Témy rozhovorov

Nezaškodí občas sledovať, čo je predmetom vašich rozhovorov.

  • Neúspešní ľudia sa najčastejšie bavia o iných ľuďoch. Skúmajú čo nové má sused, čo povedal nejaký politik v diskusii, prečo sa známa herečka nevydá za iného herca. Skúmajú, ako sa darilo futbalovému mužstvu. Zaoberajú sa aktuálnymi udalosťami z médií a žijú nimi. Nadávajú na spoločenské zriadenie, vládu, sociálny systém, boháčov, susedov, hercov. Veľa času minú na skúmanie vecí, ktoré nemôžu nijako ovplyvniť a to im dáva pocit bezmocnosti.
  • Úspešní ľudia sa však často bavia v abstraktnejších pojmoch. Často sa rozprávajú o svojich nápadoch a hľadajú stratégie, ako ich realizovať. Nahlas snívajú a potom skúmajú, ako by sa tieto sny dali splniť. Zaoberajú sa najmä tým, čo sami môžu priamo ovplyvniť. Skúmajú, ako by mohli využiť dnešný deň na to, aby zajtra dosiahli lepšie výsledky. To im prináša výsledky a z nich vyplývajúci pocit úspechu, sily, schopností.

Rozdiel teda nie je v ľuďoch, ale v myšlienkach, ktorým venujú svoju pozornosť po väčšinu času. Je možné, že doteraz ste sa často venovali veciam, ktoré nemôžete nijako ovplyvniť. Ak si to uvedomíte, môžete prestať strácať čas riešením nepodstatných banalít. Viem, niektoré veci nie sú ani nepodstatné, ani banality. Ale ak ich vy nemôžete ovplyvniť, nepúšťajte ich vôbec do svojej hlavy. Nový daňový systém, výroky politikov, tragédie, ekologické problémy… To všetko si pýta vašu pozornosť. Ale vaša pozornosť to nezmení. Určite nie, ak to budete sledovať cez sklo televíznej obrazovky. Neinvestujte svoju pozornosť problémom, ktorých riešenie nemáte v rukách!

Ak však zistíte, že určitý problém máte a môžete ho riešiť, potom sa do veci naplno vložte.

Pridajte komentár: