Depresia

Depresívne pocity a nálady sú vo vážnych životných situáciách normálne a prirodzené. Netreba sa tomu brániť. No bolo by dobré myslieť aj na to, že ak depresia bude trvať pridlho, môže sa stať takpovediac návykom. U predisponovaného človeka môže ťažká životná udalosť spôsobiť takú hlbokú citovú ranu, ktorá môže prerásť do dlhotrvajúcej depresie. Do depresie, ktorú už človek sám nevie zastaviť. Je rozumné, ak takto hlboko zranený človek navštívi lekára. Dnes sa depresia dá účinne riešiť. Nehovorím, že človek nemá smútiť, ak stratí po havárii manželku, či niekoho blízkeho. Ale nemá zmysel zatrpknúť a stratiť zvyšné roky života preto, že človek upadol do depresie a nevie sa z nej sám dostať. To sa nemusí týkať sezónnej depresie, ale aj tá môže značne znížiť kvalitu života.

Neraz človek ani nevie, že trpí depresiou! Dlhodobú rozladenú náladu považuje mnoho ľudí za normálnu vec. Depresia sa nemusí prihlásiť nápadne. Stačí ak vás naladí do mierne negatívneho citového rozpoloženia. Potom si viac všímate tienisté stránky života. To akceleruje pocity negatívnej bilancie. A negatívne naladený človek si znova všimne len to zlé. Postupne sa stáva čoraz viac smutným, zatrpknutým.

Sú dokonca choroby, kedy je rozvoj depresie pravdepodobný – či už z organických, alebo psychických dôvodov. Napríklad chronické choroby vyžadujúce prístrojovú podporu (choroby ľadvín vyžadujúce hemodialýzu), rakovina, chronická bolesť, mozgová príhoda, Parkinsonova choroba, roztrúsená skleróza, epilepsia, chronický únavový syndróm, HIV infekcia. Tu je výskyt depresie častý. Ešte častejšie je depresia prítomná pri ochoreniach spojených so štítnou žľazou. Ak máte niektoré z týchto chorôb, vždy myslite na to, či ich súčasťou nemôže byť depresia. Depresia totiž zhoršuje aj samotný priebeh všetkých chorôb. A preto môže riešenie depresie – hoc aj liekmi – pomôcť zlepšiť účinnosť liečenia pôvodnej choroby. To zlepší kvalitu života.

Príznaky depresie.

Slovo depresia už padlo toľkokrát, že je načase popísať aspoň telegraficky, ako rôzne sa môže prejavovať depresia. Depresia ešte nemusí znamenať, že človek „sedí v kúte s rukami objímajúcimi kolená a plače“, ako si ju možno predstavujeme. Prejdime si preto bleskovo niektoré z bežných príznakov depresie.

  • Depresívna, mrzutá, smutná, neradostná nálada predtým netypická pre daného človeka.
  • Strata záujmu o činnosti a situácie, ktoré v minulosti pôsobili radosť.
  • Málo „životnej energie“, rýchla unaviteľnosť.

Pokiaľ by na vás „sedel“ jeden z týchto príznakov, zrejme nejde o depresiu. Možno je to reakcia na nejaký stav, problém, situáciu. Možno únava, alebo aktuálna nálada. No ak máte pocit, že sa vás týkajú dva alebo dokonca všetky tri z tých bodov, spozornejte. Pozrite sa na ďalšie znaky depresií:

  • Strata sebadôvery, sebaúcty (strata, takže v minulosti si človek veril)
  • Pocity viny, vyčítanie si. V duchu, či nahlas sa človek stále vracia, že niečo mal spraviť inak, že niečo nezvládol.
  • Opakujúce sa myšlienky na tému smrti, alebo samovraždy.
  • Znížená schopnosť sústrediť sa na nejakú tému v myslení, nerozhodnosť, váhavosť.
  • Zmena aktivity – na rozdiel od minulosti je človek „taký nejaký spomalený“. No môže ísť naopak aj o pozorovateľný nárast aktivity na rozdiel od minulosti.
  • Poruchy spánku, či už nadmerná spavosť alebo nespavosť.
  • Zmena chuti do jedla, či už nechutenstvo alebo jedáctvo. To následne môže meniť hmotnosť človeka, ktorý buď chudne, alebo priberá.

Čím viac z uvedených príznakov na vás „sedí“, tým súrnejšie by ste mali navštíviť svojho lekára. Radšej jeden falošný poplach, ako stratiť roky života depresiou. Depresia totiž môže v nie veľmi nápadnej forme pretrvávať aj mnoho rokov a človek si ani neuvedomí, že ňou trpí. No depresia pritom už mení prístup človeka k svetu a časom sa bude zvyčajne len zhoršovať.

Napríklad človek, ktorý predtým bol čulý, aktívny a spoločenský sa po nejakej nepriaznivej udalosti „uzavrie do seba“. Prestáva sa venovať tomu, čo ho predtým bavilo. Zažíva málo radosti, všíma si skôr tienisté stránky života. Niektorí ľudia sa mu začnú vyhýbať, pretože s ním už „nie je žiadna sranda“. To zhorší jeho sebahodnotenie (nestojím za nič). Začína zle spávať. To znamená únavu a tá následne zhoršuje aj celkovú emočnú bilanciu. Všetko je odrazu nanič. Stav sa takto môže zhoršovať plazivo – bežne aj niekoľko rokov. Následne môže tento človek začať trpieť rôznymi telesnými chorobami. Depresia sa niekedy navonok prejavuje viac telesnými chorobami, ako „smútkom“. Každý skúsený lekár vám povie, že pacienti často prichádzajú s chorobami a vôbec netušia, že ich stav je spolupodmienený depresiou.

Niekedy si ľudia povedia „to nie je depresia, je to len hlboký smútok z toho, že mi umreli rodičia“. Takéto tvrdenie môže byť pravdivé a smútok naozaj je namieste. No obdobie smútku by nemalo trvať príliš dlho. Pár dní, prípadne pár týždňov. No nie mesiac, alebo viac.

Mnoho ľudí sa hanbí ísť k lekárovi, hlavne, ak to „smrdí“ psychiatriou. Hovorí sa, „kto sa hanbí má prázdne gamby“. Súčasná terapia depresie je účinná. Lieky dokážu upraviť chemickú rovnováhu v tele tak, že príznaky depresie sa zmiernia. Človek je vďaka tomu schopný myslieť normálne, nie pod clonou depresie. Po niekoľkých mesiacoch takejto liečby si mozog „zvykne“ na nový „nedepresívny“ stav. Synapsy znova vytvoria také spojenia, ako fungovali predtým. Postupne sa vysadí liek a človek žije ďalej plnohodnotný život. Ak váhate, či ísť k lekárovi s depresiou tak vedzte, že liečenie často trvá toľko, koľko trvala depresia. Ak to budete pár rokov odkladať, stratíte zbytočne veľa času. Toľko k depresii. Nenechajte si ňou skaziť život. Dnes to už nie je nutné. A dosť. Poďme z mútnych vôd problémov a depresie k pointe. Poďme si povedať o úspechu.

Pozrite si aj tieto články: