zadarmo. Tak tárame dve na tri. Tým sa začína vytvárať návyk, že po telefóne si máme odovzdávať aj informácie, ktoré nemajú cenu. Časom si zvykneme hovoriť rozvláčnejšie aj v platenom režime. O ničom. A čas sa míňa. Ak chcete ušetriť, analyzujte svoje telefónne hovory a počet mobilov. Každý z členov domácnosti má často mobil a ešte si platíte aj pevnú linku? Spravte si súčet.

Banka

A poďme zhurta do banky. Koľko máte bankových účtov? Koľko bankových kariet? Všetky tieto služby niečo stoja. Prejdite si svoje bankové účty za nejaké dva-tri mesiace dozadu. Zrejme nájdete poplatky za vedenie účtu, poplatky za transakcie a podobné. Sú v rôznych bankách rôzne. Veľa peňazí sa dá stratiť na operáciách ako výber z bankomatu u inej banky. Viem, že to asi všetci viete. Ale pozrite si svoje účty. To, čo sa platí naozaj, je neraz oveľa viac ako banka deklaruje pri otváraní účtu. Ak chcete ušetriť, minimalizujte počet spoplatnených bankových operácií. Používajte čo najmenej bankových účtov a bankových kariet. Môže to spraviť citeľný rozdiel v mesačných výdavkoch.

Obchod

Aj v obchode sa dá minúť zbytočne veľa peňazí. To je téma na samostatnú knihu, takže aspoň bleskové tipy:

 • Potraviny kupujte vždy nasýtení. Hladný človek má chuť na všetko, čo vidí. Ak máte na niečo chuť, kúpite to ani neviete ako.
 • Pri nákupe nenaleťte akciám. Rôzne lákavé ponuky typu „dva za cenu jedného“ sú vždy spôsobom, ako zvýšiť objem predaja. 3 za cenu jedného? Lakomec v nás zavelí „kúpiť, ušetríme“, hoc inak by nechcel ani jeden kus. V skutočnosti nakoniec pri pokladni zaplatíte viac než ste plánovali.
 • Pokladne v obchodoch sú kapitola sama osebe – celkom pravidelne a systematicky sa stretávam s tým, že pokladníci nablokujú viac, než som kúpil. Keby občas nablokovali aj menej, povedal by som, že ide o chybu človeka pri pokladnici. Ale takto to vyzerá skôr na systém. Takže tretí tip: kontrolujte pokladníkov. Supermarkety majú lacnou cenou označený tovar, ktorý v pokladnici akousi nešťastnou náhodou pípne s oveľa vyššou cenou. Ak sa k tomu chudák pokladník aj pomýli a niečo nablokuje dvakrát, môže vás to v mesačnom súhrne vyjsť na celkom solídnu prirážku.

Na obchodoch je zákerné aj to, koľko času v nich strávite. Ak chodíte často do rôznych nákupných stredísk, miniete viac peňazí. Prečo? Pretože nákupné centrum robí všetko preto, aby vás pritiahlo. Chce váš čas, vašu plnú sústredenosť. Začnete niečo chcieť a tak si to napokon kúpite.

Papa

Poďme jesť. Chcete šetriť? Stravu si pripravujte doma. Vyhýbajte sa jedeniu v reštauráciách a rôznych fastfoodoch. Je to nezdravé a drahé. Tu môže byť úspora peňazí i zdravia priepastná.

Voda

Každý človek potrebuje piť vodu. Veľa vody. Spravili ste si niekedy prepočet, koľko stojí popíjanie balenej vody v bežnej rodine? Mesačne desiatky eur pri dvoch ľuďoch a jednej fľaši na osobu denne. Ak chcete ušetriť, kúpte si filter na vodu. Tá vodovodná má vďaka zvyčajne mizernému stavu vodovodných rúrok často zlú kvalitu. Kanvicový vodný filter stojí okolo 30 eur. Filtračná vložka doň stojí 10 eur a vydrží 2 až 3 mesiace. Vyskúšajte, uvidíte. Ak sa osvedčí, môžete siahnuť aj po drahšom, pohodlnejšom prietokovom filtračnom systéme. Vždy bude lacnejší, než nosenie balenej vody.

Okrem toho ak pijete balenú vodu, často popíjate rôzne príchute, farbivá, kysličník uhličitý a cukor. Ak pijete čistú vodu, rýchlo si odvyknete od fajnových umelých chutí. Znie to neuveriteľne, ale pozoroval som to vo viacerých rodinách. Ľudia, ktorí boli „závislí“ od sladkých žbrndičiek sa vďaka vodnému filtru naučili piť čistú vodu. Vrátane mňa.

Denná tlač

Noviny a časopisy sú zákerné. Stoja veľa peňazí a napumpujú vás negatívnou energiou. Nečítajte ich. Neoplatí sa vám to. Ak urobíte mesačný súhrn, tlač môže znamenať dosť citeľné číslo v rozpočte.

Nákup drahších vecí

Nákup drahších vecí a techniky je dobré začať na internete. Mnoho vecí sa dá cez elektronický obchod kúpiť lacnejšie, než v meste. Neplatí to vždy, ale 10 až 20% úspora je celkom bežná.

Nákup lacných vecí

Chcete ušetriť? Nekupujte lacné veci. Väčšina lacných vecí sa zvyčajne neskôr nejakým spôsobom predraží. Nemusí to platiť univerzálne, ale je to časté. Vždy bude platiť porekadlo „nie som tak bohatý, aby som si kupoval lacné veci“. Kupujte si veci kvalitné. Ak potrebujete ušetriť, nekupujte značkové výrobky, ale hľadajte porovnateľnú kvalitu strednej triedy.

Lotérie

Mnohí veria lotériám. Chceli by mať viac peňazí a tak si podajú tiket… Asi netreba zvlášť zdôrazňovať, aký je smer toku peňazí. V lotériách ľudia nechávajú veľmi veľa peňazí. Pritom reálna nádej na veľkú výhru je žalostne nízka. Takže ak vás lotéria baví ako forma zábavy, bavte sa ňou s vedomím, že aj táto zábava stojí peniaze.

Sprepitné

Ďalším zdrojom odlivu našich peňazí môže byť sprepitné. Je to zvyk zaužívaný na celom svete. Sprepitné dávame tam, kde nám niekto v rámci svojej pracovnej náplne poskytuje službu. V reštaurácii čašníkovi, holičovi, poštárovi, niekto lekárovi. Tu a tam sa stretávam s tým, že ľudia dajú peniaze aj pokladníčke v obchode, v trafike… Ktovie z čoho toto gesto vychádza. Patrí sa aby sme sa tvárili ako niekto, komu na pár centoch nezáleží? Ak si chcete strážiť peňaženku, sledujte, či nemáte vo zvyku tu a tam niekoho potešiť drobnými. Ak to robíte často, môže sa súčet takejto „investície“ rovnať niečomu za pár eur mesačne.

V tejto sfére ešte vo väčších mestách operujú aj žobráci. Ak sa prejdem po meste, najmenej 5 až 10 ľudí ma zastaví vo veci mojich drobných. Či by som neprispel… Okrem toho stretnem aspoň 5 predavačov bezdomoveckého časopisu. Živia sa našim súcitom.

Podtrhnúť, zrátať. Koľko rozdáte?

Veľa peňazí vyhadzujeme do smetí

Len sa pozrite, ako dopadne bežný nákup. Vybalíte dve igelitky s nákupom a zostane vám plný odpadkový kôš plastu. Veľa vecí sa dnes balí do drahých obalov, pretože potom lepšie vyzerajú. No obal tvorí nezanedbateľnú časť ceny výrobku. U už spomínanej balenej vody je cena obalu možno vyššia, ako cena tovaru… Okrem obalov často vyhadzujeme aj veci, či potraviny, ktoré by mohli ešte poslúžiť, ale… Žijeme spotrebným životným štýlom. Plytváme.

Auto

Jeden z najvážnejších žrútov rodinného rozpočtu je auto. Položte si otázku, či ho naozaj potrebujete. Najmä vo väčšom meste môže byť auto luxus, ktorý možno nie je vždy potrebný.

Ja viem, ak jazdíte odmalička, môže sa vám auto javiť ako úplná nutnosť. Ale to je len zvyk. Napríklad v Bratislave cestujete v špičke električkou z Rače do centra asi 20 minút. Autom môžete počítať 40 minút a to idete po rovnakej ulici. Akurát vy v aute stojíte v zápche a meter od vás prechádza jedna električka za druhou. Potom parkovanie… Ak občas treba auto, stačí krátky telefonát. Mesto je plné taxíkov. Je to často lacnejšie ako auto vlastniť.

Mať auto, to podľa druhu auta, poistiek, servisu a spotreby môže ľahko znamenať výdavky vo výške minimálnej mzdy. Kúpiť auto znamená citeľný a dlhodobý zásah do rodinného rozpočtu. Je to viac, ako živiť jedného človeka. Auto je luxus, za ktorý sa platí. Prakticky všetko, čo sa týka motorizmu je predražené. Preto je dobré dôkladne zvážiť, či sa vám jazdenie vlastným vozom naozaj vráti. Či už v podobe úspory času, alebo v lepších možnostiach.

Drogy

Myslím, že ak chcete šetriť, netreba vám veľmi predstavovať ďalších svetoznámych žrútov rozpočtu – alkohol, cigarety, kávu. Nenačim plytvať slovami.

Káblová televízia

Mám pocit, že ak niečo stále len rastie, sú to poplatky za káblovú televíziu. Je fajn, ak vám k televízoru pripoja desiatky televíznych staníc za citeľnú časť mesačného príjmu. Ak televízor sledujete, potom je to možno vcelku solídna investícia.

No zvážte aj otázku, či sa vám televízor vôbec pozerať oplatí.

Niektoré stanice sa dajú chytiť aj na dlhší kus drôtu. A tie káblové sú skôr na zábavu. Prepočítajte si, koľko času sedíte pri televízore a zrátajte si, koľko vás to stojí. Sú to zaujímavé čísla – hlavne ak máte pocit, že zároveň nemáte peniaze na drahšie knihy

Postoj k peniazom

Zákernou oblasťou môže byť osobné nastavenie. Každý z nás má určitú sumu, ktorú považuje za príliš malú na to, aby nákup uvážil. Predstavme si, že niekto 1 euro považuje za čiastku, ktorá nestojí za reč. Ak niečo stojí 1 euro, považuje to za „lacné“. Ak to chce, kúpi. Potiaľto to poznáme všetci.

 • Pre niekoho je možno „lacné“ ak to stojí do 2 eur.
 • Iný sa netrápi, kam dá 100 eur.

Dôležité je, že pod touto hranicou máme tendenciu kupovať bez hlbšej kontroly. Ak človek s hranicou 100 eur uvidí v meste vec, ktorá sa mu zapáči, kúpi ju. Ak to spraví párkrát do mesiaca, na konci mesiaca môže zistiť, že je v červených číslach, ani nevie ako. Premyslite si, či aj vy nemáte nejakú takúto magickú sumu.

Lákadlá z reklám

Míňate svoje peniaze efektívne? Netreba skrbliť, stačí ak prestanete platiť zbytočnosti. Vždy, keď uvidíte reklamné heslá typu „nakupujte s výhodou“, „usporte pri nákupe“, „zľava“, „žrebovanie“, „akcia“, „totálny výpredaj“, „zadarmo“, zatvorte oči. Tieto slová a slogany ako magnet priťahujú neúspešných a chudobných ľudí. Ak chcete patriť k úspešným, musíte sa obrniť pred takými lacnými obchodníckymi trikmi. Ak sa už rozhodnete pre „výhodný nákup“, radšej si poriadne prepočítajte, či je to výhodné konkrétne pre vás. Kúpiť niečo, čo nepotrebujem len preto, že je to za dobrú cenu, to nie je výhoda. Ani rozumné nakupovanie.

Skromnosť

Skúste žiť skromne. Aj to je cesta k úspechu. Ak nebudete peniaze míňať na hlúposti, zistíte, že sa peniaze začnú zdržiavať u vás. Mnoho ľudí si predstavuje boháčov ako márnotratných rozhadzovačov peňazí. Tento obraz je chybný.

Príklad. Po páde socializmu si u nás veľa ľudí myslelo, že sa sem nahrnú boháči zo Západu. Hotely mali dvojaké ceny. Pre zahraničných dvojnásobné – veď si to môžu dovoliť, sú predsa zazobaní. Hotelieri si mysleli, že boháčovi je to jedno, že mu na pár stovkách nemôže záležať. Ale to je omyl. Keby boháč rozhadzoval peniaze, čoskoro by prestal byť bohatým.

Bohatí a úspešní ľudia sa správajú často skromne, sporovlivo.

Prax ukazuje, že ak sa človeku začne po rokoch neúspechov finančne dariť, spravidla to má dve fázy. V prvej fáze je svojimi možnosťami opojený. Minie veľa peňazí, nakupuje, užíva si. Po nejakom čase si však zvyčajne uvedomí, že takýto životný štýl nikam nevedie. Potom prechádza do druhej fázy, keď sa začne správať ekonomicky rozvážnejšie. Prestane robiť márnotratné výdavky a začína sa skôr zaujímať o investovanie a o dlhodobejšie finančné zabezpečenie.

Komentáre k článku: Kam tečú peniaze zbytočne?

 1. Miro 6. júla 2012

  Ako ušetriť? Nekupovať si túto knihu, keď je tu zadarmo…

 2. Miro Veselý 6. júla 2012

  Miro: presne na to tu je.

 3. kačena 1. februára 2013

  Moji zlatí,ahojte!!! Tak toto je ono to,čoby sa malo písať na prvej strane v každých novinách.Prečo to tak nerobíte? Ľudia by sa dočítali veľa dobrých rád.Prosím Vás začnite už zajtra,lebo dnes už je pozde.A niektorí ľudia aj na nete hľadajú len somariny.Zdravím Vás ,je to ozaj dobré!!! Kačena.

 4. maťo 17. júla 2013

  priznám sa, že na sprepitnom si ma dostal, ale pravda, treba si kontrolovať výdavky :) a len taký príklad pri tých „zľavách“ jeden tovar o hmotnosti 80g stál predtým 0,60€ (18sk) a v akcii +20% zdarma (hmotnosť 100g) stál 0,75€ (v prepočte rovnaká cena na 1g) takže aj ja poznám tieto akcie ;)

  a chcem povedať Mirovi díky moc, posledné 2 dni sa držím pri zdravej životospráve aj vďaka tejto knihe ;) (ok, hlvne tá o chudnutí, ale to je inde)

 5. Martin 30. júla 2013

  A ako to je s vecami so second handu? Veľa z tunajších sekáčov ponúka tovar zo zahraničia, ktorý sa v mnohom prípade takmer vôbec nenosil a ani nenesie pocit obnosenia. Mne osobne je ľúto dať peniaze za oblečenie v značkových obchodoch. Viem, že na kvalite by sa nemalo šetriť a že väčšinou sa mi to vráti, ale ja som zatiaľ s vecami zo sekáča spokojní a mnohé my vydržia pár rokov. Okrem toho aj keby nie, kúpiť si tričko za pár centov si môžem dovoliť každý mesiac. Jednak ušetrím a tým sa priblížim k svojmu miliónu a na druhej strane získam celkom kvalitné oblečenie. Čo si o to myslíš?

 6. Miro Veselý 31. júla 2013

  Martin myslím si, že v second handoch je niekedy lepší tovar ako v obchodoch a to nielen kvôli cene, ale aj preto, že v nákupákoch je pár málo značiek a ak si nevyberieme tam, tak koniec. Ak sa mi v sekáči niečo páči, kúpim to rád, ani nosený tovar nepovažujem za problém. Kto zistí, či handra bola praná v mojej práčke a kúpil som ju za 45 eur, alebo som ju kúpil predpranú za 2 eurá? Aspoň sa už nezbehne.

 7. Peťo 26. septembra 2013

  veeeľká pravda, veľa míňame za hlúposti a potom to tak vyzerá, rozhodne sa chystám škrtať u seba a zúúúžiť tak svoj rozpočet a budem si pravidelne odkladať z výplat tak bude to ok :) ale zas raz do mesiaca si nejakú „lahôdku“ typu večera v reštaurácii neuškodí :)

 8. jarka 12. januára 2015

  Ďakujem za príjemný článok,

  uz som sice komentovala aj clanok na http://praca-ako.sk/peniaze/viete-kolko-minate/, ale myslim ze moj komentar patri aj tu.

  Ja osobne mi pomohlo dostať financie pod kontrolu, keď som si ich začala evidovať. Pravidelne. Vyžaduje si to určitú dávku disciplíny, ale ide to. Po novom roku som, som sa rozhodla urobiť si poriadok v našich rodinných financiách. Urobil som si základný prehľad aplikácií čo internet ponúka.

 9. Maros 21. januára 2015

  ..Miro zasa super článok…..veľa vecí v ňom sedí samozrejme a súhlasím s nimi, ale musím dodať, že peniaze majú najlepší úžitok keď sú v kolobehu a je tiež dobré sa zamerať na to ako a akú službu poskytnúť alebo produkt a dostať za to zaplatené…nemám auto, rád varím, nehrajem v lotérii, dennú tlač nečítam, doma mám filter na vodu a podobne…. ale sprepitné dávám rád a tiež dávám rád niečo charite…

 10. Maros 21. januára 2015

  ..to video dolu je super, totálne súhlasím…mal by si ich točiť viac….držím palec..

Pridajte komentár: