Založte si tajný účet v banke
Hovoríme tu o založení účtu, ktorý bude tajný pred vami, ako majiteľom. Koncept tohto návrhu vám pomôže šetriť peniaze. Postavený je na princípe prostého prasiatka.
Šetrenie peňazí do prasiatka, alebo fľaše?
Šetriť do prasiatka je veľmi dobrý nápad. Správne prasiatko je nepriehľadné a tak vlastne ani neviete, koľko peňazí v ňom máte. Môžete ho síce poťažkať, ale z hmotnosti sa nedá odhadnúť celková suma.
Naproti tomu ukladanie mincí do fľaše už je trocha horšie – vidíte do nej. Ani tu síce neodhadnete presnú čiastku, ale aspoň vidíte či sporíte viac hnedých mincí, alebo strieborných. V prípade sporenia jedno a dvojeuroviek potom môže v prasiatku či fľaši byť pekná sumička.
Peniaze skryte pred sebou
Asi progresívnejšie je zriadiť si na sporenie samostatný účet. Dnes je už na trhu niekoľko bánk, ktoré vedú účet celkom zadarmo. To je pomerne výhodná záležitosť, pretože iné banky majú vcelku zderské výpalné. Za rovnakú službu vedenia účtu zhrabnú pokojne 50 eur za rok.
Na účet posielajte pravidelnou platbou peniaze. Napríklad v deň výplaty určite, že 10, alebo viac percent ide rovno tam. Ak môžete, preveďte tam všetky peniaze z účtu na ktorom hospodárite. Tak, aby vám zostalo to, čo plánujete minúť za mesiac.
Účet na ktorý budete posielať úspory musí byť tajný – pred vami.
- Požiadajte, aby vám z neho nechodili výpisy.
- Prístup k internet bankingu podmieňte zložitým heslom a to založte niekam na zle prístupné miesto. Ide o to, aby bolo nepohodlné "len tak" sa pozrieť, koľko tam vlastne máte.
- K tomuto tajnému účtu si nezriaďte ani kartu.
- Zásada znie: z tohto účtu sa nevyberá, ani neposiela. Je to prasiatko, je to tajný účet na príjem peňazí.
Vždy, keď sa ku vám dostanú nejaké nečakané peniaze, ihneď ich pošlite na svoj tajný účet. Snažte sa nemyslieť na to, koľko tam vlastne máte peňazí.
Poznámka: ak by malo ísť o nejakú výrazne väčšiu čiastku než niekoľko tisíc, potom stojí za úvahu sporiť a investovať peniaze inak ako na účet, kde peniaze strácajú hodnotu. Náš tajný účet je určený na to, aby ste mali poruke rezervu, ak "by sa niečo stalo".
Neskôr, keď zistíte, že niečo väčšie a dôležité potrebujete kúpiť, môžete použiť peniaze z tohto účtu. Najlepšie nie všetky.
Veľa maličkostí nie je jedna veľká vec
Mladší a neskúsení si teraz možno v duchu hovoria: "načo mám šetriť peniaze na nejaký tajný účet a raz za rok minúť? Veď ich môžem priebežne minúť a vyjde to narovnako.
Nie, nie je to rovnaké. Ak, napríklad, budete odkladať mesačne sto eur. Na konci roka máte 1200 eur. Skúste si predstaviť, čo si môžete kúpiť, ak vojdete do obchodu so stovkou. A čo s tisíckou? Jednoducho ak máte v rukách veľkú sumu, môžete si kúpiť niečo veľké. Stačí sa pritom mesačne vzdať nákupu zopár – väčšinou zbytočností.
Pár finančných tipov
Uskromnite sa. Zjednodušte svoj život. Plytvanie a rozhadzovanie peňazí nie je len znakom, že "na to máte", ale aj rizikom, že "na to prestanete mať". Ak máte to šťastie, že môžete míňať peniaze, je to super vec. Len radím, aby ste nepodľahli tlaku reklamy a marketingu. Pokiaľ ste finančne "za vodou", môžete si robiť čo chcete. Väčšina z nás však ešte neprišla ani "k vode". Potom je lepšie správať sa obozretne.
- Šetrite agresívne na pol roka dopredu. V prvej fáze – ak ste ešte šetriť nezačali – vám radím, začnite tvrdo. Odkladajte si 30 aj viac percent z toho, čo dostávate. Choďte takmer na minimálne náklady. Cieľom je, aby ste našetrili čiastku, z ktorej by ste mohli vyžiť aspoň pol roka, keby ste sa ocitli bez príjmu. Je dobré mať pripravený finančný vankúš. Stať sa môže všeličo.
- Potom šetrite primeranejšie. Keď už máte nasporený základ, môžete zmierniť tlak na šetrenie. Teraz môžete časť peňazí začať šetriť na konkrétne ciele. Napríklad na dovolenku, na nečakané výdavky (opravy, lekárske výdavky, investície). Tu už tempo šetrenia stačí také, aby ste nežili ako posledný žobrák :-)
- Potom sa poobhliadnite po finančnom poradcovi. Ak sa ukáže, že sa vám sporiť darí, možno by stálo za úvahu spojiť sa s niekým kvalifikovaným. Tu je problém. Mnoho finančných poradcov je rôzne ponapájaných na konkrétne firmy. Pod rúškou "poradenstva" vám poradia pre nich výhodný obchod. Ten nemusí vždy byť dobrý aj pre vás. Preto sa popýtajte medzi známymi. Finančný poradca vám môže navrhnúť lepšie rozvrhnutie finančného plánu.
Je dobré ak ste mladí. Máte veľa času pred sebou. Využite ho a chystajte si nejaké finančné zabezpečenie na staršie kolená. Viem, mladý človek na také veci nemyslí. Ak ale nebudete mať smolu, aj vy sa raz dožijete veku penzie. V tej chvíli sa finančný príjem väčšiny ľudí zúfalo scvrkne. Zároveň prudko stúpne potreba investovať do liekov, rehabilitácie a niekedy aj do opatery, plienok. Ak sa zdravie ešte zhorší, niektorí ľudia musia odísť do hospicu a to sú finančné náklady vo výške manažérskeho platu. Nepríjemná téma. Ale budete na to mať?
Uff, skončil som nejako smutno… Tak ešte pár viet.
Sporenie peňazí je návyk
Jednoducho je dobré tvoriť finančnú rezervu. Mnoho ľudí má pocit, že z ich príjmu sa šetriť nedá. Majú málo a všetko minú. Myslia si, že neskôr budú na tom lepšie a že potom začnú aj šetriť.
Problémom však nie je množstvo peňazí. Problém je v hlave. Program, ktorý vám velí "minúť všetko čo mám". Aj keby vám plat zdesaťnásobili, minuli by ste ho a na sporenie by vám nič nezostalo.
Pozerajte sa preto na váš tajný účet ako na výdavok, ktorý dávate sebe. Nech tam odídu peniaze hneď, ako ich získate. Automatizujte to ako trvalý príkaz v banke. Po krátkom čase vás to možno začne aj baviť. Budete sa môcť tešiť, že pre prípad potreby máte pripravenú aj nejakú tú rezervičku.