Restart

Kniha Restart, ktorú napísali Jason Fried a David Heinemeier Hansson patrí k tomu lepšiemu, čo sa oplatí prečítať. Pokiaľ sa venujete podnikaniu, alebo aspoň trocha samostatnej práci, potom budete asi nadšení!

Predstavte si knihu poviedok. Restart je niečo podobné, ale ide o krátke útvary zoradené tematicky do sekcií. Autori vás tak postupne budú spredádzať svetom podnikania pekne od začiatkov až ku úspešnému výsledku. Nájdete tu v prvom rade isté myšlienkové nastavenie, ktoré vám asi bude sympatické. Autori vás rovno nabádajú, aby ste s minimálnou investíciou dosiahli maximálnych výsledkov.

Búrajú všeobecne odporúčané dogmy ako trvalý rast, práca do úmoru a podnikanie na úkor vlastného života. Veľmi rýchlo začnete mať pri čítaní asi aj prvé nápady, ako by ste mali podnikať vy. Táto kniha je inšpirujúca. Často sa totiž stane, že chceme dosiahuť viac, než potrebujeme. Alebo sa sústredíme na ciele, ktoré nie sú celkom podstatné. V pracovnom zhone si to človek občas neuvedomí.

V sekcii o začiatkoch podnikania nájdete praktické rady o tom

 • ako sa vynúť workoholizmu
 • že je lepšie začať robiť niečo ako nezačať robiť, lebo nie sú ešte dokonalé podmienky
 • že ak sa dá, je lepšie nebrať investorov a cudzie peniaze
 • ako udržať náklady na uzde a neplytvať za veci, ktoré netreba

Poviete si, možno, že to sú samozrejmosti. Možno. Nie ale pre každého. Často som sa stretol s prípadmi kedy ľudia nechceli začať s podnikaním, lebo ešte nemajú vizitky. To totiž môže byť nielen chyba v úsudku. Často ide o obavu začať. Potom si človek vymyslí umelé podmienky.

V sekcii o dosahovaní pokroku nájdete okrem iného témy ako

 • vytvoriť treba produkt polovičký, nie polovičatý – výborná myšlienka ako je lepšie spraviť jednoduchú funkciu perfektne, ako veľa perfektných funkcií, ktoré ale príliš nefungujú
 • že je dobré zameriavať sa na jadro a na potreby, ktoré sa nemenia. Odlíšiť to treba od módnych trendov, ktoré zaniknú.
 • alebo tip, ako hľadať, či spolu s vaším produktom nevyrábate aj niečo zdanlivo zbytočné, čo ale viete predať.

V sekcii o produktivite nájdete veľmi inšpirujúce námety.

 • ako sa nenechať vyrušovať a zriadiť si dlhé časové úseky na nerušenú prácu
 • že ak sa poriadne vyspíte, stúpne vaša produktivita, zdravie aj spokojnosť.
 • že nemá zmysel robiť si nekonečné zoznamy. Aj tak ich nikdy nedokončíte.

Podobne by sa dalo pokračovať aj na tému konkurencia, podpora predaja, zamestnávanie ľudí a firemná kultúra. Tieto témy sú v knihe rozpracované do svižných námetov. Slovo svižné nespomínam náhodou. Kniha má rýchly spád. Je napísaná stručne, živo a nezamestnáva vás príkladmi. Autori v rámci jednej z kapitol dokonca sami priznávajú, že poslednú verziu rukopisu zoškrtali na polovicu. Je to cítiť. Pri čítaní nehrozí nuda. Je to len príval zaujímavých námetov a myšlienok, ktoré vás navnadia ďalej sa  zlepšovať.

Odporúčam vám túto knihu si prejsť. Na výber máte dve možnosti.

Audio verziu vám vrelo odporúčam. Je načítaná v príjemnom tempe a veľmi dobre sa počúva počas športu. Môžete ju počúvať napríklad pri jazde autom. Je to materiál, ktorý sa bez problémov dá vypočuť aj niekoľkokrát.

Komentáre k článku: Restart

 1. Výzva 8: Čítajte - Brucho nie je bubon 31. októbra 2016

  […] Jason Fried a David Heinemeier Hansson: Restart. Pokiaľ sa venujete podnikaniu, alebo aspoň trocha samostatnej práci, potom budete asi nadšení! […]

Pridajte komentár: