Začnete šetriť už dnes?

Možno si vravíte, že by ste si aj šetrili nejaké peniaze, ale na sporenie vám nezostáva na konci mesiaca už ani euro. To je otázka postoja. Ak ste zvyknutí minúť všetko čo zarobíte, tak vám na sporenie naozaj neostane nič. Dnes ani v budúcnosti. Nie je problém minúť všetko čo máte. Aj keby vám zdvojnásobili plat, minuli by ste to hravo – všetci máme v rezerve nejaké tie túžbičky, ktoré by sme radi realizovali, len keby tých peňazí bolo viac. Ak chcete sporiť, musíte to spraviť natvrdo.

  • Dajte si sporenie ako trvalý príkaz v bankovom účte.
  • Nech je to prvá platba v mesiaci.
  • Až po zaplatení sporenia použite zbytok na spotrebu.

Skomplikujte si nejakým spôsobom prístup k peniazom. Ak patríte k tým, čo dokážu minúť všetko, čo majú, zvážte termínovaný účet. Posielajte tam mesačne čo najväčšiu sumu, ale nevyberajte. Ak to nespravíte, každý mesiac si možno doprajete pár maličkostí navyše. Nič významné. Ale ak budete trpezlivo sporiť rok, alebo dva, získate okrúhlu čiastku, z ktorej si môžete kúpiť niečo veľké. Alebo nekúpiť. Získate rezervu pre prípad problémov.

Poviete si možno, že ak dáte napríklad 10% zo svojho mesačného príjmu na sporenie, nedokážete už ten mesiac finančne utiahnuť. Verte mi, dokážete. Človek sa prispôsobí. Spomeňte si. Zdražili sa cigarety, alkohol, benzín, knihy, plyn, káblovka, mlieko, elektrina, nájomné a nič sa nezmenilo. Prispôsobili sme sa. Odložte si z každej výplaty aspoň 10% hneď ako peniaze dostanete a hospodárte len so zvyškom.

Ak pri svojich dnešných príjmoch neviete ušetriť, neušetríte ani keď budete mať vyšší plat. Tak je nastavená väčšina ľudí. Človek si vydá povolenie minúť všetko. Svoje chcenia realizuje do výšky 100% z príjmu. Sú aj takí, čo ešte aj v tomto bode údernícky prekročia plán. Zadlžia sa. V súvislosti s míňaním by som tu mal jednu pirátsku otázku:

Viete vôbec, koľko peňazí potrebujete na mesiac?

Koľko peňazí vás stojí jedenie, bývanie a iné základné veci? Veľa ľudí nevie presne povedať, koľko peňazí minú. Majú to jednoduché – minú všetko. A tak mesačná spotreba sa u nich rovná mesačnej výplate. No stačí, aby ste mali nejaké sporenie, plus hypotéku, niekoľko trvalých príkazov a je tu chaos. Tí, čo nemusia počítať každé euro často presne nevedia, koľko presne minú za mesiac. Taký stav je nebezpečný, pretože ak to nemáte pod kontrolou, môže sa stať, že míňate veľa, pretože vás to „nebolí“. Ak vás to „nebolí“, časom si zvyknete na rozšafný životný štýl a mesačne miniete veľa peňazí celkom zbytočne. Zbytočne preto, že tie peniaze ste museli zarobiť.

  • Zbytočne ste boli v práci, mohli ste radšej odpočívať.
  • A keď už tie peniaze máte, dali by sa minúť aj účelne.

Ak máte v rozpočte prebytok, je to ideálne! Dajte to na sporenie. Keď bude nasporeného viac, môžete uvažovať o investovaní. Alebo si môžete dovoliť niečo mimoriadne. Nuž a hlavne sa vám začne tvoriť:

Finančná rezerva

Mali by ste mať pripravenú finančnú rezervu na niekoľko mesiacov života. Hodí sa, keby ste stratili prácu, alebo ochoreli. To by mal byť váš prvý cieľ pri sporení. Naozaj neviete, čo sa môže stať. Mimochodom, keď už je reč o rizikách. Ste poistení?

Pridajte komentár: