Proměna

Kniha Proměna autorov Chip a Dan Heath patrí k tomu najlepšiemu, čo si môžete v súčasnosti prečítať. Zaoberá sa témou zo všetkých najťažšou – ako niečo zmeniť.

Poznáte to asi sami. Zistíte, že by sa hodilo niečo zmeniť, ale akosi sa nedarí. V knihe Proměna sa autori na vec pozerajú cez nové pohľady. Využívajú pritom skúsenosti z výskumu nielen v psychológii a sociológii, ale aj množstvo ilustratívnch príbehov. Vďaka tomu premieňajú suché poučky na živý obraz.

Vychádzajú pritom z veľmi jednoduchého konceptu. Zmene bráni veľa vecí. Vy možno aj niečo chcete, ale návyky, alebo vaše okolie vám môžu účinne brániť v nastolenom smere cesty. Preto je kniha rozdelená na zdanlivo oddelené tri časti.

  • Jazdec je ten, kto chce zmenu a ktorý vie kam chce ísť. Je rýchly, ale…
  • sedí na slonovi. Slonovi je dokopy jedno kam ide. Je ťažký a silný, takže ide vpred účinne, ale nie je ľahké zmeniť jeho smer. Môžete si predstaviť, že slonom je trebárs naše pohodlie, alebo zvyky.
  • Váš smer môže ovplyvniť aj cesta. Ak vy aj váš slon už konečne idete správnym smerom, ak tadiaľ nevedie cesta, asi sa ďaleko nedostanete.

Na tomto jednoduchom príklade sa dá veľmi jasne formulovať, čo robiť, aby ste uspeli v zmenách. V knihe nájdete mnoho praktických a konkrétńych námetov, ako situáciu naaranžovať tak, aby sa zmena aj realizovala.

Aj keď tento druh kníh si vyberajú asi najčastejšie podnikatelia, rovnako sa môže táto kniha osvedčiť aj v prípade, že chcete svoj život zmeniť na osobnej úrovni. Napríklad ak chcete prestať fajčiť. Alebo sa chcete začať venovať cvičeniu. Získate mnoho trikov, ako

  • uľahčiť a zjednodušiť žiadúcu cestu
  • ako vytvoriť prekážky na ceste, ktorou už nechcete ísť
  • ako do veci zapojiť emócie
  • ako oklamať vlastný strach a rozdeliť cieľ na menšie a splniteľné úlohy, ktoré neodstrašia

a podobné, neraz rafinované nápady. Knihu si môžete kúpiť v papierovej verzii. Ja som však počúval jej audio verziu. Odporúčam! Výborne, dynamicky a s chuťou načítaná audiokniha. Príjemný ženský hlas, ktorý vás nielen že neomrzí počúvať, ale dodáva obsahu šmrnc. Výborná zvuková kvalita. Využite čas na tréningu, alebo pri jazde autom. Namiesto jalovej vaty z rádia si zapnite tento inšpiratívny materiál, ktorý vám možno pomôže zmeniť svoj život k lepšiemu.

Pridajte komentár: