Naučte sa odmietať a hovoriť „nie“

Často nechceme vyzerať ako niekto „zlý“. Tak sľúbime aj veci, do ktorých sa nám veľmi nechce. Povieme áno veciam, ktoré zaberú priveľa času. Často na úkor našich pôvodných zámerov.

Toto sa oplatí zrušiť. Bude to neraz ťažké. Ľudia okolo vás si už zvykli od vás počúvať áno, nebude sa im hodiť odrazu počuť nie. Postarajú sa o to, aby ste sa za trest zle cítili.

Kontrolujte, čomu sa často venujete. Ak sa vám to nehodí, naučte sa to zrušiť.

Pomôcka ako sa naučiť hovoriť nie

Odmietnuť niekoho, alebo niečo je zvyčajne nepríjemné. Obrátili sa na vás s dôverou. Pomôže preto, ak viete daného človeka „odmietnuť s nasmerovaním“. Nepovedzte nie, ja to nespravím. Smerujte:

  • Kto vie danú prácu vykonať namiesto vás?
  • Kto je kompetentný a kvalifikovaný poradiť?

Namiesto „nie“ môžete teda záujemcov odkázať na niekoho, kto je kompetentný.

  • Príklad: Vyznáte sa v počítačoch. Známy sa obráti na vás s tým, že má zavírený počítač. Namiesto odmietnutia mu môžete poradiť, že profesionálna firma na odvírenie počítačov to zvládne lepšie, tu je jej telefónne číslo. Je možné, že váš známy je beťár. Tuší, že ak mu to spravíte vy, nebude nič platiť. Otázka ale znie, či sa vám chce pracovať zadarmo. Ak viete riešiť problémy, bola by hlúposť robiť zadarmo. Iba ak protihodnotou od známeho dostanete niečo iné.
  • Tip: Zoznámte sa aj s asertívnymi technikami. Pomôžu vám, ak na vás niekto bude vyvíjať nátlak. Často to môže byť aj citové vydieranie. Ľuďom sa nehodí, ak im nevyhoviete. Lenže rovnako ako oni chcú zapriahnuť vás, rovnako vy možno nechcete byť zapriahnutí ak máte iné úlohy.
  • Tip: Často pomôže, ak za službičku budete požadovať normálnu platbu. Mnohí odrazu nič od vás nebudú chcieť. Hneď vidíte, že vaša práca pre nich nemá až tak vysokú hodnotu. Ste im dobrí len v prípade, že robíte zadarmo. Býva to poučné zistenie. Nech si nájdu iného dobráka.

„Nie“ musíte často hovoriť aj sami sebe

Niekedy sa my sami venujeme činnostiam, ktoré nie sú pre nás vôbec výhodné. Je dobré z času na čas si to kontrolovať. Pýtajte sa v duchu:

  • Prospieva mi to? Neškodím tým sebe, alebo iným?
  • Pomáha mi to teraz? Nebude z toho v budúcnosti problém?
  • Využívam dobre svoj životný čas? Ono to totiž celé nepríjemne rýchlo skončí.

Dôležitý parameter je aj pocit radosti, spokojnosti, šťastia. Ak sa pri niečom dobre cítite, potom je to možno dobrá vec. Pozor však, aby to nebolo na úkor niečoho. Napríklad alkohol môže byť chvíľu príjemný, ale častým opakovaním môže vzniknúť problém.

V živote máme obmedzené množstvo času. Dohliadnite na to, aby ste ním neplytvali len preto, že vás niekto dokázal presvedčiť, že máte robiť niečo, čo sa vám nehodí.

Veľmi často sú okolo nás manipulátori

Dokážu pomocou pocitov viny, citového vydierania alebo iných taktík dosiahnuť to čo chcú oni. Ak niekoho takého máte v okolí, asi o tom viete. Robíte častejšie niečo, čo robíte neradi, ale „nedá sa povedať nie“. Ak sa niečo také deje, analyzujte to. Prídite na koreň toho, akú stratégiu a taktiku využíva manipulátor. Ak budete vedieť vopred povedať čo sa deje, ľahšie môžete veci predísť.

Niekedy to znamená vyhýbať sa niektorým ľuďom. Ak totiž nie ste poruke, nemôžu vás „úkolovať“. Zariaďte si svoj deň tak, aby

  • ste sa s daným človekom nestretli,
  • nevideli od neho e-maily,
  • nereagujte na SMS a telefonáty.

O pár hodín neskôr, trebárs večer môžete sami zavolať a spýtať sa, čo bolo treba. Možno už bude „neskoro“ a situácia je vyriešená.

  • Ak je takým manipulátorom váš šéf, asi sa mu vyhnete ťažšie. Tam skôr stojí za úvahu dať výpoveď.
  • Pokiaľ robí ťažkosti niekto z rodiny, tam je to už citlivejší problém. Ak je problémom svokra, je potrebné riešiť to.

V rodinných a priateľských vzťahoch je dobré vedieť povedať nie. Bežne asi poznáte ľudí, ktorí sú úplne v područí

  • svokry,
  • rodinného psa, či
  • alkoholika.

Každá sociálna skupina sa nejakým spôsobom utrasie. Prebieha v nej stály boj o moc.

  • Napríklad svokra ťažko znáša sobáš v rodine. Začne mladým do života hovoriť a zasahovať. V dobrom. Oni spočiatku zo slušnosti a z lásky poslúchajú. Ale práve to je ten boj. Časom si všetci zvyknú, že svokra je diktátor. A ona si zvykne čoraz viac zasahovať do života. Čím dlhšie to rastie, tým ťažšie sa to potom zastavuje.
  • Alebo si kúpite psa. Ten vycíti, že sa môže stať v rodine dominantným členom. Začne si vynucovať čo chce. Brechaním, otravovaním, trucovaním a vyrušovaním si môže vynucovať pozornosť a záujem. Kto to nezažil neveril by, kam až môže rodina zájsť a nechá sa terorizovať.
  • Alebo ak niekto pije, často sa stane, že sa naladí atmosféra, kedy všetci zúčastnení alkoholika kryjú, pomáhajú mu. On môže rodinu zruinovať, parazitovať na nej. Aj tu sa môžete stretnúť s neuveriteľnými príbehmi.

Zlá správa je to, že nastavený pomer síl v skupine sa mení ťažko. Manipulátor je zvyčajne dosť šikovný na to, aby postrehol vaše snahy zmeniť stav vecí. A má mnoho spôsobov, ako tomu predchádzať. Dobrá správa je tá, že zmena možná je. Keď pomenujete veci pravými menami, často to nečakane odhalí situáciu.

Skúste si spraviť jednoduché cvičenie

Nakreslite si dve postavičky. Jedna ste vy a druhá trebárs alkoholik, ktorý vám strpčuje život.

ako-povedat-nie-1

Zapíšte si šípkami, čo všetko ide od vás k nemu. Čo mu „dávate“. Pozornosť, ochranu, dotujete ho.

ako-povedat-nie-2

Potom si šípkami zapíšte čo dostávate vy od neho. Ak vás nič nenapadá, môžete si napísať, čo by ste od neho chceli, očakávali.

Možno zistíte, že šípky sú v tvrdej nerovnováhe. Vtedy viete, že niečo nie je v takom vzťahu „zdravé“ a že musíte urýchlene niečo zmeniť. Je totiž normálne, ak je medzi ľuďmi rovnováha. Vzťahom škodí, ak sú asymetrické.

  • Pri rozhovore by mali hovoriť zhruba rovnako dlho.
  • Práce sa môžu striedať, raz ty, raz ja.
  • Alebo jeden urobí niečo a druhý niečo iné.
  • Prípadne jeden pracuje a druhý zaplatí.

Ale celkovo je dôležitá rovnováha. Keď zistíte, že sa stretávate s niekým, kto len berie a málo dáva, spozornejte. Práve týmto ľuďom je potrebné povedať celkom jednoznačné nie. A to sa musíte učiť.

Pridajte komentár: